شايد براي شما هم پيش آمده باشد هنگام استفاده از ماشين ظرفشويي، دستگاه شما آب را به خوبي تخليه نمي كند كه مشكلات و دردسرهاي زيادي را به دنبال خواهد داشت. بايد بتوانيد در چنين مواقعي، فورا مشكل را برطرف كنيد و لازمه اين امر، بررسي و تشخيص درست، علت عدم تخليه آب ماشين ظرفشويي مي باشد. در بيشتر موارد علت اصلي اين مشكل، گرفتگي لوله ها و منافذ تخليه آب مي باشد كه ساده ترين روش است و احتياجي به تعمير دستگاه و يا تعويض قطعات آن نيست.

هنگامي كه دستگاه شما با مشكل تخليه آب مواجه مي شود، جريان شست و شو را متوقف مي كند تا از بروز هر گونه نشتي جلوگيري شود. در چنين مواقعي روي دستگاه، يك كد خطا نمايش داده مي شود كه علت اصلي ومحل بروز خطا را به شما نشان مي دهد. با مطالعه و آشنايي با اين كد خطاها مي توانيد، معني كد هاي روي ماشين ظرفشويي را به خوبي تشخيص دهيد.

بررسي مشكلات عدم تخليه آب ماشين ظرفشويي

گاهي اوقات ممكن است علت هاي مختلفي موجب جمع شدن آب در ماشين ظرفشویی شود كه اگر به موقع بررسي نشود، مشكلات بزرگتري را براي دستگاه شما به وجود مي آورد. در ادامه با ما همراه باشيد تا به چند نمونه از اين علت ها اشاره كنيم.

مسدود شدن فيلتر ماشين ظرفشويي

يكي ازمهمترين علت هاي عدم تخليه آب ماشين ظرفشويي مسدود شدن فيلتر دستگاه است. اولين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه سري به فيلتر در مخزن بزنيد. اين كار ساده ترين روش براي برطرف كردن مشكل گرفتي آب مي باشد. سبد قسمت پايين ماشين ظرفشويي را به بيرون منتقل كنيد در اين مرحله فيلتر مركزي دستگاه را به سمت چپ بچرخانيد و خارج كنيد حالا نوبت تميز كردن فيلتر ها با آب گرم و صابون مي باشد.

فيلتر بزرگتر دستگاه به دليل مشبك بودن، مواد غذايي به آن مي چسبند و به سختي پاك مي شوند. براي از بين بردن آن ها مي توانيد، مقداري آب داغ به روي آن بريزيد. پس از شستن كامل فيلتر ها و پاك كردن مواد غذايي و چربي ها از روي آن ها، نوبت به قرارگيري در جاي خودشان است. اما قبل از اين كار حتما محفظه فيلتر را چك كنيد كه مواد غذايي در آنجا نمانده باشد. فيلتر ها را در جاي خود قرار دهيد.

مسدود شدن فيلتر ماشين ظرفشويي

استفاده از شوينده نامناسب در ماشين ظرفشويي

ممكن است يكي از دلايل عدم تخليه آب ماشين ظرفشويي به كار بردن شوينده نامناسب براي دستگاه باشد. معمولا شوينده هاي استاندارد و مناسب، قابليتي دارند كه بدون توليد كف، فرايند شست و شو را انجام مي دهند. هنگام خريد شوينده دقت كنيد، حتما محصولات استاندارد و مناسب را تهيه كنيد. در صورتي كه شوينده شما تمام شده است به هيچ وجه از شوينده هاي لباسشويي استفاده نكنيد. همين كار باعث تجمع و عدم تخليه آب در دستگاه خواهد شد. اگر از شوينده هاي مناسب هم استفاده مي كنيد، هر از گاهي مخزن شوينده را چك كنيد كه ماده اي در آن باقي نمانده باشد.

استفاده از شوينده نامناسب در ماشين ظرفشويي

لوله تخليه ماشين ظرفشويي

اگر فيلتر ها را به خوبي بررسي كرديد و هنوز آب در دستگاه جمع مي شد، ممكن است دلايل ديگري باعث عدم تخليه آب ماشين ظرفشويي باشند. اين بار علت را در لوله تخليه آب ماشين ظرفشويي جستجو كنيد. محل قرارگيري اين لوله در زير سينك ظرفشويي مي باشد. احتمال ماندن مواد غذايي درشت در اين لوله بسيار كم است. شايع ترين علت، ممكن است تجمع چربي ها و سفت شدن مواد غذايي در اثر جريان آب سرد و نهايتا چيسبيدن آن ها به لوله باشد. شلنگ دستگاه را جدا كرده و به خوبي بررسي كنيد، اگر ماده جامدي به چشم نخورد، دستگاه را روي يك برنامه شست و شوي آب داغ تنظيم كنيد تا هرگونه مواد چربي كه به لوله چسبيده است به خوبي پاك شود.

معرفی برند های برتر ماشین ظرفشویی

خرابي پمپ تخليه

اگر هر كدام از اين روش هايي كه گفته شد را امتحان كرديد و مشكل تجمع آب برطرف نشد، احتمالا خرابي پمپ، علت اصلي عدم تخليه آب ماشين ظرفشويي باشد. اما نگران نباشيد، تهيه اين پمپ ها هزينه زيادي براي شما ندارند. تنها مشكل اصلي، دسترسي سخت به اين پمپ است كه به كمك يك تعمير كار نياز داريد. گاهي اوقات پمپ هاي تخليه متصل به مخزن هستند و با خارج كردن پنل مي توانيد به راحتي آن را بررسي كنيد. درصد بيشتر علت تجمع آب، همان خرابي پمپ تخليه مي باشد كه اگر بررسي اين روش هم جواب گو نبود، حتما بايد با يك تكنسين حرفه اي در اين زمينه تماس بگيريد.

خرابي پمپ تخليه

جمع بندي

عدم تخليه آب در ماشين ظرفشويي از رايج ترين مشكلات اين دستگاه است كه واقعا اذيت كننده است و گاهي اوقات باعث مي شود شما ترجيح دهيد اين حجم از ظروف را با دست بشوييد. اما اگر علت هاي آن را به درستي تشخيص دهيد، مي توانيد فورا مشكل را برطرف كنيد و از ماشين ظرفشويي خود استفاده كنيد. هدف ما از ارائه اين مطالب، بررسي دقيق مشكلات تجمع و عدم تخليه آب در ماشين ظرفشويي مي باشد. شما پس از مطالعه اين مقاله، مي توانيد هر مدل ماشين ظرفشويي از برندهاي مختلف سامسونگ، برند ال جي، برند بوش و … را در آن ها شاهد مشكلات تجمع آب بوديد، به راحتي در منزل آن ها را برطرف كنيد.

فروشگاه اينترنتي نفيس 24، بزرگترين مرجع لوازم خانگي با 40 سال سابقه درخشان در زمينه فروش محصولات خانگي برند هاي معتبر دنيا، براي شما عزيزان اين امكان را فراهم كرده تا در منزل يا محل كار خود، تنها با مراجعه به فروشگاه نفيس 24 و مقايسه محصولات متنوع در برند هاي مختلف، كالاي مورد نياز خود را تنها با چند كليك ساده انتخاب و خريداري كنيد. لازم به ذكر است مطلع باشيد، براي مشتريان تهراني امكان پرداخت درب منزل هم وجود دارد. شما مي توانيد اين گزينه را هنگام خريد انتخاب كنيد.