فناوري ميراكست براي سهولت ارتباط بين محصولات تصويري و صوتي به وجود آمده است. اين فناوري با امكانات و ويژگي هايي كه دارد، مي تواند تمام محتواهاي چند رسانه اي را بين دو دستگاه منتقل كند. هدف ما از ارائه اين مقاله معرفي miracast، ويژگي ها و كاربرد آن در اتصال تلفن همراه به كامپيوتر و تلويزيون مي باشد. در ادامه ما را همراهي كنيد تا مطالب مفيدي در اختيار شما قرار دهيم.

فناوري ميراكست چيست؟

يكي از امكانات و قابليت هايي كه اين روزها در اكثر تلفن هاي همراه وجود دارد، امكان آينه اي كردن يا همان Miracast مي باشد. نحوه عملكرد فناوري ميراكست به اين صورت است كه شما توسط گوشي خود مي توانيد با استفاده از اين گزينه، تمام محتواي داخل تلفن همراه را به شكل آينه بر روي تلويزيون مشاهده كنيد.

نحوه عملكرد اين فناوري تقريبا شبيه به كابل HDMI مي باشد كه با رعايت يكسري استانداردها، توسط Wifi دستگاه مبدا، مانند لپ تاپ، تبلت و گوشي موبايل، تصاوير را به دستگاه مقصد منتقل مي كند. فناوري ميراكست اين امكان را به شما مي دهد كه تصاويري كه توسط صفحه نمايش هاي كوچك تر مانند گوشي، تبلت و …مشاهده مي كنيد را به راحتي بدون استفاده از هيچ نوع كابل و سيمي آن را به صفحه نمايش بزرگتري انتقال دهيد. به اين كار در اصطلاح Screen Mirroring گفته مي شود.

فناوري ميراكست چيست؟

نحوه عملكرد فناوري ميراكست

فناوري ميراكست براي اولين بار در گوشي هاي اندرويد نسخه 4.0 ارائه شد. در ابتداي كار، عملكرد خيلي خوبي نداشت اما به مرور با ورود نسخه هاي جديدتر بهتر شد. مهمترين اصل در استفاده از اين فناوري، ارتباط مستقيم بدون سيم يا همان wifi Direct مي باشد. وجود اين قابليت در تلفن هاي همراه امروزي، محبوبيت زيادي بين افراد پيدا كرده است. به دليل نبود هيچ گونه سيم و اتصال مستقيم و مستقل، استفاده را براي افراد راحت تر كرده است.

فناوري ميراكست در تلفن ها و تبلت هاي مختلف اندرويد با نام هاي متفاوتي از جمله: Sceen Mirrring، Smart View، Cast Screen و Miracast Screen وجود دارد. چنانچه دستگاه شما داراي اين گزينه بود، مي توانيد تمام محتواي تلفن همراهتان را به صفحه نمايشگر ديگري انتقال دهيد.

فناوري ميراكست
در واقع مي توان گفت كه صفحه نمايش تلويزيون شما تبديل به صفحه گوشي موبايل خواهد شد. تا به امروز اين فناوري در اكثر تلفن هاي همراه و تبلت هاي اندرويد وجود داشته است اما هنوز هستند، دستگاه هاي اندرويدي كه از اين ميراكست پشتيباني نمي كنند. لازم به ذكر است كه براي استفاده از ميراكست صفحه نمايش تلويزيون شما نيز بايد از اين فناوري پشتيباني كند در غير اين صورت بايد از طريق اتصال به دانگل HDMI تصاوير را منتقل كنيد.

تفاوت فناوري ميراكست با كروم كست و Airplay در چيست؟

مهمترين تفاوت شاخصي كه مي توان براي اين سه عنوان كرد اين است كه فناوري ميراكست يك استاندارد جهاني مشخص است كه از آن مي توان بر روي انواع تبلت ها، لپ تاپ، تلفن همراه و تلويزيون استفاده كرد. در صورتي كه Apple Airplay، Google Chromecast سيستم هاي انحصاري هستند و از آن ها مي توان فقط در سخت افزارهايي كه مختص همان شركت است و در آن جا توليد شده استفاده كرد. براي مثال اگر تلفن همراه iphon داشته باشيد و بخواهيد از تكنولوژي آن استفاده كنيد، بايد حتما دستگاه اپل تي وي داشته باشيد.

