برای اینکه تصاویر شما در نمایشگرهایتان نمایش داده شود، در صفحه تلویزیون قطعات بسیار کوچکی وجود دارد که با کنار هم قرار گرفتن آن ها یک تصویر کامل نمایش داده می شود. اگر یکی از این پیکسل ها به درستی کار نکند، تصاویر به خوبی نمایش داده نخواهد شد. یکی از این قطعات که در چهار گوشه تلویزیون قرار دارد، بک لایت نام دارد.

اگر در تلویزیون خود شاهد نبودن تصویر شدید و فقط صدای تلویزیون شما وجود دارد، نگران نباشید تلویزیون شما نسوخته است!

اما بک لایت چست؟ بهتر است با معنا، مفهوم و وظایف این این قطعه آشنا شوید تا هنگام بروز مشکل و خرابی بتوانید علت آن را پیدا کرده و به تعمیر آن توسط تکنسین های حرفه ایی در این زمینه بپردازید.

وظیفه اصلی این قطعه به نمایش گذاشتن تصویر می باشد. در نمایشگر هایی با فناوری ال سی دی، پنل دستگاه دارای منبع نور از جانب خود نمی باشند و برای تامین این نور و ایجاد تصویر نیازمند یک منبع نور می باشیم تا تصاویر قابل مشاهده شوند؛ به این منبع نور بک لایت می گویند.

بک لایت

در نمایشگر های نخست یا همان LCD از لامپ های فلوروسنت استفاده می شد که به مرور زمان لامپ های ال ای دی جایگزین آن ها شد و نام این نمایشگر ها به LCD backlight LED و یا به صورت اختصار به نام تلویزیون های ال ای دی (LED) معروف شدند. بک لایت های ال ای دی امروزه به 2 صورت عمده در تلویزیون های جدید به کار برده می شود.

  • به صورت مستقیم
  • به صورت قرار گیری در لبه ها

نحوه قرار گیری بک لایت ها در روش اول به صورت آرایه ای از لامپ های ال ای دی با فاصله های مشخص می باشد که به صورت دقیق در پشت پنل ها قرار می گیرند و پنل مستقیم در معرض نور قرار دارد. نام دیگر این روش Direct می باشد.

در روش دوم یا همان Edge برای اینکه تلویزیون های ال ای دی با ضخامت کمتر و نازک تری تولید نمایند، لامپ های LED را به صورت ردیفی و فشرده در لبه های پنل قرار داده اند تا از طریق فناوری شکست نور بتوان از این منبع نور تغذیه کرد.

نحوه تشخیص خراب شدن بلک لایت

بررسی نور پس زمینه از بهترین راه های ممکن برای تشخیص خرابی بک لایت در تلویزیون می باشد. معمولا هنگام خرابی این قطعه بخشی از صفحه نمایش شما تیره و یا تار می شود. گاهی اوقات نیز احساس می کنید که تلویزیون خاموش است که در این حالت متوجه صدای تلویزیون می شوید.

اگر با یک چراغ قوه نزدیک صفحه نمایش تلویزیون خود شوید متوجه می شوید که تلویزیون شما تصویر دارد و فقط نور ندارد؛ در این حالت می توان متوجه شد که بک لایت تلویزیون شما خراب شده است. اما چگونه این مشکل را حل کنیم؟

بک لایت

نحوه تعمیر بک لایت در تلویزیون

لازم است ابتدا اضافه کنیم که روش اصولی تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی، عوض کردن مجموعه کامل لامپ های ال ای دی بکلایت می باشد که در این صورت هزینه بسیار بالایی نیز دارد.

مزایا سپردن تلویزیون ال جی که بک لایت آن از بین رفته است به تکنسین های حرفه ایی، عدم خرابی مجدد در مدت زمان کوتاه، سالم ماندن در مدت زمان بسیار بالا، بهره مندی از نور یکنواخت و بهره مندی از ضمانت نامه معتبر مجدد می باشد.

