نگهداری از کولر های گازی پنجره ای (Window Air Conditioner )

درفصول گرم سال داشتن سیستم تهویه و خنک کننده هوای خوب بسیار مهم است، کولرهای گازی به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین سیستم‌ های خنک‌کننده به‌حساب می‌آیند که با پیشرفت تکنولوژی در اندازه‌های مختلف از کولرهای مرکزی بزرگ گرفته تا کولر گازی پنجره ای و مدل‌های کوچک قابل‌حمل دیده می‌شوند؛ کولر گازی پنجره ای یکی از قدیمی‌ترین انواع کولرهای گازی است به دلیل نصب و سرویس آسان و قیمت مناسب هنوز در بین مصرف کنندگان محبوب است. برای آشنایی بیشتر با رمز و رموز نحوه نگهداری از کولر گازی پنجره ای در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه کولر گازی پنجره ای

ساخت مدل‌های اولیه کولر گازی پنجره ای به سال ۱۹۳۰ برمی‌گردد که سازنده آن شرکت آمریکایی گیبسون بوده است؛ از آن زمان تاکنون انواع مختلف کولرگازی از نوع دوتکه یا اسپیلت و مدل‌های پرتابل یا قابل‌حمل با ویژگی‌های بیشتر و مصرف انرژی کمتر روانه بازار شدند؛ محل قرارگیری آن معمولاً روی پنجره‌ها و در برخی موارد قسمت مشخص شده‌ای از دیوار ساختمان می باشد. کار کرد این کولر اینگونه است که  پنل جلویی رو به اتاق است و پنل پشتی  بیرون ساختمان قرار دارد، هوای گرم اتاق به کمک فن‌های داخلی کولر ازیک‌طرف آن واردشده و طی عملیاتی که در کندانسور انجام می‌پذیرد آن را خنک کرده و به داخل خانه بازمی‌گرداند و گرمای تولید شده حاصل از این فرآیند نیز از سمت دیگر یعنی پنل پشتی خارج می‌شود.

کولر های گازی پنجره ای


کولری از جنس آبسال


اندازه گیری دقیق کولر اتاق

یکی از مهم‌ترین نکاتی که به هنگام خرید کولر گازی پنجره ای باید در نظر بگیرید متراژ اتاقی است که قرار است کولر در آن قرار بگیرید، به‌طور معمول این نوع کولر برای تهویه یک اتاق یا محوطه کوچک ساخته شده است اما کولرهای گازی قدرتمندتر در طی سال‌های اخیر روانه بازار شده‌اند که به‌راحتی توانایی تهویه کامل منزل شما را دارند. هر کولر گازی برای سنجش میزان قدرت خنک‌کنندگی با واحدی به نام British Thermal Units شناخته می‌شود؛ این عدد معمولاً بین ۵۰۰۰ تا بیش از ۳۰۰۰۰ است که برای متراژهای مختلف متفاوت است، برای مثال برای خانه‌ای با متراژ ۱۲۰ متر کولر گازی BTU 9000 پیشنهاد می‌شود و برای خانه‌ای با متراژ ۷۰ متر کولر گازی با قدرت BTU 6000 نیز کافی است.

چرا این موضوع اهمیت دارد؟ ازآنجا که عامل مهم داشتن یک تهویه خنک و مناسب که به شما احساس راحتی بدهد، فقط کاهش دما محیط نیست بلکه میزان رطوبت هوا نیز می باشد هنگامی‌ که کولر گازی پنجره ای شما قدرت بیش‌تر از حد نیاز داشته باشد به سرعت دمای هوا را کاهش می‌دهد و این موضوع سبب می‌شود که رطوبت هوا به‌طور مناسب کاهش پیدا نکند.

کولر های گازی

اقدامات فصلی جهت نگهداری و سرویس کولر گازی پنجره ای

  • پوشش خارجی روی کولر را بردارید.

در صورتی که از هیچ پوششی برای روی کولر استفاده نکرده اید، قسمت داخلی کولر را به دقت بررسی کنید زیرا ممکن است حشرات و حیوانات کوچک در آن رخنه کرده باشند، همچنین باید فیلترها و قسمت هایی که جدا می شوند را بشویید تاعاری از هرگونه گردوغبار شوند.

  • تمیز کردن تیغه های آلومینیومی

تیغه‌های آلومینیومی درون کولر وجود دارد که معمولاً گردوغبار و خاک وارد این بخش دستگاه می‌شود. برای  تمیز کردن این بخش بهتر است از جاروبرقی با مکش قوی استفاده کنید و دقت کنید به تیغه‌های آلومینیومی ضربه نزنید پس‌ازآن برای اطمینان چند بار محلولی را که تهیه کردید به آن اسپری کنید؛ هرچقدر وسواس بیشتری نسبت به از بین بردن گردوغبار داشته باشید یعنی با آلودگی کمتری در آینده روبرو خواهید شد و جلوی فعالیت میکروبی و قارچی را نیز خواهید گرفت.

  • پنل داخلی را بررسی کنید

پنل داخلی را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه رسوب، کپک و یا بوی نامطبوع اقدام به پاکسازی کنید، معمولا از محلول ۳ درصد پراکسید هیدروژن برای شستشو و اسپری پنل داخلی کولر استفاده می‌کنند که محصولات نظافتی مشابه این ترکیب در فروشگاه‌ها موجود می باشد، دقت کنید استفاده از الکل به دلیل قابل اشتغال بودن آن توصیه نمی‌شود.


کولرهای گازی پنجره ای را در فصل بهار تمیز کنید!