كدام يك از سيستم عامل ها و دستگاه ها از فناوري ميراكست پشتيباني مي كنند؟

Windows: تمام لپ تاپ ها و كامپيوتر هايي كه مجهز به ويندوز 10 و 8.1 و همچنين تلفن هاي همراهي كه داراي ويندوز 8.1 هستند، همگي از فناوري ميراكست پشتيباني مي كنند.

Android : اكثر تبلت ها و گوشي هاي موبايل اندرويدي كه مجهز به سيستم عامل اندروید بالاي 4.2 هستند نيز از فناوري ميراكست پشتيباني مي كنند.

كامپيوتر هاي Linux و محصولات Apple از ميراكست پشتيباني نمي كنند. فقط دستگاه هايي كه داراي سيستم عامل ويندوز و اندرويد هستند مي توانند از Miracast پشتيباني كنند. همانطور كه در مطالب بالا هم اشاره كرديم، هنوز برخي از تبلت ها و گوشي هاي اندرويد هستند كه از اين فناوري پشتيباني نمي كنند.

استفاده از فناوري ميراكست چه مشكلاتي را در پي خواهد داشت؟

استفاده از Miracast قطعا مشكلاتي هم با خود به همراه دارد كه به چند مورد مهم آن در مطالب زير اشاره خواهيم كرد:

استفاده از فناوري ميراكست با تمام ويژگي ها و مزيت هايي كه دارد واقعا جذاب است. اين كه شما بدون هيچ نوع كابل يا سيمي، بتوانيد اطلاعات را به صفحه نمايش منتقل كنيد لذت بخش است اما اين نكته را در نظر داشته باشيد، هنگامي كه شما از حالت آينه استفاده مي كنيد، اگر يك فيلم در حالت پخش باشد روي صفحه نمايش، ديگر قادر نخواهيد بود همزمان از صفحه موبايل خود هم استفاده كنيد.

اگر فيلم را از روي گوشي خود قطع كنيد در قسمت صفحه نمايش هم قطع مي شود. نكته ديگر اين كه هنگام تماشاي فيلم، صفحه موبايل شما دائما بايد روشن باشد كه اين امر موجب بالا رفتن مصرف باتري و در نتيجه كاهش طول عمر تلفن همراه شما خواهد شد.

فناوري ميراكست

فناوري ميراكست از تصاويري كه داراي رزولوشن بالايي هستند پشتيباني نمي كند. اگر قصد بازي هايي با سرعت بالا را داريد يا تصاوير گوشي شما با رزولوشن 1080p هستند به ناچار بايد از كابل HDMI استفاده كنيد. نهايت پشتيباني Miracast از تصاوير رزولوشن 720p مي باشد.

هنگام استفاده از فناوري ميراكست در تلويزيون خود، حتما نام دستگاه خود را به دقت بررسي كنيد سپس متصل شويد. بعضي مواقع ممكن است گزينه آينه اي چند صفحه نمايشگر، همزمان روشن باشد و شما در حال پخش يك فايل يا ويدئوي شخصي باشيد و اگر نام دستگاه خود را به درستي تشخيص ندهيد، ممكن است به اشتباه به دستگاه ديگري متصل شويد.

سخن پایانی

فناوري ميراكست با پيشرفت هاي چشم گيري كه تا به امروز داشته است، باعث شده اكثر سيستم عامل ها و دستگاه هاي مختلف از اين فناوري پشتيباني كنند. ميراكست با تمام ويژگي هاي خود هنوز هم نواقص و ايراداتي دارد كه به مرور برطرف خواهد شد. با اين وجود محبوبيت زيادي در بين افراد پيدا كرده و كابرد و استفاده بالايي هم دارد. در بازار محصولات خانگي، انواع تلويزيون هاي مختلفي از برند هاي معتبر جهاني به فروش مي رسند كه مجهز به فناوري ميراكست هستند. از جمله اين محصولات: تلويزيون هاي برند ال جي، تلويزيون سامسونگ و ….

فروشگاه اينترنتي نفيس 24، با ارائه انواع محصولات خانگي معتبر، شما عزيزان را در جهت خريد كالاي مورد نيازتان ياري مي كند. مي توانيد با مراجعه به فروشگاه نفيس 24، انواع محصولات ما را مشاهده كنيد و پس از بررسي دقيق و مقايسه آن ها با يكديگر، اقدام به خريد اينترنتي كنيد.