تا به حال شده است که برای برداشتن چند قطعه یخ به سراغ یخچالتان بروید و ناامید شوید و یخچالتان به هیچ وجه کار نکند و آن صدای دلنشین افتادن یخ به گوشتان نخورد؟ احتمالا ذهنتان درگیر این سوال می شود که چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟ جواب این سوال می تواند به دو عامل بستگی داشته باشد اول اینکه یخساز یخچال از کار افتاده باشد و هیچ یخی ‌نسازد و یا اینکه یخساز، یخ می ساز اما هیچ یخی از یخچال خارج نمی‌شود. همانطور که مستحضر هستید مکانیزم کار یخساز تقریبا مکانیکی است و بروز خطاهای این چنینی در آن طبیعی است و در این مقاله سعی داریم بدون نیاز به تکنسین ایرادهای یخساز یخچال ساید بای ساید را رفع کنیم، در ادامه مقاله چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟ با ما همراه باشید.

نحوه کار یخساز یخچال ساید بای ساید

قبل از آنکه بخواهیم چاره ایی برای این سوال که چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟ بیابیم بهتر است بدانیم که طی چه عملیاتی کار یخسازی یخچال انجام می شود؛ نحوه کار یخساز یخچال ساید بای ساید به این صورت است که آب لوله کشی شهری از پشت یخچال از طریق یک شلنگ یا لوله کوچک به شیر ورودی یخچال متصل است و زمانی که دمای یخچال به حدی خنک شود که برای ساختن یخ مناسب باشد عملیاتش رو شروع می کند؛ آب ورودی داخل قالب یخساز یخچال ریخته می شود و هربار بعد از یخ بستن یخچال به صورت اتوماتیک آن را داخل مخزن یخ خالی می کند و مجددا قالب یخ را با آب پر می کند و این عملیات تا زمانی که سطل یخ یخچال ساید بای سایدتان به طور کامل پر شود ادامه پیدا می کند.

کار اهرم دیسپنسر یخچال چیست؟

لحظه ایی که شما بسته به سلیقه تان نوع یخ را انتخاب می کنید و اهرم دیسپنسر یخچال را می فشارید سوئیچ یخساز فعال می شود و اجازه عبور یخ را می دهد و برای این کار موتور و سلنوید را به طور کامل درگیر می کند.

موتوری که برای یخساز یخچال ساید بای ساید به کار گرفته شده است به یک تیغه پیچشی متصل است که با هربار چرخیدن اجازه خروج چند یخ را می دهد که در نهایت با فشرده شدن اهرم دیسپنسر به داخل لیوان شما ریخته می شود.

جریان برقی که به سلنوید می رسد مسبب بازشدن یک فضا در قسمت جلویی مخزن یخ می شود که موجب خارج شدن یخ می شود و اگر شما یخ خورد شده را به جای یخ قالبی ترجیح دهید یخ ها از خروجی دیگری خارج می شوند که به واسطه تیغه خرد کننده یخی که در آن مسیر قرار داده شده است یخ خرد شده و بعد در لیوان شما سرازیر می شود.

چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟

چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟

اگر یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند دو عامل می تواند مسبب آن باشد که اولین مورد آن این است که یخساز یخ می سازد اما از یخچال چیزی خارج نمی شود و دومین احتمال هم این است که یخساز به طور کلی از کار افتاده و کار نمی کند؛ اولین موضوعی که می توانید خیلی راحت آن را چک کنید این است که روشن یا خاموش بودن یخساز را بررسی کنید که به طور معمول دکمه آن یا بر روی خود یخساز تعبیه شده است و یا اینکه روی بدنه ی یخساز قرار دارد که در هر صورت اگر پایین باشد متوقف شده است و باید آن را به سمت بالا بزنید.

بعد از آنکه از روشن بودن یخساز اطمینان حاصل کردید موارد زیر را چک کنید :

  • مسیر انتقال آب از شلنگ ورودی به یخساز را چک کنید تا مانعی وجود نداشته باشد.
  • شلنگ و یا لوله انتقال آب را چک کنید که یخ نزده باشد.
  • دمای فریزر را بررسی کنید دما باید کمتر از ۱۲- درجه سانتیگراد باشد.

در صورتی که شلنگ موردی داشت آن را تعویض کنید و با خیالی آسوده کار یخ سازی را به یخساز بسپارید.

چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟

مسیر آب تا یخساز را چک کنید

اگر به حرکت آب از شیر تا یخساز مشکوک هستید مسیر را باید از ابتدای کار چک کنید، بهتر است یخچال را از برق جدا کنید و کمی بعد آن را به سمت جلو هدایت کنید تا بتوانید پشت یخچال قرار بگیرید و شلنگ را از شیر جدا کنید و کاملا داخل شیلنگ را بررسی کنید که داخل آن یخ گیر نکرده باشد و بعد از آن از سلامت کلی شیلنگ مطمئن بشوید که پیج خوردگی، سوراخ و یا هر چیزی که جلوی انتقال آب را می گیرد را برر سی کنید. مورد بعدی که باید چک کنید خود شیری است که شلنگ به آن متصل است، امکان دارد انقدر فشار آب کم شده باشد که اصلا آبی وارد شلنگ نشده باشد. تا اینجای مقاله جواب سوال چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟ را پیدا نکردی و هنوز یخسازتان درست نشده است؟


راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در یخچال فریزر


خرابی مدول یخساز

مدول یخساز دارای موتوری است که بازوی یخساز را حرکت می دهد که وقتی دما به -9 رسید یخ ها داخل سطل یخساز خالی شوند و درست همان لحظه سیگنالی برای شیر ورودی آب ارسال می کند تا مجددا آب مورد نیاز برای ساخت یخ را به داخل یخساز انتقال بدهد؛ مدول یخساز یک جورایی کار مغز یخچال ساید بای ساید را انجام می دهد و باید به درستی کار کند تا هم یخ درست شود و هم اینکه یخ از داخل یخساز خارج شود. جواب سوال چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟ می تواند در دستان این عضو مهم باشد.

خرابی مدول یخساز

خرابی ترموستاتقالب یخساز

با استفاده از یک مولتیمتر از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کنید زیرا دمای فرآیند یخسازی را این قطعه چک می کند و امکان دارد یخ به دمای -9 برسد اما قطعه ایی آن را چک نکند که دستور برای خالی شدن یخساز ارسال شود تا بازوهای تحت فرمان مدول یخساز به کار بیافتند.

امیدواریم با بررسی چند موردی که برایتان ذکر کردیم بتوانید پاسخ چرا یخساز یخچال ساید بای ساید کار نمی کند ؟ را داده باشیم و شما مجدد از یخسازتان استفاده کنید.