در مدل های مستقیم یا دایرکت گاهی دیده می شود که تعمیرکاران بر این نظرند که تا برای پایین آوردن هزینه تعمیر، شاخه ها و بخش هایی از بک لایت ها که دچار خرابی شده و سوخته اند را تعویض کنند. این اقدامی نادرست نیست و از نظر فنی مانعی وجود ندارد.

اما برای این کار باید آگاهی کامل را داشته باشیم تا دچار اشتباه نشویم.

معمولا لامپ های ال ای دی به علت نیمه هادی بودن، دارای عمر معین و مشخصی می باشند؛ به همین سبب اگر فقط شاخه آسیب دیده را تعویض کنید ممکن است عمر دیگر شاخه ها هم سر آمده باشد و مجدد مجبور به تعویض آن ها شوید.

معمولا این مشکل برای تلویزیون هایی پیش می آید که از آن ها بسیار استفاده می شود و یا از زمان استفاده آن ها مدت زمان بسیاری می گذرد. در این شرایط شاید از نظر اقتصادی بهترین عمل تعویض شاخه های معیوب باشد، اما از نظر فنی بهترین راه تعویض کامل آن ها می باشد.

مجصولات پبشنهادی نفیس 24

تعمیرات غیر اصولی را جدی بگیرید

بک لایت

اگر بک لایت تلویزیون شما سوخته است، حتما سعی کنید تعمیر آن را به دست کارشناسان و تکنسین های متخصص این کار بسپارید تا دچار مشکل نشوید. چرا که بسیاری از تعمیرکاران نا مطمئن اقدام به تعمیر بک لایت های سوخته کرده و از تعویض آن ها خودداری می کنند که در این صورت زمان برگشت ایرادات را کمی به تعویق میندازند.

پس با سپردن تلویزیون معیوب به بهترین متخصصین اطمینان حاصل فرمایید که دستگاه شما برای مدت بسیار طولانی دوباره تصاویر را به بهترین کیفیت مثل روز اول در اختیار شما قرار خواهد داد.

خریدی مطمئن از نفیس 24

نفیس ۲۴ بستر خرید اینترنتی لوازم خانگی را برای مشتریان خود فراهم کرده است که بر حسب پیروی و رعایت اصول خود پیش رفته که به موجب آن ارائه کیفیتی مطلوب و برتر همراه با ظرافت و زیبایی متفاوت از دیگران در کنار قیمتی مناسب شده است و تمامی این موارد رقابتی بوده است.

ایده نفیس۲۴ همواره بر این بوده است که کیفیت، رکن اساسی در جلب رضایت مشتریان می باشد؛ لذا بهبود کیفیت خدمات، نوآوری و خلاقیت مستمر برای ارائه خدمات نوین و همچنین افزایش کارایی خدمات، همیشه از اولویتهای نفیس۲۴ به شمار رفته است.

در واقع همه این موارد، اهداف اصلی این مجموعه به شمار می رود.

با کسب تجارب متعدد در زمینه های مختلف بر میزان اهداف مشتری مداری این فروشگاه افزوده شده است. نفیس 24 زمینه ای وسیع در راستای سهولت خرید اینترنتی محصولات لنوو را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا تمامی مشتریان با هر سطح آشنایی، قادر به استفاده از سرویس های خرید باشند.

بک لایت

انتخاب تلویزیون مناسب

یکی از اصلی ترین سوال هایی که در زمان خرید تلویزیون ذهن شما را درگیر خواهد کرد این است که کدام یک برای شما مناسب تر خواهد بود؟

یکی از عواملی که باید توجه ویژه ایی به آن نشان بدهید سایز و اندازه تلویزیون است که باید متناسب با فضای اتاق تلویزیونتون را انتخاب کنید که با رعایت فاصله مناسب با تلویزیون بهترین دید را به شما بدهد.

تلویزیون ها در دو مدل رو میزی و دیواری طراحی و تولید می شوند که بسته به نیازتان می توانید بهترین آن را انتخاب کنید.