گاهي اوقات، صداهايي از يخچال به گوش مي رسد كه آزاردهنده است. شايد اين صداها خيلي هم بلند نباشند اما وقتي خواب هستيد يا مشغول تماشاي يك سريال مي باشيد و يا حتي در حال مطالعه، تمركز كرده ايد وقتي اين صدا ها به طور مكرر باشد اذيت كننده مي شوند. در اينجا سعي داريم علت هاي اصلي صداي يخچال را پيدا كنيم. قطعا كه شنيدن صداهاي عجيب و غريب از لوازم برقي، بدون دليل نخواهد بود و زنگ خطري مي باشد براي بروز مشكلات در يخچال و اگر به موقع بررسي نشود حتما با مشكلات جدي تري رو به رو خواهيد شد. پس در اولين فرصت بررسي كنيد علت اصلي انواع صداهاي عجيب در يخچال فريزر ها را بيابيد و آن را رفع كنيد. پس از خريد و نصب و استفاده از يخچال، صداهايي توليد مي شوند كه به بررسي انواع اين صداها مي پردازيم.

در اكثر يخچال فريزر هاي امروزي، براي تنظيم دما كمپرسورهايي وجود دارد كه عاري از هرگونه صدا بوده و همچنين انرژي كمي مصرف مي كنند. بنابر اين اگر كمپرسور يخچال شما سالم باشد و به درستي كار كند صداهاي عجيب از آن نخواهيد شنيد. اگر صدايي هم باشد نرمال و طبيعي بوده. زماني عجيب خواهد بود كه صداها كاملا غير طبيعي باشند. با ما همراه باشيد تا انواع صدا هاي يخچال را بررسي و ايرادات آن را رفع كنيم.

صداي لرزش و يا ويبره در يخچال

زماني كه با اين صدا مواجه مي شويد، اولين نكته كه به ذهنتان مي رسد، تراز نبودن يخچال است. سعي كنيد پايه هاي يخچال را با يكديگر هم سطح كنيد و روي زمين قرار دهيد يا اينكه از دستگاه هاي مخصوص تراز استفاده كنيد تا خيالتان راحت شود.

صداي لرزش و يا ويبره در يخچال

شنيدن صداي چكه آب

هر گاه صداي چكه آب به گوشتان رسيد، نگران نباشيد كاملا طبيعي مي باشد. اين صداي ذوب شدن يخ هايي مي باشد كه در طول چرخه يخ زدگي به وجود آمده و يخ هاي ريزي كه ذوب مي شوند به داخل سيني تخليه، ريخته مي شوند كه باعث مي شود شما چيزي نزديك به صداي چكه آب را بشنويد.

صداي قل قل كردن يا جوشيدن آب

اين صدا را ممكن است زماني كه يخچال را جا به جا مي كنيد تا چند وقت بشنويد. در كمپرسور يخچال، روغني وجود دارد كه وارد كندانسور مي شود و در نهايت اواپراتور را به جريان مي اندازد. در اين حالت، ممكن است صدايي شبيه به قل قل كردن يا جوشيدن آب به گوشتان برسد. در چنين مواقعي بايد گاز يخچال تخليه و مجددا شارژ شود. براي اين كار بايد از يك تعمير كار يا متخصص در اين زمينه كمك بگيريد.

علت صداي تق تق يخچال

لوله هاي دروني يخچال، توسط فوم به بدنه دستگاه متصل شده اند زماني كه اين لوله ها از بدنه دستگاه جدا شوند، صداي تق تق به گوش مي رسد كه اكثر اوقات طبيعي مي باشد. اما اگر احيانا شدت صدا به كرات افزايش يافت حتما با يك تعمير كار مشورت كنيد.

شنيدن صداي كليك از يخچال

يخچال هايي كه از نوع ديفراست هستند، معمولا برفك مي زنند و اكثر اوقات صدايي شبيه به كليك از آن ها شنيده مي شود. اصلا جاي نگراني نيست اين نوع صداي يخچال، كاملا طبيعي مي باشد.

