يكي از مشكلاتي كه اكثر افراد، بعد از خريد يخچال با آن مواجه مي شوند، برفك يخچال فريزر مي باشد؛ اما جاي نگراني نيست. امروزه با پيشرفت تكنولوژي در زمينه توليد محصولات خنك كننده، اين مشكل بسيار كمتر شده است و ديگر به ندرت با برفك يخچال رو به رو مي شويم. اما هنوز هم اگر از اين يخچال هاي جديد به درستي استفاده نشود و بعضي نكات مهم رعايت نشوند، احتمال بروز برفك وجود دارد. برفك يخچال، مسئله بسيار مهمي مي باشد كه حتما بايد بررسي شود. در اين شرايط سخت اقتصادي، كوچكترين مشكل در لوازم خانگي و تعمير آن ها هزينه هاي سنگيني را براي شما خواهد داشت پس حتما در حفظ و نگهداري وسايل خود كوشا باشيد.

همچنين در صورت بروز كوچكترين مشكل، فورا مسئله را پيگيري كنيد تا آسيب هاي جدي تري به وسايل شما وارد نشود. ما در ادامه شما را با دلايل برفك زدن يخچال فريزر و عواملي كه بر آن تاثير مستقيم دارند آشنا مي كنيم.

علت تشكيل برفك يخچال فريزر چيست؟

برفك از سرد شدن رطوبتي كه در هوا موجود است به وجود مي آيد. در چنين مواقعي رطوبت از حالت گاز خارج مي شود و به شكل مايع در مي آيد كه دماي پايين يخچال به سرعت آن را تبديل به جامد مي كند و برفك را تشكيل مي دهد. چند عامل مهم در برفك يخچال فريزر شما تاثير دارند كه در موارد زير به آن ها اشاره خواهيم كرد.

 

قرار گرفتن در محلي نامناسب

محل قرارگيري يخچال، يكي از نكات مهمي مي باشد كه حتما بايد به آن توجه كرد. اگر آشپزخانه شما رطوبت زياد و دماي بالايي داشته باشد، هر بار كه شما درب يخچال فريزر را باز و بسته مي كنيد هواي بيرون به داخل يخچال نفوذ مي كند و موجب ایجاد برفك در يخچال فريزر شما مي شود. يخچال شما حداقل بايد ده سانت از ديوار فاصله داشته باشد تا هوا در جريان باشد. تا جايي كه ممكن است يخچال را از كنار وسايلي مانند: سماور و اجاق گاز دور نگهداريد. اين وسايل با گرماي زيادي كه از خود توليد مي كنند با هر بار باز شدن درب يخچال، گرماي خود را به داخل يخچال انتقال مي دهند و موتور يخچال گرم مي شود که در نتيجه برفك توليد مي شود.

ازبين رفتن لاستيك هاي دور درب يخچال

گاهي اوقات به مرور زمان در اثر استفاده طولاني مدت، ممكن است لاستيك هايي كه داخل درزهاي درب يخچال قرار دارند پوسيده يا ازبين بروند. در اين صورت هواي بيرون به راحتي به داخل دستگاه شما نفوذ مي كند كه باعث به وجود آمدن برفك يخچال فريزر مي شود. اين مسئله را جدي بگيريد و هر چند ماه يكبار لاستيك هاي دور درب را بررسي كنيد.

خرابي ترموستات، سومين دليل برفك يخچال فريزر

خراب شدن ترموستات يخچال هم يكي ديگر از دلايل برفك يخچال فريزر مي باشد. زماني كه اين قطعه خراب شود به طبع عملكرد دستگاه پايين مي آيد و به مرور يخچال برفك مي گيرد. براي رفع اين مشكل، حتما با تعمير كار يا كارشناسان حرفه اي نمايندگي هاي معتبر تماس بگيريد.

خرابي ترموستات، سومين دليل برفك يخچال فريزر

قرار دادن مواد گرم داخل يخچال

از قرار دادن مواد غذايي گرم داخل يخچال جدا خوداري كنيد. اجازه دهيد مواد غذايي كاملا خنك شده و سپس داخل يخچال قرار دهيد. گرماي موجود در مواد غذايي تبخير شده و نهايتا باعث ايجاد برفك يخچال فريزر مي شود.

