در زمان های گذشته که آب گرم به راحتی در دسترس نبود، افراد برای تهیه آب مورد نیاز شان برای استحمام و استفاده های دیگر، آب را به روش های مختلفی مانند ریختن آب درون ظروف مختلفی مثل ظروف فلزی و قرار دادن آن بر روی آتش گرم می کردند. علت استفاده از ظروف فلزی این بود که فلز حرارت آتش را با سرعت بیشتری انتقال داده و آب سریع تر گرم می شد. با گذشت زمان و پیشرفته تر شدن تکنولوژی، آبگرمکن ها روی کار آمدند. با خرید آبگرمکن دیگر نیازی به انجام کار های سخت برای به دست آوردن آب گرم نبود و مشکل دسترسی به آب گرم حل شد.

آبگرمکن ها وظیفه تولید آب گرم را بر عهده دارند و با استفاده از یک منبع انرژی، دمای آب را افزایش می دهند. این دستگاه ها با تبدیل کردن آب سرد به آب گرم، موفق به رفع بسیاری از نیاز های ما شدند. هدف ما از ارائه این مطلب معرفی انواع آبگرمکن به شما می باشد. پس برای آشنایی بیشتر با آبگرمکن و انواع آن، با ما همراه باشید.

آبگرمکن چیست؟

آیا زمانی که شیر آب ظرفشویی را برای شستن ظروف باز میکنید متوجه تغییر سریع دمای آب از سرد به گرم شده اید؟ و یا حتی زمانی که دوش حمام را باز میکنید تغییر دمای سریع آب توجه شما را به خود جلب کرده است؟ آیا تا کنون به علت این اتفاق فکر کرده اید؟

همه این ها به دلیل وجود یک آبگرمکن قوی در خانه شما است. وجود یک آبگرمکن خوب باعث می شود تا همیشه آب گرم در دسترس داشته باشید. آب لوله کشی که وارد خانه ها می شود، سرد است و وظیفه گرم کردن این آب بر عهده آبگرمکن می‌ باشد. در فصول سرد سال ممکن است سرمای زیاد آب، باعث ایجاد قندیل در لوله و شیر آب شود. با خرید آبگرمکن دیگر نگران این موضوع نباشید. آب گرمکن ها انواع گوناگونی دارند که می خواهیم تک تک آن ها را باهم بررسی کنیم.

آبگرمکن چیست؟

انواع آبگرمکن بر اساس سوخت آن ها

سوختی که آبگرمکن ها برای تهیه آب گرم استفاده می کنند با یکدیگر متفاوت است. آبگرمکن ها بر اساس نوع سوختشان به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • آبگرمکن گازی
  • آبگرمکن برقی
  • آبگرمکن نفتی
  • آبگرمکن ذغالی
  • آبگرمکن خورشید

انواع آبگرمکن بر اساس منبع انرژی آن ها

یکی از انواع دسته بندی آبگرمکن ها بر اساس منبع انرژی آن ها است. این محصولات بر اساس منبع انرژی به دو گروه مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند. تفاوت این دو نوع آبگرمکن در این است که در نوع مستقیم، منبع انرژی درون خود دستگاه قرار دارد. آبگرمکن هایی که با سوخت نفت، گاز ،ذغال و … کار می کنند، در گروه آبگرمکن های مستقیم که منبع سوخت آن ها درون خود آبگرمکن است قرار می گیرند.

اما در نوع دوم یعنی آبگرمکن های غیر مستقیم منبع انرژی درون خود دستگاه نیست و خارج از آبگرمکن قرار دارد. منبع انرژی در این نوع آبگرمکن ها ممکن است در محیطی مانند موتور خانه قرار گرفته باشد. برای مثال آبگرمکن های خورشیدی از نوع غیر مستقیم هستند.

انواع آبگرمکن بر اساس منبع انرژی آن ها

خرید آبگرمکن های نفتی

این آبگرمکن ها از نوع مستقیم می باشند. به دلیل این که منبع انرژی آن ها یعنی نفت، درون خود دستگاه قرار دارد. عملکرد آبگرمکن های نفتی این گونه است که نفت پس از عبور از کاربراتور، به وسیله تعدادی لوله رابط، متصل می شوند به اجاق آبگرمکن. در این بخش هوا به وسیله روزنه های موجود بر روی دستگاه وارد اجاق شده و باعث می شوند تا منبع انرژی یعنی نفت، شروع به سوختن کند. با سوختن نفت، آبگرمکن شروع به انجام فعالیت خود، یعنی گرم کردن و بالا بردن دمای آب می کند. اگر قصد خرید آبگرمکن نفتی را دارید، باید این نکته را بدانید که در هنگام سوخت، مقداری دود تولید می شود که این دود به وسیله دود کش باید به سمت خارج هدایت شود.

نحوه فعالیت آبگرمکن گازی

سوخت به کار برده شده در این آبگرمکن ها، گاز می باشد. این گاز ممکن است گاز شهری باشد و یا گاز کپسول. از مهم ترین بخش های آبگرمکن گازی، باید به شیر پیلوت و ترموستات اشاره کرد. ترموستات در این آبگرمکن، وظیفه تنظیم کردن دما و حرارت آب را بر عهده دارد. آبگرمکن های مدل گازی، در میان خریداران و مصرف کنندگان، از محبوبیت بیشتری برخوردارند. دلیل این محبوبیت چیزی نیست جز کیفیت مناسب در کنار قیمت خوب. این آبگرمکن در دو حالت ایستاده و دیواری وجود دارد. شما می توانید با توجه به نوع نیاز و همچنین مقدار فضای موجود در خانه خود اقدام به خرید آبگرمکن گازی کنید.

خرید آبگرمکن برقی

ممکن است در زمان خرید آبگرمکن با نوع برقی آن مواجه شوید. بهتر است بدانید که این محصول، در گروه آبگرمکن های مستقیم قرار دارد. منبع انرژی این آبگرمکن برق بوده و دمای آب به وسیله ترموستات تنظیم می شود. مهم ترین ویژگی‌ این آبگرمکن این است که بر خلاف سایر مدل ها فاقد هرگونه آلاینده و مواد مضر برای محیط زیست می باشد. اما دقت داشته باشد که مصرف برق بالای این آبگرمکن ها در آخر ماه باعث ثبت رقم های بالا در قبض برق شما نشود.

نفیس 24

فروشگاه اینترنتی نفیس 24 مفتخر است با بیشتر از 40 سال سابقه در زمینه فروش محصولات خانگی به شما خدمت کند. این فروشگاه محصولات متنوع و پر کاربردی را از برترین برند های دنیا از قبیل برند سامسونگ، برند ال جی، بوش و همچنین برند های مطرح ایرانی از جمله پارس خزر، امرسان، برند اسنوا و … به فروش می رساند.

شما می توانید پس از مطالعه درباره ویژگی های هر محصول و کسب اطلاعات کافی، اقدام به خریدی مطمئن کنید. این فروشگاه برای جلب رضایت شما مشتریان، امکان پرداخت درب منزل را برای شما فراهم کرده است. همچنین ارسال در سراسر شهر تهران به صورت رایگان انجام می شود.