صوتی و تصویری

رزولوشن تصویر چیست؟

رزولوشن

خیلی از افراد که قصد خرید تلویزیون و مانیتور را دارند اولویت اصلی آن ها کیفیت تصویر یا به اصطلاح رزولوشن تصاویر است. رزولوشن نقش بسیار مهمی در میزان کیفیت و وضوح تصاویر چه در عکاسی، چه در تماشای تلویزیون و مانیتور نیز دارد. اما معنی رزولوشن چیست؟ آیا رزولوشن تصاویر گوشی و تلویزیون و مانیتور با تفاوتی دارد؟ برای پاسخ به این سوالات با ما تا پایان این مطلب همراه باشید!

رزولوشن چیست؟

رزولوشن تصویر یا Resolution در واقع به تعداد پیکسل هایی که در اینچ از تصاویر وجود دارد را اشاره می شود. رزولوشن تصویر معمولا به صورت عرض در ارتفاع نمایش داده می‌شود. این تعداد پیکسل های موجود در تصاویر میزان کیفیت آن ها را نمایش می دهند و هر چقدر میزان پیکسل های یک تصویر زیاد باشد،

کیفیت تصاویر نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال یک تصویر با رزولوشن 1920×1080 به معنی دارای 1920 پیکسل افقی و 1080 پیکسل عمودی می باشد. معمولا برای اندازه گیری تصاویر از واحدی به نام dpi (که به معنی در هر اینچ) یا ppi (که به معنی در هر سانتی متر) استفاده می شود.

مقالات مرتبط:

پنل ips تلویزیون

معنی پیکسل چیست؟

حال که با مفهوم رزولوشن تصویر آشنا شدید شاید خیلی سوال برایتان پیش آید که معنی پیکسل چیست؟ کلمه pixel یا picture element به هر نقطه از تصاویر دیجیتالی را پیکسل می گویند. پیکسل از بخش های بسیار کوچکی که به شکل ماتریسی هستند و با یک رنگ و سطح خاص نمایش داده می‌شود. تعداد پیکسل های موجود در تصاویر که به صورت افقی و عمودی هستند و در یک تصویر جمع شده‌اند، به عنوان رزولوشن تصویر شناخته می‌شوند. پیکسل‌ها نقش بسیار مهمی در کیفیت تصاویر از جمله عکاسی، طراحی، نمایش، گرافیک و… دارند.

رزولوشن

تراکم پیکسلی به چه معناست؟

تراکم پیکسلی در واقع به مفهوم تعداد پیکسل های موجود در یک فضا تصویر یا به یک اینچ مربع نیز گفته می شود. تراکم پیکسلی نقش مستقیمی بر کیفیت، وضوح تصویر و رزولوشن تصاویر می گذارد. هرچقدر میزان تراکم پیکسلی بالاتر باشد. میزان وضوح و جزئیات تصاویر بیشتر است. به همین علت است که میزان تراکم پیکسل در عکاسی و تعیین کیفیت تصاویر نقش بسیار مهمی نیز دارد. معمولا تراکم پیکسلی به شکل می‌باشد:

  • تراکم پیکسل استاندارد تقریبا بین 95 تا 110 ppi می‌باشد.
  • تراکم پیکسلی اصلی تقریبا بین 0 تا 100 ppi هست.
  • تراکم پیکسل بالا تقریبا بین 110 تا 140 ppi است.
  • تراکم پیکسل زیاد بالای 140 ppi می باشد.

جدول انواع رزولوشن تصویر

در جدول زیر انواع رزولوشن تصویر به همراه تعداد پیکسل‌ها نمایش داده می‌شود.

رزولوشن تصویر تراکم پیکسل
رزولوشن 4K یا UHD 3840*2160
رزولوشن تصویر 2K یا QHD 2560*1440
رزولوشن تصویر SVGA 800*600
رزولوشن Full HD یا FHD  1920*1080
رزولوشن تصویر HD 1280*720
رزولوشن +HD 1600*900

افزایش رزولوشن تصاویر به چه عوامل هایی بستگی دارد؟

همانطور در مطالب بالا اشاره شد، برای داشتن تصاویر با کیفیت و پر جزئیات، نیاز است که تعداد پیکسل های موجود در تصاویر زیاد باشد و هر چقدر پیکسل در تصاویر زیاد باشد، کیفیت تصویر بیشتر است. اما افزایش رزولوشن تصاویر به چه عواملی بستگی دارد؟ عوامل افزایش رزولوشن تصاویر شامل 3 موارد زیر می‌باشد:

  • اندازه تصاویر

اندازه تصویر نقش مهم در رزولوشن تصویر دارد. هر چقدر سایز تصاویر بزرگ‌تر باشد، باید میزان رزولوشن تصاویر بیشتر باشد تا کیفیت تصویر حفظ شود.

  • تعداد پیکسل‌ها

افزایش تعداد پیکسل های موجود در تصویر به معنی افزایش رزولوشن تصاویر است.

  • تراکم پیکسلی تصاویر

تراکم پیکسلی موجود رد یک واحد فضا منجر به افزایش رزولوشن و وضوح تصاویر می‌شود.

کلام آخر

در آخر گفتیم که، رزولوشن تصویر به عوامل مختلفی مثل، اندازه سایز تصاویر، تراکم پیکسل‌ها، تعداد پیکسل و… بستگی دارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هر چقدر میزان پیکسل‌ها و رزولوشن تصویر بیشتر باشد، باعث افزایش فایل تصاویر نیز می‌شود و نیازمند به فضای ذخیره بیشتری برای تصاویر هستید. بنابراین در انتخاب و میزان رزولوشن تصویر دقت کافی نیز داشته باشید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید