هيتر چيست؟

هيتر نوعي بخاري صنعتي مي باشد كه از آن براي گرم كردن بسياري از محيط هاي نسبتا بزرگ و تنظيم دماي محيط مانند: كارخانه، سالن هاي پرورش گل و گياه ، پروش قارچ و… استفاده می شود. اين وسيله در شكل هاي مختلف به صورت گازي، برقي، دوگانه سوز و گازوئيلي در بازار وجود دارد. ضرورت وجود اين دستگاه براي چنين محيط هايي گرم كردن و تنظيم دماي مناسب براي بالابردن كيفيت محصولات و رشد گياهاني مانند قارچ مي باشد. قدرت اين دستگاه بايد به قدري بالا باشد كه بدون در نظر گرفتن شرايط فصلي و آب و هوا، قادر باشد تمام قسمت هاي فضاي مورد نظر را گرم كند. هيتر ها با گرماي يكنواختي كه به محيط مي دهند بهترين گزينه براي فصل هاي سرد سال هستند.

هيتر برقي چيست؟

هيتر هاي برقي به چند بخش تقسيم مي شوند: هيتر برقي فن دار، هيتر برقي تابشي، هيتر برقي كانوكتور. اين دستگاه فقط مخصوص كارخانجات و محيط هاي بزرگ نيست، شما مي توانيد از آن براي گرم كردن يكنواخت محيط منزل هم استفاده كنيد. در ساختار هيتر برقي تابشي، چندين المنت به كاربرده شده است كه با اتصال و قطع آن ها هواي گرم به محيط منتشر مي شود.

در نوع فن دار این محصول، گرماي مورد نياز از طريق فن هايي كه در قسمت بدنه دستگاه وجود دارد به داخل محيط هدايت مي شود. مقدار گرمايي كه از اين نوع هيتر ها توليد مي شود از نوع تابشي آن بيشتر است. نوع برقي كانوكتور هم در هر دو صورت فن دار و تابشي توليد مي شود كه اگر از نوع تابشي آن استفاده كنيد، ديگر از صداهاي گوش خراش خبري نيست. اما نوع فن دار آن به دليل توليد گرماي فراوان، احتمال سر و صداي اذيت كننده در آن ها وجود دارد. نوع برقي كانوكتور در ابعاد و سايز هاي بزرگ توليد مي شود.

ويژگي اصلي هيتر ها

مهمترين ويژگي و مزيتي كه هيتر ها دارند، این است که تمام گرمايي كه توليد مي شود را به محيط وارد مي كنند و همچنين در اين دستگاه ها به هيچ عنوان انرژي هدر نخواهد رفت. به هر انداره متراژ يك محيط بزرگ تر باشد شما بايد يك هیتر بزرگ تر با قدرت كيلو گالري بالاتري را انتخاب كنيد. معمولا استفاده از هيتر در مرغ داري ها نياز به مراقبت و توجه بالايي دارد. منابعي كه اين گرما را توليد مي كنند معمولا در بيرون از محيط سالن قرار مي گيرند و فضاي داخلي با فن هايي كه داخل سالن قرار گرفته گرم خواهد شد. سعي كنيد براي مرغداري ها از هيتر هاي بدون دودكش استفاده كنيد.

ويژگي اصلي هيتر ها

راندمان هيتر چيست؟

راندمان هيتر به اين معنا است كه چقدر از گرمايي كه توليد مي شود براي محيط استفاده شده و چند درصد آن تلف مي شود. در چنين مواردي اگر يك بخاري، هفتاد درصد از گرماي توليد شده را به داخل محيط انتقال دهد و مابقي را به شكل دوده از محيط خارج كند در این حالت مي گويند که راندمان هيتر 70 درصد است.

در باره جت هيترها چه مي دانيد؟

جت هيتر ها در دو نوع دودكش دار و بدون دودكش وجود دارند. جت هیتر هاي بدون دودكش، معمولا تمام گرمايي كه از سوختن انرژي به دست مي آيد را به محيط منتقل مي كنند. دودي كه در اثر سوختن گاز يا گازوئيل توليد مي شود به شكل گرما وارد محيط شده و از بين نمي رود دليل آن هم نبود دودكش در اين نوع بخاري ها مي باشد. معمولا به جت هيترها، هيتر هاي موشكي هم گفته مي شود.

