اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از دستگاه چای ساز برای درست کردن چای استفاده می کنید، باید نکاتی را رعایت کنید تا عمر دستگاه شما بیشتر شده و به درستی کار کند. یکی از این نکات مهم تمیز کردن جرم چای ساز می باشد. این کار علاوه بر اینکه عمر این محصول را افزایش می دهد، با کاهش قدرت انتقال گرما و حرارت باعث می شود تا چای ساز شما انرژی زیادی مصرف کند.
این روز ها شاهد وجود دستگاه چای ساز در اکثر خانه ها هستیم. از زمان های گذشته تا به امروز، نوشیدنی چای در میان ما ایرانی ها بسیار پر طرفدار بوده؛ به طوری که شاید در طول روز چندین بار اقدام به نوشیدن چای کنیم.

با خرید دستگاه چای ساز دیگر نیازی به گذراندن مراحل مختلف برای جوشاندن آب و دم کردن چای نیست. دستگاه چای ساز در کوتاه ترین زمان ممکن شما را به نوشیدن یک فنجان چای خوش عطر و خوش طعم دعوت می کند. اما این دستگاه پر کاربرد نیز مانند تمامی محصولات دیگر نیاز مراقبت و نگهداری دارد.

با انجام این مراقبت ها است که می توانیم توقع عمر طولانی و کیفیت بالا را از محصولمان داشته باشیم. یکی از نکات مهم در مراقبت از این محصول، تمیز کردن جرم چای ساز است در این مقاله نکات مهمی را در این مورد برای شما ذکر می کنیم.

تمیز کردن جرم چای ساز

اگر شما مدت زمان تغریبا زیادی است که از چای ساز خود استفاده می کنید، حتما متوجه رسوبات و جرم های تشکیل شده در چای سازتان شده اید. وجود رسوباتی مانند فسفات و آهک در مخزن چای ساز می تواند برای شما مشکل ساز باشد. از مشکلات ناشی از تجمع این رسوبات می توان به بد طعم و بد بو شدن چای اشاره کرد.

با جوشیده شدن آب، مواد اضافی و املاح موجود در آب، داخل مخزن چای ساز رسوب میکنند و باعث آلودگی و بروز بیماری های مختلف می شوند.
حتما تابه حال تلاش زیادی برای از بین بردن این رسوب ها کرده اید و حتی شاید سعی کرده باشید تا به وسیله شوینده های مختلف، آن ها را نابود کنید. اما باید بدانید که این کار علاوه بر این که تاثیر چندانی بر روی جرم ها نمی گذارد، بلکه باعث می شود تا مواد شوینده وارد بدن ما شده و آسیب های جدی به بدن ما وارد کند.
در این صورت چاره کار چیست؟ بهترین روش برای نابودی جرم موجود در چای ساز چیست؟

تمیز کردن جرم چای ساز با مواد طبیعی

می خواهیم روش از بین بردن رسوب های چای ساز با موادی که در خانه شما به راحتی پیدا شده و نیازی به صرف هزینه های بالا نیست را آموزش دهیم.

استفاده از لیمو ترش: ابتدا کتری چای سازتان را پر از آب کنید و یک عدد لیمو ترش را داخل آن بیاندازید. چای ساز را روشن کرده و بگذارید آب کاملا بجوشد. پس از اتمام مرحله جوشیدن، اجازه بدهید تا آب و لیمو ترش به مدت 24 ساعت داخل کتری آب جوش باقی بماند. پس از سپری شدن این زمان مجددا داخل کتری را با آب تمیز پر کرده و اجازه دهید بجوشد. سپس آب کتری را خالی کرده و بشویید.

تمیز کردن جرم چای ساز با مواد طبیعی
استفاده از جوش شیرین: شما می توانید تمامی موارد بالا را تکرار کنید، با این تفاوت که به جای لیمو ترش از جوش شیرین استفاده کرده و به جای یک لیمو ترش از دو قاشق جوش شیرین استفاده کنید.

استفاده از سرکه: استفاده از سرکه نیز می تواند کمک زیادی به تمیز کردن جرم چای ساز کند. به این صورت که شما باید شش قاشق سرکه را درون آب در حال جوش کتری ریخته و اجازه دهید تا پس از جوشیدن به مدت یک شبانه روز داخل کتری بماند. سپس آب تمیز داخل کتری بریزید و بعد از جوشیدن آن را خالی کرده و کتری را خشک کنید.
اگر قصد خرید چای ساز را دارید بهتر است با مطالعه ادامه این مطالب اطلاعات کافی را درمورد رسوب زدایی این محصول کسب کنید.

روشی دیگر برای تمیز کردن جرم چای ساز

یکی دیگر از روش های از بین بردن رسوب چای ساز ترکیب آب گرم و یک محلول پاک کننده می باشد. توجه داشته باشید که استفاده مستقیم پاک کننده بر روی محصول اشتباه است. پس در ابتدا یک عدد اسفنج را به وسیله آب گرم مرطوب کرده و آن را به محلول پاک کننده آغشته کنید. سپس اقدام به تمیز کردن محصول و از بین بردن رسوبات کنید. دقت کنید که برای تمیز کردن چای، اولین مرحله قطع کردن اتصال چای ساز به برق است.

نکات مهم در نگهداری از چای ساز

  • اجازه ندهید چای دم کشیده مدت زیادی داخل چای ساز بماند و پس از اتمام کارتان حتما اقدام به تمیز کردن چای ساز کنید.
  • برای تمیز کردن بدنه چای ساز هرگز از اسفنج یا اشیاء زبر استفاده نکنید. این کار باعث افتادن خط و خش بر روی بدنه چای ساز می شود.
  • رسوب های باقی مانده در داخل چای ساز تاثیر بدی بر روی طعم چای میگذارد. پس هر چند وقت یک بار اقدام به تمیز کردن جرم چای ساز کنید.
  • از قرار دادن چای ساز در داخل ماشین ظرفشویی خودداری کنید. شما تنها مجاز به شست و شوی سر پوش، توری و قاشقک چای به وسیله ماشین های ظرفشویی هستید.
  • تمیز کردن جرم چای ساز یکی از موارد مهمی است که هرگز نباید آن را فراموش کنید. ما در این مقاله سعی کردیم روش هایی را به شما آموزش دهیم که در آن نیازی به استفاده از مواد شیمیایی و مضر نیست.

نکات مهم در نگهداری از چای ساز

راهنمای خرید چای ساز

در هنگام خرید چاي ساز سعی کنید محصولی را خریداری کنید که پاسخگوی نیاز های شما باشد. برای مثال با توجه به تعداد افراد خانواده خود، سایز و اندازه چای ساز را انتخاب کنید. یا اگر استفاده شما از این محصول زیاد است به کیفیت و قدرت بالای آن دقت کنید.
شما عزیزان می توانید با ورود به سایت نفیس 24، اقدام به خرید چای ساز کنید و با اطمینان کامل از کیفیت محصول، آن را درب منزل خود دریافت و هزینه آن را همان جا پرداخت کنید.