هنگامي كه براي خريدمحصولات برقی خانه به بازار مي رويد، حتما براي شما هم اين سوال پيش آمده كه تفاوت بين مايكروويو و مايكروفر در چيست؟ اكثر افراد از اين دو لغت به اشتباه استفاده مي كنند و نمي دانند كه بين مايكروويو و مايكروفر تفاوت هايي وجود دارد. دستگاه مايكروويو براي اولين بار توسط دكتر پرسي لي بارون ساخته شد.او زماني تصميم به اختراع اين دستگاه گرفت كه متوجه شد، مواد غذايي در كنار يكي از لوله هاي آزمايشگاهي( مگنترون) تغيير حالت مي دهند. او يك آزمايشگاه كوچك داشت كه مدام در حال انجام آزمايشات مختلف بود.

تفاوت مايكروويو با مايكروفر

تفاوت مايكروويو با مايكروفر

در این مطالب می خواهیم شما را با تفاوت های مایکروویو و مایکروفر آشنا کنیم.

دستگاه مايكروويو

در زمان خريد مايكروويو دقت كنيد، تفاوت هايي بين اين دستگاه با مايكروفر وجود دارد .دستگاه مايكروويو مجهز به امواجي با طول موج كوتاه است. قسمت هايي از طيف الكترومغناطيسي اين دستگاه را پرتوهاي نوري تشكيل مي دهند. از اين امواج، براي آماده سازي و پختن مواد غذايي استفاده مي شود در لحظه اي كه امواج به مواد بر مي خورند ممكن است جذب يا منتشر شوند.

موادي كه از جنس شيشه و پلاستيك هستند اين امواج كوتاه را از خود عبور مي دهند. اما موادي كه از جنس فلز باشند امواج را به سرعت انعكاس مي دهند. مواد غذايي هم امواج را به خود جذب مي كنند. فركانس اين امواج تا چندين گيگاهرتز است. با اينكه طول موج كوتاهي دارند اما قدرت نفوذ آن ها بسيار بالا مي باشد به قدري كه ممكن است حتي از گرد و غبار هم عبور كنند. دستگاه مايكروويو داري چند المنت و لرزاننده امواج مي باشد كه براي گريل كردن غذاها استفاده مي شود.

دستگاه مايكروفر

چنانچه قصد خريد مايكروفر را داريد بهتر است به اين نكته توجه كنيد، مايكروفر ها دستگاهي هستند كه باعث مي شود غذاي شما در دمايي يكسان و مدت زماني بيشتر نسبت به مايكروويو در محيطي بسته پخته شود. مايكروفر هاي معمولي با گاز كار مي كنند و مي توان دماي آن را 100 تا 250 درجه تنظيم كرد. اين عملكرد باعث مي شود دما به تمام قسمت هاي غذا برسد و پخت غذاها يكنواخت باشد. اين دستگاه به دليل وجود المنت گرمايي غذا را به طور كامل مغز پخت مي كند.معمولا قدرت مايكروفر ها از 600 تا 1400 وات مي باشد. برند هاي معروفي مانند مايكروفر ال جي، برند سامسونگ، دوو و بوش در بازار وجود دارند كه از كيفيت مطلوبي برخوردارند.

نكات مهم در مورد استفاده از مايكروويو و مايكروفر

-در زمان خريد مايكروويو حتما ظروف مناسب، براي استفاده در اين دستگاه را تهيه كنيد. بهتر است از ظروف سراميكي، پيركس و يا ظروف پلاستيكي مخصوص مايكروويو استفاده كنيد.

-استفاده از ظروف فلزي مانند قاشق، چنگال در مايكروويو ممكن است باعث ايجاد آتش سوزي و يا جرقه شود. از بشقاب ها و ظروفي كه لبه آن ها از رنگ هاي فلزي به كار برده شده است استفاده نكنيد چون امكان دارد جرقه بزند.به كار بردن ظروف پلاستيكي معمولي كه مناسب مايكروويو نيستند ممكن است ذوب شوند.