روش هاي از بين بردن برفك يخچال فريزر

حال كه در مورد دلايل برفك زدن يخچال فريزر اطلاعاتي كسب كرده ايد، بهتر است روش هاي از بين بردن اين برفك ها را هم بدانيد زيرا ايجاد برفك، بزرگترين مسئله اي مي باشد كه از طول عمر يخچال مي كاهد. قبل از پاكسازي برفک یخچال، بهتر است از نوع يخچال خود مطلع شويد سپس اقدام به این کار كنيد. معمولا يخچال فريزر ها به سه دسته تقسيم مي شوند كه پاكسازي برفك در هر كدام از آن ها متفاوت است. ( يخچال فريزر ديفراست، يخچال فريزر كمبي يا نيمه نوفراست و يخچال فريزر هاي نوفراست ). در ادامه نحوه از بين بردن برفك در هر يك از اين يخچال ها را براي شما شرح خواهيم داد.

روش هاي از بين بردن برفك يخچال فريزر

از بين بردن برفك يخچال فريزر ديفراست

در يخچال هاي نوع ديفراست، مهمترين كار بررسي ترموستات و لاستيك هاي دور درب يخچال مي باشد كه در صورت نياز بايد تعويض شوند. تعويض لاستيك ها ممكن است زمان بر باشد پس قبل از تعويض، ابتدا دستگاه خود را از برق بكشيد سپس با استفاده از سشوار، برفك ها را آب كنيد و بايك دستمال حوله اي داخل دستگاه را كاملا خشك كنيد.

از بين بردن برفك يخچال فريزر نيمه نوفراست يا كمبي

اقدام مهمی كه بايد براي از بين بردن برفك يخچال فريزر كمبي كنيد، بررسي تايمر يا ترموتسات دستگاه مي باشد. اگر مشكلي وجود داشت فورا اقدام به آب كردن برفك دستگاه كنيد.

روش از بين بردن برفك يخچال فريزر نوفراست

در اين نوع یخچال فریزر ها، برفك ها قابل رؤيت نيستند. اگر زماني دستگاه شما برفك بزند در قسمت داخلي اواپراتور فريزر مشخص مي شود. اين امر به مرور باعث گرم شدن يخچال فريزر شما مي شود. براي رفع اين مسئله، اگر يخچال شما الكترونيكي باشد بايد ترموديسك، برد الكترونيكي، هيتر المنت و لاستيك ها را بررسي كنيد؛ اما اگر دستگاه شما از نوع مكانيكي مي باشد بايد تايمر ديفراست، لاستيك ها و هيتر المنت يخچال را بررسي كنيد. برفك يخچال فريزر هاي نوفرا به وضوح قابل مشاهده نيستند پس حواستان باشد هر از گاهي قسمت هاي نام برده را چك كنيد تا با مشكلات بزرگتري مواجه نشويد.

روش از بين بردن برفك يخچال فريزر نوفراست

معايب وجود برفك

  • زماني كه لايه هاي برفك، بر روي هم انباشته مي شوند عملكرد و كارايي يخچال فريزر كاهش مي يابد. همين امر مانع از حركت و گردش دما به داخل دستگاه مي شود در نتيجه يخچال خنك نمي شود و مواد غذايي به خوبي منجمد نمي شود.
  • هر چقدر ميزان برفك يخچال فريزر بيشتر شود، كمپرسور دستگاه به طور مداوم كار مي كند. زيرا ترموستات به طور منظم نمي تواند دما را تنظيم كند؛ در نتيجه ميزان مصرف انرژي بالا مي رود و يخچال بازدهي درستي نخواهد داشت.
  • ايجاد برفک در یخچال فريزر به مرور اگر بررسي نشود، باعث خرابي ترموستات دستگاه مي شود كه احتمالا بايد هزينه زيادي هم بابت آن پرداخت كنيد؛ بخصوص اگر ميزان ضخامت برفك بالا باشد، مشكلات آن هم به مراتب بيشتر مي شود. يكي ديگر از معايب برفك يخچال فريزر، پرداخت هزينه هاي بالاي آن مي باشد؛ پس بهتر است با كمي توجه بيشتر قبل از بروز هر آسيب جدي مشكلات را به درستي بررسي كنيد.

كلام آخر

ما در ارائه اين مطالب، سعي كرديم دلايل مهم برفك زدن يخچال فريزر و نحوه ازبين بردن آن ها را براي شما به طور مختصر توضيح دهيم. البته اين روزها به دليل توليد يخچال هايي با تكنولوژي جديد در برند هاي مختلفي مانند: يخچال فريزر ال جي، يخچال فريزر برند سامسونگ ، يخچال هاي قديمي جاي خود را به اين محصولات داده اند و كمتر با مشكل برفك رو به رو خواهيد شد مگر اينكه، يكسري نكات مهم را رعايت نكنيد. فروشگاه اينترنتي نفيس 24 مرجع بزرگ لوازم خانگي، شما را براي خريد يخچال هايي با تكنولوژي پيشرفته راهنمايي مي كند. با مراجعه به فروشگاه اينترنتي نفيس 24، خريدي مطمئن و رضايت بخش داشته باشيد.