ترميستور يك عنصر با مقاومت الكتريكي مي باشد كه با دما تغيير حالت مي دهد و جزو مهمترين اجزاي كولر گازي به حساب مي آيد. در واقع مي توان گفت ترميستور كولرگازي نوعي مقاومت و حساسيت به گرما مي باشد. اين سنسور، بيشتر در تجهيزات الكترونيكي به شكل يك سنسور دمايي استفاده مي شود و به شما كمك مي كند با تنظيمات موجود، دماي هوا را تنظيم كنيد. هنگامي كه اين سنسور از كار بيافتد، ديگر قادر نخواهد بود دماي محيط را دقيق اندازه گيري كند.

اين سنسور دما، در جوار سيم پيچي هاي اواپراتور قرار دارد. هوا از قسمت دريچه ها به سمت داخل كشيده مي شود و زماني كه از حسگر ها عبور مي كند، سنسور دمايي را شناسايي كرده و تنظيمات آن را با درجه هوايي كه شما مشخص كرده ايد مقايسه خواهد كرد. اگر احيانا دماي محيط بالاتر از تنظيماتي باشد كه شما تعيين كرده ايد، كمپرسور آن توسط سنسور فعال شده و كم كم شروع به خنك كردن فضاي داخل محيط مي كند. اگر دما پايين تر از حدي باشد كه شما تعيين كرده ايد، دقيقا برعكس اين كار عمل خواهد كرد. در چنين مواقعي كمپرسور، كولرگازي را خاموش خواهد كرد.

انواع مختلف ترميستور كولرگازي

همانطور كه در بالا اشاره كرديم، ترميستور يك مقاومتي مي باشد كه مقدار مقاومت آن با در جه حرارت تغيير حالت مي دهد كه در دو نوع مختلف وجود دارد:
ترميتسور هاي NTC ضريب گرمايي منفي: مقاومت اين ترميستور ها با بالا رفتن دما كاهش پيدا مي كند. در نتيجه اگر گر ما به يك ترميستور NTC دستور عمل دهد از مقاومت آن كم مي شود.

انواع مختلف ترميستور كولرگازي

ترميستور هاي PTC ضريب گرمايي مثبت: در اين ترميستور كولرگازي اگر دما بالا برود، مقاومت آن هم بيشتر خواهد شد. پس اگر گرما به اين سنسور تاثير بگذارد، مقاومت آن بيشتر مي شود. بنابراين مي توان گفت ترميستورها، سنسورهايي هستند كه با ميزان حرارت وارد شده مقاومت آن ها تغيير مي مي كند.

علت خرابي سنسور دمايي كولرگازي

زماني كه با يكسري علائم مانند: سرد شدن بيش از حد دما، خاموش نشدن دستگاه، رو به رو مي شويد، در چنين شرايطي ترميستور كولرگازي درست كار نخواهد كرد و ترموستات قبل از اينكه به يك دماي مناسب برسد، خاموش، روشن مي شود و چرخه هاي دستگاه به طور نامنظم كار مي كنند. در صورت بروز اين مشكلات حتما با مراكز معتبر تعمير كولرگازي تماس بگيريد.

مشكلات و خرابي ترميستور كولرگازي را چگونه برطرف كنيم؟

در وهله اول با يك تكنسين حرفه اي در اين زمينه تماس بگيريد. اما اگر اين امكان وجود نداشت، ابتدا قبل از انجام هركاري، كولرگازي را خاموش كنيد. سپس فيوز اصلي برق دستگاه را قطع كنيد. پنل بيروني دستگاه يك پوشش دارد كه بايد آن را باز كنيد سپس در قسمت پنل داخلي هم پوشش ها را جدا كنيد. در اين مرحله چك كنيد و مطمعن شويد كه سنسور دستگاه از سيم پيچ ها جدا شده است يا به شكل مستقيم با آن ها در تماس است.

اگر دستگاه شما با هريك از اين مورد ها روبه رو شد، بدون شك كولرگازي شما با مشكلي مواجه شده است. در اينجا بايد سنسور دمايي كولرگازي را در محل اصلي خود قرار دهيد. دقت كنيد سنسور به اواپراتور نزديك باشد. همچنين فاصله آن را با سيم پيچ ها رعايت كنيد. نه خيلي از سيم ها فاصله داشته باشد و نه ارتباط مستقيم برقرار كند.

مشكلات و خرابي ترميستور كولرگازي را چگونه برطرف كنيم؟

روش هاي تست ترميستور كولرگازي

براي تشخيص درست ايرادات ترميستور كولرگازي نيازمند يك تست دقيق و حرفه اي از سنسور اين دستگاه هستيم تا در صورت لزوم با قطعات جديدتر تعويض كنيم.
همانطور كه قبلا گفتيم، ترميستور نسبت به يك دماي مشخص، مقاومتي دارد كه طبق قطعات NTC و PTC با توجه به ميزان تغيرات دما، ميزان جرياني كه عبور مي كند را كنترل مي كند. با توجه به نكاتي كه گفته شد، قادر خواهيد بود تست سنسور دمايي كولرگازي را انجام دهيد. براي اين كار نياز به يك آمپرمتر داريد كه به اهم سنج مجهز باشد. چنانچه مقاومتي كه به دست آورديد با مقاوت موجود در راهنماي دستگاه يكي بود، خيالتان از بابت سالم بودن دستگاه راحت باشد.
فرانوش نكنيد براي تست اين سنسور دما، حتما بايد آن را از پنل جدا كنيد. با گرم كردن آن توسط يك ابزار گرمايشي، مانند: سشوار يا فندك، عكس العمل آن را نسبت به حرارت كنترل كنيد.

روش هاي تست ترميستور كولرگازي

علت هاي مختلف يك ترميستور AC خراب

ترميستور AC نوعي سنسور دمايي مي باشد كه بيشتر در سيستم هاي AC پيشرفته به چشم مي خورد. اين سنسور ها درجه حرارت را به خوبي تشخيص داده و سيگنال مقاوت آن را به ماژول كنترل AC ارسال مي كنند. زماني كه ترميستور ها به خوبي عمل نكنند، قادرهستند به عملكرد تمام سيستم تاثير مخربي بگذارند و احتمالا در چنين شرايطي با علائمي روبه خواهيد شد. يكي از اين عوامل خنك كردن محيط در يك زمان محدود است. عامل ديگر خروج نا منظم هوا از دمنده ها مي باشد.

جمع بندي

در اين مقاله سعي كرديم شما را با ترميستور كولرگازي و روش هاي مختلف تست و تشخيص عيب و ايراد آن آشنا كنيم. شما مي توانيد براي تست و عيب يابي ترميستور از يك مولتي متر استفاده كنيد. چنانچه به تنهايي قادر به تست صحيح دستگاه نشديد، حتما با نمايندگي هاي معتبر اين محصولات تماس حاصل كنيد.
فروشگاه نفيس 24، با بيش از چهل سال سابقه درخشان در زمينه فروش محصولات خانگي معتبر از بهترين برندهاي دنيا، شما عزيزان را در جهت خريد انواع محصولات سرمايشي و گرمايشي ياري مي كند. شما مشتريان گرامي مي توانيد با مراجعه به فروشگاه نفيس 24 و مقايسه محصولات مختلف، اقدام به خريد كنيد.