با انواع مختلف جت هيتر ها آشنا شويد

با انواع مختلف جت هيتر ها آشنا شويد

جت هیتر گازسوز

اين نوع جت هيتر يكي از تجهيزات گرمايشي صنعتي بسيار پركاربرد مي باشد. همانطور كه از نام اين دستگاه مشخص است اين وسيله گاز سوز است و استفاده از اين وسيله گازسوز موجب صرفه جويي مصرف برق مي شود. جت هیتر هاي گازسوز قادر هستند تا 50 درجه سانتيگراد دماي محيط را بالا ببرند.

جت هیتر گازوئيلي

جت هيتر هاي گازوئيلي بسيار شبيه به گازسوز ها هستند در واقع براي هر دوي اين دستگاه ها ازسوخت فسيلي براي گرم كردن محيط استفاده مي شود.

جت هیتر برقي

نحوه عملكرد اين هيتر ها با برق مي باشد. از اين مدل در كارگاه ها و كانكس ها استفاده مي شود و مصرف برق اين نوع هیتر ها بالا مي باشد.

جت هيتر دوگانه سوز

اين مدل ها دوگانه سوز می باشند كه از تركيب هيتر هاي گازي و گازوئيلي هستند و به راحتي مي توانید از اين وسيله در مواقعي كه گاز قطع شده است نیز استفاده كنيد.

جت هيتر گاز مايع

جت هيتر هاي گاز مايع همان جت هیتر هاي گازي مي باشند كه در آن به جاي گاز شهري از گاز مايع استفاده مي كنند. اين مدل ها بسيار كوچك هستند و فضاي كمتري را اشغال مي كنند که اين مدل ها مصرف برق پاييني دارند.

با چه معياري مي توان حرارت دهي و هوادهي هيتر ها را سنجيد؟

براي سنجش حرارت دهي هيتر ها از كيلو گالري استفاده مي كنند. كيلو گالري همان مقدار حرارتي مي باشد كه توسط دستگاه در يك ساعت توليد مي شود. هر اندازه فضاي مورد نظر بزرگتر باشد به طبع به حرارت بيشتري نياز است و قطعا بايد از يك دستگاه با توان كيلو گالري بالاتري استفاده كنيد. هوادهي هيترها هم مرتبط با فن هايي مي باشد كه در دستگاه استفاده شده است. براي سنجش هوادهي هیتر ها از معياري با نام دبي استفاده مي شود. دبي هوادهي هيتر ها، طبق متر مكعب در ساعت است.

با چه معياري مي توان حرارت دهي و هوادهي هيتر ها را سنجيد؟

عواملي كه بر ارزش هیترها تاثير فراواني دارند

عوامل مختلفي ممكن است بر ارزش و اهميت يك محصول بيافزايد. در هيتر ها نیز همانند ديگر دستگاه هاي صنعتي عواملي مانند: كيفيت قطعات، ميزان گنجايش دستگاه، گارانتي و خدمات پس از فروش محصول، به كار بردن مواد اوليه مرغوب، سوپاپ اطمينان، رتبه مصرف انرژي و عوامل مهم ديگری تاثير فراواني دارند. كه بايد حتما هنگام خريد به اين نكات توجه كنيد.

سخن پاياني

پيش از اينكه اقدام به خريد لوازم گرمايشي و خرید هیتر كنيد، ابتدا مدل هاي مختلف آن را مورد بررسي قرار دهيد. سپس با در نظر گرفتن اندازه فضاي محيط خود، يك محصول مناسب را انتخاب و خريداري كنيد. فروشگاه اينترنتي نفيس 24 مرجع بزرگ لوازم خانگي است که طي سال ها تلاش مداوم براي راه اندازي اين فروشگاه در جهت كمك و راهنمايي شما مشتريان عزيز براي خريد انواع محصولات خانگي از جمله تجهيزات گرمايشي ياري مي كند. مي توانيد با مراجعه به اين فروشگاه اقدام به خريد اينترنتي كنيد.