زمانی که شما قصد خرید یک مانیتور و یا تلویزیون جدید را دارید، ممکن است با انواع ویژگی ها، تکنولوژی ها و خصوصیات نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی رو به رو شوید. خصوصیاتی وجود دارند که با آن ها آشنا هستید اما در این میان ممکن است برخی خصوصیات باشند که شناخت کافی نسبت به آن ها را ندارید. یکی از این خصوصیات مدت پاسخ دهی یا Response Time می باشد. این ویژگی نقش مهمی در کیفیت تصاویر مانیتور ها و نمایشگر های تلویزیون دارد. با نفیس 24 همراه شوید تا اطلاعات جامع و کاملی را در این خصوص در اختیارتان قرار دهیم.

مدت پاسخ دهی تصویر یا Response Time

پاسخ دهی تصویر به مدت زمانی می گویند که تصویر از یک رنگ به رنگی دیگر تغییر می کند. به این صورت که با اندازه گیری زمانی که طول می کشد رنگ مانیتور ما از سفید به رنگ مشکی و مجددا به رنگ سفید تغییر کند، به میزان پاسخ دهی تصویر می رسیم که البته چند میلی ثانیه هم بیشتر طول نمی کشد. لازم است ذکر کنیم که همه برند های دنیا، موافق این معیار برای تعیین سرعت پاسخ دهی مانیتور نیستند. برخی برند ها معیار اندازه گیری این خصوصیت را بر اساس تغییر  رنگ تمام صفحه پنل نمایشگر از رنگ مشکی به رنگ سفید و بعضی ها از سفید به مشکی و حتی رنگ خاکستری در نظر می گیرند.

در هر حال هر اندازه که مدت پاسخ دهی نمایشگر کوتاه تر باشد بهتر است. سرعت پاسخ دهی تصویر در مانیتور های گوناگون مختلف می باشد. برای مثال مدت پاسخ دهی یک نمایشگر LCD معمولی کمتر از 10 میلی ثانیه می باشد. البته با پیشرفت تکنولوژی و تولید محصولات جدید تر، شاهد وجود تلویزیون های LCD با سرعت پاسخ دهی کمتر از 1 میلی ثانیه نیز هستیم.

تفاوت مدت پاسخ دهی با رفرش ریت

ممکن است تصور کنید که این دو گزینه یعنی زمان پاسخ دهی با رفرش ریت باهم تفاوتی ندارند. و یا برخی این دو مورد را با یکدیگر اشتباه می‌ گیرند. باید بگوییم که این دو مورد کاملا بایکدیگر متفاوت هستند. به این صورت که رفرش ریت به معنای نرخ به روز رسانی بوده و نشانگر تعداد دفعاتی است که نمایشگر در مدت زمان یک ثانیه تصویر جدیدی را به نمایش می گذارد. این خصوصیت با واهد هرتز اندازه گیری می شود. نرخ رفرش ریت در اکثر نمایشگر ها 60 هرتز و حتی بالاتر نیز می باشد. و برخلاف خصوصیت مدت پاسخ دهی، هر چقدر رفرش ریت بالاتر باشد بهتر است.

چرا هر چقدر مدت پاسخ دهی کمتر باشد بهتر است؟

بسیاری از افراد حتی اطلاعی از وجود این خصوصیت در نمایشگر های خود ندارند. به این دلیل که شاید از عملکرد و تاثیر آن بر روی تصاویر و فیلم ها بی خبر باشند و یا به دلیل عملکرد بسیار بالای این ویژگی، متوجه آن نشده باشند. مثلا زمانی که در حال تماشای یک فیلم هستید، سرعت تغییر تصاویر آنقدر بالا هست، که شما متوجه این تغییر نمی شوید. پس اگر مدت پاسخ دهی نمایشگر شما بالا باشد، سرعت تغییر رنگ کم شده و شما متوجه این تغییر می شوید که این اتفاق اصلا خوشایند نیست و یک نقص بزرگ برای نمایشگر به شمار می رود.

چرا هر چقدر مدت پاسخ دهی کمتر باشد بهتر است؟

کدام دسته از نمایشگر ها سریع تر هستند؟

شاید در هنگام خرید لپ تاپ و یا خرید تلفن همراه توجه زیادی پایین یا بالا بودن مدت پاسخ دهی نشود. اما اگر قصد خرید تلویزیون و یا نمایشگر برای بازی و گیم را دارید باید مانیتوری را انتخاب کنید که Response Time آن ها کوتاه باشد تا سرعت بالاتری را تجربه کنید.
بیشتر مانیتور ها با سه پنلی که در ادامه به شما معرفی می کنیم ساخته می شوند.

پنل NT: این پنل Twisted Nematic نام دارد. طیف رنگ های این پنل ضعیف است و آنچنان گسترده نیست. به همین علت قیمت آنچنان بالایی هم ندارد. LCD هایی که به این پنل مجهز هستند، مدت پاسخ دهی آن ها کوتاه است. و گزینه مناسبی برای بازی به شمار می روند.

پنل IPS: نام کامل این پنل ها In-Plane Switching می باشد. نسبت به نمونه قبلی از دقت و طیف رنگی بالاتری برخوردار هستند و این دلیلی است برای بالاتر بودن قیمت آن. مانیتور هایی که مجهز به این پنل هستند، بیشتر مناسب گرافیست ها و افرادی که کارهای عکاسی و ادیت فیلم را انجام می دهند، هستند. مدت پاسخ دهی این پنل ها نسبت به پنل NT بالاتر است.

پنل VA: پنل VA و یا Vertical Alignment جزو پنل های جدیدی هستند که پاسخ دهی آن ها بسیار سریع است. در واقع ترکیبی از ویژگی های  پنل NT و پنل IPS را در پنل های VA مشاهده می کنید. مانیتور هایی که دارای پنل VA هستند، از مدت پاسخ دهی کوتاهی برخوردار بوده و بسیار سریع هستند. از این رو بهترین گزینه برای گیمینگ می باشند.
اگر گزینه سرعت برای شما حائز اهمیت است انتخاب شما باید میان پنل های NT و یا VA باشد.

نکته منفی درباره سرعت پاسخ دهی نمایشگر چیست؟

معمولا برای کم کردن مدت پاسخ دهی نمایشگر ها، تغییراتی در فرایند پیچیده ای که میان سیگنال های نمایشگر انجام می شود، به وجود می آورند. از جمله تصحیح روشنایی، رنگ و فیلتر آبی مانیتور. اگر نمایشگر بر روی پر سرعت ترین مدت پاسخ دهی تنظیم شود، ممکن است شاهد کدر شدن رنگ ها و کم شدن روشنایی تصویر، شوید.

نکته منفی درباره سرعت پاسخ دهی نمایشگر چیست؟

فروشگاه لوازم خانگی نفیس 24

نفیس 24 مرجع لوازم خانگی با کیفیت بالا در برند های مختلف می باشد. با ورود به سایت نفیس 24 می توانید شاهد محصولات گوناگونی باشید و اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. محصولات پر کاربردی از جمله انواع یخچال، کولر ها، بخاری، جارو برقی و دستگاه های شوینده از جمله ماشین های لباسشویی و ماشین ظرفشویی و تمام محصولات مورد نیاز شما، در این فروشگاه به فروش می رسد. این فروشگاه برای جلب اعتماد مشتریان عزیز، امکان پرداخت هزینه محصولات در درب منزل را برای شما فراهم کرده است. می توانید با خیالی راحت اقدام به خرید کرده و هزینه آن را پس از دریافت محصول خود، پرداخت کنید.