كاربرد كابل HDMI

كابل HDMI يك نوع وسيله ارتباطي مي باشد كه وظيفه آن انتقال صدا ها و تصاوير با كيفيت است. سرعت انتقال اين كابل به قدري بالا مي باشد كه به آن لقب رابط چند رسانه اي داده اند. اين كابل، اولين وسيله انتقال غير فشرده ديجيتالي مي باشد. اولين بار، پورت hdmi در سال 2003 به بازار عرضه شد. مهمترين ويژگي HDMI كه موجب شده تصاوير با كيفيت باشند، اين است كه فرستنده شما، بايد قابليت ارسال به شكل غير فشرده را داشته باشد و همچنين دستگاه گيرنده هم قادر به دريافت درست اطلاعات باشد. عدم فشرده سازي در دستگاه ها، موجب بالا رفتن كيفيت تصاوير مي شود. يكي از مهمترين وظايف كابل اچ دي ام آي، انتقال اطلاعات از كامپيوتر و لپ تاپ به تلويزيون مي باشد. بدون اينكه تغيري در كيفيت آن ايجاد شود.

ويژگي هاي مهم كابل HDMI چيست؟

مهمترين قابليت كابل HDMI انتقال اطلاعات و فايل هاي مختلف به صور غير فشرده مي باشد. اين كابل قادر به انتقال تمام فايل هاي صوتي و تصويري ديجيتالي به طور هم زمان مي باشد. همچنين سرعت انتقال اين كابل، بسيار بالا بوده و تصاوير را با كيفيت بالا منتقل مي كند و ديگر نگران كاهش و افت كيفيت تصاوير خود نخواهيد بود.

مشخصات ظاهري و فني كابل HDMI

كابل HDMI اين قابليت را دارد كه تصاويري با وضوح كيفيت 1080 پيكسل و همچنين با سرعت 60 فريم در ثانيه را منتقل كند. زماني كه قرار است يك صدا از طريق اين كابل منتقل شود، اين عمليات با 192 كيلوهرتز انجام مي شود. اين كابل ها، معمولا در دو سايز كوچك و بزرگ وجود دارند و اندازه هاي كوچك آن با نام ميني كابل هم شناخته شده است. بيشتر مناسب استفاده براي دستگاه هاي كوچك مي باشد. شما با استفاده از كابل اچ دي ام آي، قادر به انتقال فايل هاي الكترونيكي هم خواهيد بود. علت آن هم پشتيباني اين كابل ها از مكانيزم CEC مي باشد.
در ساختار داخلي اين كابل، از نوزده سيم و پين استفاده شده است كه انتقال اطلاعات با سرعت 5 گيگ در ثانيه صورت مي گيرد.

مشخصات ظاهري و فني كابل

معرفي انواع مختلف كابل HDMI

كابل 1.0 HDMI

اين كابل در سال 2002 به بازار عرضه شد كه براي فايل هاي تصويري، قابليت انتقال بيش از 165 ميليون پيكسل در ثانيه را دارد. همچنين براي فايل هاي صوتي، داراي هفت كانال صوتي 24 بيت و 192 كيلوهرتز مي باشد. در ضمن يك كابل با سرعت 490 مگابايت در ثانيه هم براي انتقال صدا و تصوير نيز دارد.

كابل 1.1 HDMI

اين نوع كابل رابط هم در سال 2004 با به كار گيري از تكنولوژي حفاظتي در فرمت DVD Audio توليد شده است. تمام مشخصات ديگر اين مدل كابل HDMI، كاملا شبيه به كابل 1.0 مي باشد.

كابل HDMI 1.2

اين نوع كابل HDMI هم در سال 2005 توليد و به بازار عرضه شد. مهترين قابليت هاي آن، پشتيباني از منابع صوتي و تصويري مي باشد. همچنين از ديسك هاي نوري Super Audio هم پشتيباني مي كند. با استفاده از كابل اچ دي ام آي نوع 1.2 اين امكان را داريد كه به كامپيوتر نيز متصل شويد. ديگر ويژگي هاي اين محصول، تقريبا مانند همان نسخه قبلي مي باشد.

كابل 1.3 HDMI

كابل HDMI نوع 1.3 در سال 2006 وارد بازار شد. همراه اين كابل، يك كابل تك ديگر، مخصوص انتقال صدا و تصوير با بيشترين پهناي باند 1.02 گيگابايت در ثانيه مي باشد. اين قابليت را دارد كه از هماهنگي هاي صوتي پشتيباني كند. همچنين از فرمت استاندارد رنگ XVYCC پشتيباني كرده و افزايش عمق رنگ بالايي دارد. ويژگي ديگر اين نوع كابل اچ دي ام آي، اين است كه از تمام فرمت هاي صوتي Dolby TrueHD و همچنين DTS HD هم پشتيباني مي كند.

كابل 1.3 HDMI

كابل 1.4 HDMI

كابل HDMI نوع 1.4 در سال 2009 وارد بازار شد كه در واقع نسخه پيشرفته تر مدل قبلي مي باشد. مهمترين قابليتي كه به اين كابل اضافه شده پورت 3D است.

انواع مختلف كانكتورهاي HDMI

در حال حاضر، چهار مدل مختلف اتصال دهنده يا كانكتور HDMI وجود دارد. مدل A و B كه در كابل HDMI نوع 1.0 استفاده مي شود. نوع C در كابل 1.3 و نوع D اين كانكتور در نسخه 1.4 به كار برده شده است.

كانكتورهاي HDMI نوع A

در اين كانكتور، نوزده پين براي منتقل كردن سيگنال ها استفاده شده است كه پهناي باند آن از HDTV، SDTV و EDTV پشتيباني مي كند. اين كانكتور، داراي سري هاي نر و ماده است كه اندازه 14.9 در 4.45 ميلي متر مخصوص قسمت نركانكتور و همچنين سر ماده آن 14 در 4.45 ميلي متر مي باشد. اين مدل كانكتور با پورت DVI-D كاملا هم خواني دارد به طوري كه مي توان سيگنال اين دو پورت را به ديگري تبديل كرد.

كانكتورهاي HDMI نوع A

كانكتور نوع B

ابعاد كانكتور HDMI نوع 21.2B ، در 4.45 مي باشد كه مجهز به بيست و نه عدد پين است و پهناي باند آن، دو برابر نوع A است و در حال حاضر در هيچ محصولي از آن استفاده نشده است.

كانكتور نوع C

كانكتور HDMI نوع C، از نوع A كوچك تر مي باشد كه ابعاد آن 10.42 در 2.42 ميلي متراست. اين مدل هم همانند مدل A مجهز به نوزده پين مي باشد كه براي كابل HDMI نسخه 1.3 طراحي شده است. در ضمن كانكتور نوع C را مي توان به نوع A تبديل كرد.

كانكتور نوع D

اين نوع كانكتور در ابعاد كوچك 2.8 در 6.4 ميلي متر است كه براي نسخه اچ دي ام آي 1.4 طراحي شده است. كانكتور HDMI نوع D هم مانند A و B داراي نوزده پين مي باشد.

نفیس 24

هدف ما از ارائه اين مطالب اين بود كه كابل HDMI و انواع آن را به شما معرفي كنيم تا به راحتي بتوانيد اطلاعات خود را منتقل كنيد.
شما عزيزان در سايت نفيس 24، شاهد محصولاتي مانند: تلويزيون هاي هوشمند و انواع سيستم هاي صوتي خواهيد بود. مي توانيد پس از كسب اطلاعات درست در مورد هريك از اين محصولات، اقدام به خريد اينترنتي كنيد.