حداقل همه ما برای یکبار هم که شده به این فکر کرده‌ایم که نوار درب یخچال چه فایده‌ای دارد؟ شاید به این سوال خود نیاز پاسخ داده باشید که ممکن است برای جلوگیری از ورود هوا به داخل یخچال و یا جلوگیری از خروج هوای داخل یخچال به بیرون است؛ اما باید بگوییم که این موضوع یکی از فایده های وجود این نوار در یخچال است و موضوع بعدی برای جلوگیری از انتقال باکتری به داخل یخچال میباشد.

مزایا وجود نوار دور درب یخچال

امروزه در یخچال فریزرهای جدید برای نوارهای دور درب از فناوری و تکنولوژی‌های جدید استفاده میشود که دارای عایق بندی‌ مناسبی میباشند و باعث عدم نفوذ باکتری به داخل کابین شده و به دنبال آن میوه‌ها و سبزی‌ها عمر طولانی تری خواهند شد. پس هنگام خرید یخچال فریزر حتما دقت کنید که دارای نوار آنتی باکتریال باشد.

نوار درب یخچال ضد باکتری به مراتب بهتر از نوارهای معمولی است که دارای عرض بیشتر و قدرت جذب بیشتری میباشند. عدم عبور هوای بیرون به یخچال و بالعکس موجب کمتر مصرف شدن انرژی نیز میشود. در صورتی که لاستیک درب یخچال دچار ایراد شود بهتر است تا هرچه سریع تر نسبت به تعمیر آن اقدام کنید تا در صورت ورود هوای گرم به داخل یخچال کمپرسور مجبور به کارکرد دو برابر نشود.

هزینه تعویض نوار دور یخچال

برخلاف تصور شما تعویض این نوار بسیار میتواند هزینه کمی داشته باشد و نیاز بر این نیست که شما تمام درب را تعویض کنید. گاهی نیز ممکن است نیاز به تعویض نوار نباشد و تنها با یک نظافت اساسی مشکل را بتوانید بر طرف کنید. در ادامه این مطلب ما نحوه تشخیص خرابی لاستیک و تعویض و رفع مشکلات آن را به شما آموزش خواهیم داد. پس اگر درب یخچال شما به خوبی بسته نمیشود و یا مواد غذایی شما زودتر از موعد فاسد میشوند و یا هوای داخل کابین گرم میباشد ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

تعویض نوار دور درب یخچال

راه های تشخیص خرابی لاستیک

اگر درب یخچال شما به درستی بسته نمیشود و یا نوار به درب یخچال نمیچسبد، نشان از خراب بودن آهنربای درب یخچال میباشد. اگر ناگهان متوجه شدید که کمپرسور یخچال شما به طور دائم در حال کردن میباشد به این معنا میباشد که نوار درب یخچال شما خراب شده و باعث شده تا هوای گرم به داخل یخچال وارد شده و کمپرسور تلاش بیشتری برای سرد نمودن مجدد داخل دستگاه میکند.

اگر محفظه یخچال ال جی شما بیش از حد گرم است، یک راه حل آسان برای آن وجود دارد و آن این است که باید نوار دور درب یخچال ال جی تان را تعویض کنید. ممکن است این لاستیک آنقدر فرسوده شده باشد که به طور کامل مهر و موم نشود و یا واشرها با پیچ یا نگهدارنده‌های فلزی یا پلاستیکی به درب محکم نشوند. به دنبال این موضوع یخچال شما دچار برفک زدگی نیز خواهد شد. در این میان شما به یک پیچ گوشتی و یک واشر  برای تعویض نیاز دارید که میتوانید از فروشگاه لوازم لوازم خانگی تهیه کنید.

تست سالم بودن نوار یخچال

اگر متوجه شدید که نوار درب یخچال شما دارای ترک و یا پارگی میباشد و یا به اصطلاح شده شل شده باشد نیز یکی دیگر از راه های تشخیص خرابی لاستیک دور درب یخچال میباشد. راه بعدی نیز با یک تست بسیار ساده میتوان متوجه شد که آیا این لاستیک خراب است یا نه؛ کافیست تا یک برگه را بین درب یخچال و لاستیک قرار دهید درب را ببندید، اگر توانستید به راحتی کاغذ را از درب بیرون بکشید، نوار یخچال شما خراب شده است.

علت خشک شدن نوار دور درب یخچال

ممکن است این سوال برای همه شما پیش آمده باشد که چرا این اتفاق میفتد؟ چرا باید لاستیک درب یخچال خراب شود؟ باید به شما بگوییم که دلیل این اتفاق این است که نوار دور درب یخچال به علت لاستیکی بودن و نرم بودنش نیاز به استفاده دارد؛ یعنی اگر درب یخچال به صورت مکرر و مرتب باز و بسته نشود، این لاستیک خشک شده و دیگر فایده های قبلی را ندارد.

تعمیر لاستیک دور درب یخچال

برای رفع این مشکل میتوانید لاستیک ها را با کمی روغن گریس و یا وازلین چرب کرده و کمی با سشوار آن را گرم کنید و بیش از پیش به مراقبت آن ها بپردازید.

تعمیر نوار دور درب یخچال

تعویض نوار درب یخچال

در این بخش از این مقاله قصد داریم تا به شما گام به گام مراحل تعویض نوار درب یخچال را آموزش دهیم. اما ابتدا باید یخچال فریزر خود را از برق بکشید تا باعث هدر رفتن انرژی نشوید.