شنيدن صداي كليك از يخچال

 

شنيدن صداي كمپرسور به طور طولاني از يخچال

معمولا كمپرسور يخچال ها چه جديد و يا قديمي صدايي ثابت و يكنواخت از خود توليد مي كنند. اما طولاني شدن و شدت يافتن صدا، نشان از بروز مشكل در كمپرسور است در اولين فرصت فورا مشكل را بررسي كنيد.

شنيدن صداي بوق از يخچال

شنيدن صداي بوق، يكي از آزار دهنده ترين نوع صداي يخچال مي باشد. اصلي ترين علت آن بازماندن درب يخچال است. اما اگر از بسته بودن درب يخچال اطمينال حاصل كرديد، براي پيدا كردن منبع صداي بوق، بايد چند نكته را بررسي كنيد. ممكن است لاستيك هاي دور درب يخچال آسيب ديده باشند و يا دريچه فن و هوا گرفته باشد. علت ديگر مي تواند يخ زدگي لوله هاي اواپراتور باشد يا اينكه در نهايت براي برد يخچال مشكلي پيش آمده باشد. در صورت بروز هر يك از اين مشكلات به جز ايراد برد يخچال، مي توانيد خودتان اقدام به رفع مشكل كنيد براي بررسي برد هم با نمايندگي تماس بگيريد.

دلايل متفرقه صداي يخچال

پس از اينكه انواع صداي مختلف يخچال را بررسي كرديم، بهتر است كمي هم به علت هاي مختلف اين صدا ها بپردازيم.

دلايل متفرقه صداي يخچال

شكستن پره هاي يخچال يكي از علت هاي اصلي صداي يخچال

گاهي اوقات در زمان حركت و جا به جايي يخچال و يا نصب و راه اندازه آن، ممكن است ضربه هايي به پروانه موتور وارد شود. در چنين مواقعي پروانه موتور با سرعت بسيار بالا حركت مي كند و احتمالا صداهاي عجيبي به گوشتان مي رسد. پره هاي يخچال را بررسي كنيد البته زماني كه يخچال خاموش است.

مشكلات يخ ساز يكي از  علت هاي صداي يخچال

اگر زماني پس از پر شدن كامل منبع يخ يا آب، صداهايي كه گفته شد را از اطراف يخ ساز شنيديد حتما مشكلي پيش آمده است. فورا مشكل را بررسي كنيد در ضمن، هيچ گاه دستگاه يخ ساز را بدون آب روشن نكنيد تا از بروز يكسري مشكلات جلوگيري شود.

بروز برفك یکی از دلایل صداي يخچال

هنگامي كه قطعات داخلي يخچال، برفك مي گيرند احتمالا صداهاي عجيبي به گوشتان مي رسد براي رفع اين مشكل چند روزي يخچال و فريزر را خاموش كرده و اجازه دهيد تمام برفك ها آب شوند.

موتور فن كندانسور مي تواند دلیل صدا يخچال باشد

يخچال هايي كه بدون برفك هستند، ممكن است براي موتور فن كندانسور آن مشكلي به وجود آمده باشد كه باعث توليد صداي يخچال مي شود. همچنين، ايراد در كندانسور مي تواند مشكلات ديگري همچون كم شدن خنكي يخچال، تجمع آب در پايين يخچال و همينطور روشن و خاموش شدن مداوم يخچال را به همراه داشته باشد.

سخن آخر

در اين مطالب تلاش کردیم تا شما را با انواع صداهاي مختلف يخچال و علت هاي اصلي آن آشنا کنیم. در صورت بروز مشکل حتما بايد با نمايندگي هاي معتبر و يا يك كارشناس متخصص در اين زمينه تماس بگيريد. چنانچه قصد خريد يخچال را داريد، می توانید با ورود به سایت نفیس 24 اقدام به خرید کنید تا بتوانید محصولی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه کنید. در این فروشگاه اینترنتی محصولات مختلفی از برند های معروف دنیا از جملا برند ال جی، برند سامسونگ و برند های ایرانی مانند آبسال و امرسان به فروش می‌ رسد. پس از مطالعه درباره هر محصول، با توجه به نوع نیازتان اقدام به خرید کنید.