دستگاه مایكروويو وسيله اي است براي پخت سريع غذا كه به كمك امواج الكترومغناطيسي عمل مي كند. اين دستگاه به شما كمك مي كند تا در مدت زمان كوتاهي بتوانيد غذاي خود را آماده كنيد و يا مواد غذايي منجمد را يخ زدايي كنيد. خريد امایکروویو و وجود آن در آشپزخانه به خانم ها مخصوصا افراد كارمندي كه زمان كافي براي پخت و آماده سازي غذا را ندارند كمك بزرگي مي كند.

تاريخچه ساخت مایكروويو

دستگاه مایكروويو براي اولين بار توسط دكتر پرسي لي بارون ساخته شد. اين محقق در زمينه رادار و لوله هاي خلاء تحقيقات زيادي انجام مي داد تا اينكه در سال 1946 زماني كه در آزمايشگاه خود مشغول تحقيق و آزمايش بود، يكي از وسايل آزمايشي خود را به نام لوله خلاء مگنترون داخل جيب لباس فرم خود گذاشت پس از گذشت چند ساعت احساس ضعف و گرسنگي كرد، تصميم گرفت شكلاتي كه داخل جيب لباسش گذاشته بود را بخورد اما در همين لحظه متوجه چيزي شد، او ديد كه شكلات در كنار لوله مگنترون آب شده است در همين جا جرقه اي در ذهنش شكل گرفت كه آيا ممكن است ماده ديگري هم در كنار اين لوله تغيير حالت دهد؟

يك دانه ذرت را دوباره در جيب خود كنار لوله قرار داد پس از گذشت زماني دانه ذرت تركيد و به شكل پاپ كورن درآمد همان لحظه به قدرت نيروي مغناطيسي پي برد و تصميم گرفت دستگاهي براي پخت و گرم كردن مواد غذايي اختراع كند.

طرز كار دستگاه مایكروويو

امواج الكترومغناطيسي مایكروويو انرژي كمتري نسبت به امواج مرئي دارند، غذاي شما هم توسط همين امواج گرم مي شود. براي دستگاه برنامه هايي تعبيه شده كه شما با توجه به اين برنامه ها و زمان پخت مناسب براي هر ماده غذايي تنظيمات دستگاه را انجام مي دهيد و غذا را به مایكروويو مي سپاريد تا به مرحله پخت برسد. زماني كه از دستگاه مایكروويو استفاده مي كنيد سعي كنيد به طور مستقيم به داخل آن خيره نشويد زيرا همين امواج ممكن است براي بدن شما مضر باشند. در داخل دستگاه يك سيني چرخان بر روي يك پايه قرار داده شده است كه در هنگام چرخش كمك مي كند امواج به تمام قسمت هاي غذا برسند.

شما به كمك مایكروويو مي توانيد انواع و اقسام غذاهای مختلف، حتي كيك و شيرني هاي خوشمزه آماده كنيد. استفاده از این دستگاه كاربرد هاي فراوان ديگري هم دارد از جمله: آب كردن موادي كه در اثر سرما سفت شده اند مانند: عسل، كره، شكلات، خشك كردن و تفت دادن آجيل، حرارت دادن به خمير، تست و برشته كردن نان.

براي خريد دستگاه مایكروويو به فضاي آشپزخانه خود دقت كرده و جاي مناسبي را براي دستگاه مشخص کنید و با رعايت نكات ايمني دستگاه خود را نصب و راه اندازي كنيد.

طرز كار دستگاه مایكروويو

مزاياي استفاده از دستگاه مایكروويو

 • اين قابليت را دارد كه بدون استفاده مجدد از آب و روغن در غذا، مراحل گرم كردن و پخت را انجام دهد.
 • پخت و آماده سازي سريع غذا
 • امكان يخ زدايي مواد غذايي در مدت زمان كوتاه
 • صرفه جويي در زمان
 • امكان استفاده و شست و شوي كمتر ظروف
 • به دليل زمان پخت سريع، مواد مغذي موجود در غذا بيشتر حفظ مي شوند.

معايب استفاده از دستگاه مایكروويو

ظروفي مانند ليوان و بشقاب، در اثر حرارت بالا ممكن است بسيار داغ شوند حتما هنگام استفاده مراقب دستان خود باشيد. زماني كه ليوان آب را داخل دستگاه مایكروويو قرار مي دهيد مراقب باشيد، ملكول هاي آب فعال هستند و اگر داخل ليوان آب چيزي بريزيد امكان پاشيدن و سرريز شدن آن زياد است. مواد غذايي، پس از گرم شدن و پختن به ديواره هاي دستگاه مي چسبند حتما بلافاصله پس از استفاده داخل دستگاه را تميز كنيد تا مواد باقي مانده اضافي در استفاده مجدد نسوزند. به دليل زمان كم در طبخ غذا، امكان از بين نرفتن ميكروب ها زياد است.

نكات ايمني در هنگام استفاده از مایكروويو

 • از ظروف فلزي به هيچ عنوان استفاده نكنيد.
 • استفاده از لوازم فومي و چوبي ممنوع است.
 • در هنگام نظافت دستگاه مایكروويو به هيچ عنوان از سيم يا اسكاچ زبر استفاده نكنيد.
 • سعي كنيد هنگام پخت غذا يك درپوش مخصوص بر روي آن قرار دهيد تا مانع از انتشار روغن و بوي غذا به داخل دستگاه شود.
 • از نگاه كردن مستقيم به داخل دستگاه خودداري كنيد.

نكات ايمني در هنگام استفاده از مایكروويو

مواد غذايي كه نبايد داخل مایكروويو آماده شوند

 • از پختن تخم مرغ درون این دستگاه جدا خودداري كنيد زيرا حرارت بالاي دستگاه، موجب تركيدن تخم مرغ شده و به المنت هاي دستگاه آسيب مي زند.
 • استفاده از سبزيجاتي مانند هويج خام، به دليل كم آب بودن و داراي بافت سفت و منسجم، قبل از اينكه به مرحله پخت برسد خشك شده و يا مي سوزد.
 • پختن گوجه فرنگي هم در دستگاه مایكروويو به دليل آب فراواني كه دارد ممكن است در اثر حرارت بالاي بيش از حد دستگاه، بتركد و دردسر ساز شود.

 

نكات مهم در هنگام خريد مایكروويو

به اندازه دستگاهي كه انتخاب مي كنيد توجه كنيد كه آيا فضاي مناسب براي آن را داريد یا نه. مایكروويو ها در انواع و ابعاد گوناگون تولید و در بازار به فروش می رسند. شما مي توانيد با توجه به نوع استفاده اي كه داريد، خريد كنيد. براي مثال اگر از اين دستگاه فقط براي گرم كردن و يخ زدايي استفاده مي كنيد، توان و قدرت كمتري را انتخاب كنيد اما اگر براي پخت و پز نياز داريد، محصولي با توان بالا را انتخاب كنيد. توجه داشته باشيد كه دستگاه حتما داراي ضمانت نامه و خدمات پس از فروش باشد.

 

نكات مهم در هنگام خريد مایكروويو

 

محصولات برند سامسونگ همیشه از کیفیت بالایی برخوردار هستند، مایکروویو سامسونگ هم از این قائده مستثنی نیست. در کنار برند سامسونگ، برند های دیگری هم اقدام به تولید این محصول کرده اند ازجمله: ال جي، اسنوا، كنوود، ميديا وجود دارد كه از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در زمان خريد دستگاه مایكروويو به برند محصول، اندازه و قابليت هاي آن حتما دقت كنيد و محصولي را انتخاب كنيد كه مناسب با شرايط شما باشد.