-از سالم بودن واشر هاي بين جداره درب دستگاه اطمينان حاصل كنيد در صورتي كه واشر دستگاه يا شيشه موج گير خراب شد به هيچ عنوان دستگاه را روشن نكنيد چون در اين صورت ممكن است دستگاه شما خراب شده و از كار بيافتد و شما مجبور به خريد مايكروفر جديد باشيد. حتما در صورت مشاهده هرگونه خرابي قبل از روشن كردن دستگاه با تعمير كار حرفه اي تماس بگيريد.

براي خريد مايكروويو حرفه اي و پيشرفته، احتمالا بايد هزينه زيادي هم پرداخت كنيد اما اگر مراقب دستگاه نباشيد و در نظافت آن تلاش نكنيد احتمالا دستگاه شما به مرور تبديل به يك وسيله غير قابل مصرف خواهد شد و ديگر هيچ ارزشي نخواهد داشت. هرگز از ابزار هاي تيز و سيمي، براي نظافت داخل دستگاه استفاده نكنيد. براي جلوگيري از پاشيدن مواد غذايي به داخل مايكروويو حتما درپوش هاي مخصوص را تهيه كنيد. توجه داشته باشيد هرگز ظروف غذا را با درب كاملا بسته داخل دستگاه قرار ندهيد، ممكن است فشار وارد شده باعث انفجار شود.

نكات مهم در مورد استفاده از مايكروويو و مايكروفر

موارد استفاده از مايكروويو

زماني كه ميهمان ناخوانده داريد مي توانيد در كمترين زمان ممكن، هر نوع مواد غذايي مانند: ماهي، سيب زميني و سبزيجات را به شكل بخارپز و يا سرخ شده سرو كنيد. پخت غذا تنها در 15 دقيقه در مايكروويو سفره شما را رنگين مي كند. با خريد مايكروويو مي توانيد بعضي از وسايل آشپزخانه مانند تخته گوشت يا سبزيجات كه بوي نامطبوعي به خود گرفته اند را تنها با چكاندن چند قطره ليمو و قرار دادن آن داخل دستگاه تمام قسمت هاي آن را ضدعفوني كنيد.

با اين دستگاه، مي توانيد هر نوع خميري را كه نياز به حرارت و يا به اصطلاح ور آمدن دارد را در داخل مايكروفر قرار داده و به آن زمان بدهيد تا آماده شود. از مايكروويو مي توانيد براي يخ زدايي مواد غذايي، حل كردن شكر با افزودن مقداري آب در آن و نرم كردن عسل هم استفاده كنيد. هر نوع ماده جامدي كه احتياج داريد به سرعت نرم شود، مي توانيد درون دستگاه قرار دهيد. دستگاه مايكروفر براي خشك كردن و برشته كردن موادي مانند آجيل، نان و سير هم به كار مي رود. اگر بخواهيد اين كارها را بر روي اجاق گاز انجام دهيد ممكن است زمان زيادي از شما بگيرد اما با اين دستگاه شايد كمتر از 10 دقيقه نتيجه مطلوب را به دست بياوريد.

سخن پاياني

مهمترين تفاوت مايكروفر و مايكروويو در نحوه فرآيند پخت و پز آن ها مي باشد. همانطور كه متوجه شديد، مايكروفر از گرما و دما براي پختن مواد غذايي استفاده مي كند. اما مايكروويو علاوه بر گرما و دما، مجهز به اشعه wave مي باشد به عبارتي زمان پخت مايكروويو نسبت به مايكروفر كمتر مي باشد.

فروشگاه اينترنتي نفيس 24، مجموعه كاملي از بهترين محصولات لوازم خانگي را از تمام برند هاي معتبر جهان در اختيار مشتريان عزيز قرار داده است تا با خريد اينترنتي محصولات خانگي مورد نياز خود از هر نقطه كشور خريداري كنند. فروشگاه نفيس 24 جهت رفاه و جلب رضايت مشتريان، گزينه پرداخت هزينه درب منزل را هم در اختيار شما عزيزان قرار داده، اميد است با اطلاعاتي كه در اختيار شما مشتريان عزيز قرار مي دهيم محصول مورد نياز خود را با كيفيت بالا و رضايت كامل خريداري و استفاده كنيد.