مرحله اول بالابردن لاستیک دور درب یخچال و پیدا کردن پیچ هاست. سپس پیچ ها را شل کرده (بدون اینکه پیچ‌ها را بیرون آورید میتوانید لاستیک را باز کنید) و لاستیک دور درب را باز کرده و نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. نیازی نیست تا فشار زیادی به آن وارد کنید، چراکه ممکن است هنگام فشار زیاد هنگام بیرون آوردن لاستیک باعث ایجاد پارگی در آن شوید.

ممکن است گاهی اوقات به دلیل ریختن مواد غذایی روی نوار درب یخچال باعث چسبیدگی آن به درب شده و نتوانید نوار درب را به راحتی بیرون آورید، در این شرایط ابتدا محل چسبناک را نظافت کنید و سپس آن را جدا کنید. برای اینکار استفاده از مخلوط آب و صابون به همراه یک اسفنج کافیست. توجه داشته باشید که قبل از نصب مجدد حتما آن را خشک کنید. هنگام بیرون آوردن لاستیک همه جای آن را به دقت بررسی کنید تا دچار پارگی یا پوسیدگی نباشد.

انواع لاستیک درب یخچال

امروزه برای نوارهای دور درب یخچال انواع مختلفی وجود دارد، مدل اول دارای اتصال به همراه پیچ میباشد و مدل دوم دارای چسب میباشد. برای خارج کردن مدل دوم کافیست با یک جسم نوک تیز چسب را از درب یخچال جدا کنید. برای تعویض آن نیز کافیست نوار جدید را با دقت چسبانده و ساعت های زیادی درب یخچال را باز نکنید.

آموزش مراحل تعویض لاستیک درب یخچال

قبل از خرید نوار درب یخچال باید مدل دقیق یخچال را بدانید. توجه کنید اگر مشکل از پلاستیک زیر نوار میباشد باید تنها پلاستیک را تعویض کنید. نوار خریداری شده جدید را چند ساعتی داخل آبگرم قرار دهید تا کمی نرم شود. لاستیک قبلی را از یخچال جدا کرده و لاستیک جدید را نصب کنید.

نکته: حتما یخچال را از برق بکشید. نیازی نیست برای نصب لاستیک جدید درب یخچال را جدا کنید. بهتر است مقداری پودر بچه روی دست هایتان بریزید تا لاستیک خریداری شده جدید به دستتان نچسبد.

مراحل عوض کردن نوار دور درب یخچال

راهنمای خرید یخچال فریزر

همه ما از یخچال فریزر به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده میکنیم و یا برای سرد نمودن موادغذایی مورد نظر از آن استفاده میکنیم. موادغذایی رابطه مستقیم با سلامت ما دارد و همانطور که مشخص است پس یخچال نیز در سلامت ما بدون نقش نیست. پس هنگام خرید یخچال فریزر باید به کیفیت آن توجه ویژه‌ای کنیم تا بتواند موادغذایی ما را هرچه تازه تر برایمان نگه دارد. همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، خراب بودن نوار درب یخچال باعث بسته نشدن کامل درب و ورود و خروج هوا به آن میشود.

تفکر کنید اگر هوای گرم داخل منزل وارد کابین یخچال فریزر شود چه اتفاقی میفتد؟ هوای داخل نیز گرم شده و مواد غذایی ممکن است به خوبی سرد نشده و در اثر برخورد با گرما فاسد شوند. ممکن است برخی مواد غذایی تازگی روز اول را نداشته باشند، پس مجبور به دور ریختن مواد غذایی فاسد شده و خرید مجدد آنها میشویم و باز هم پس از چند روز متوجه میشویم که همان اتفاق مجدد تکرار شده است. حتی ممکن است متوجه شوید که چند روزی ست کمپرسور یخچال شما به طور مداوم در حال کار کردن است.

پس بهتر است به دنبال ریشه این مسئله بگردیم! اگر مواد غذایی شما فاسد میشود و یا کمپرسور یخچال شما دوبرابر همیشه کارمیکند به این معنی میباشد که دمای داخل یخچال مناسب نگهداری موادغذایی نمیباشد و کمپرسور در حال تلاش برای ایجاد دمای متعادل میباشد. با کمی تفکر به این نتیجه میرسیم که حتما هوا در حال نفوذ به داخل کابین میباشد. راحت ترین راه عبور هوا به داخل از طریق خراب شدن نوار درب یخچال میباشد.

خرید از نفیس 24

بهتر است یخچالی را انتخاب کنید که علاوه بر موتور آن، وسیله های جانبی آن نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد تا مجبور به تعویض و تعمیر قطعات و وسایل جانبی آن نشوید. فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 انوع یخچال فریزر بالا-پایین، دوقلو و ساید بای ساید را از بهترین برندها با بالاترین کیفیت ها و همچنین گارانتی اصلی به فروش میرساند که با یکبار خرید از این فروشگاه میتوانید از تخفیفات ویژه و مختلفی بهره مند شوید.

این فروشگاه علاوه بر یخچال فریزر، تمامی محصولات خانگی و لوازم آشپزخانه را به فروش میرساند. همچنین فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 نماینده  رسمی محصولات برندهای سام و جی پلاس میباشد که علاوه بر این دو برند، میتوانید محصولات دیگر برندها را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از این وبسایت فروشگاهی خریداری کنید. همچنین در بخش مجله خانگی این فروشگاه میتوانید از تمامی ترفندهای خانه داری، افزایش طول عمرآنها، راهنمای خرید محصولات، نحوه استفاده از محصولات، نحوه کارکرد محصولات مختلف و نگه داری از لوازم خانگی اعم از آموزش تعویض، تعمیر و تشخیص نوار درب یخچال مطلع شوید.