تلویزیون های هوشمند

تلویزیون های هوشمند نمونه ای از پیشرفت تکنولوژی به شمار می روند، در اين مطلب ميخواهيم شما را با انواع تلویزیون های هوشمند، سيستم عامل هاي آن ها، و نوع كاركردشان آشنا كنيم. تلويزيون هوشمند يا به اصطلاح  Smart Tv اولين بار با برند سامسونگ شناخته شد كه پس از آن برند ال جي و سوني هم پا به اين عرصه گذاشتند. در اينجا لازم به ذكر است كه بدانيد برند سوني، در زمان گذشته تلويزيون هاي هوشمند خود را با نام  Internet Tv به بازار عرضه می کرد، اما امروزه این کمپانی هم نام smart را به تلویزیون های خود اختصاص داده است.

 

smart tv

نرم افزار هاي اسمارت تی وی

بزرگترين مشكلSmart TV  ها، اين است كه تمام آن ها، سيستم عامل هاي مختص خودشان را دارند، كه نرم افزار وبرنامه ي  هركدام فقط در خود همان تلويزيون قابليت اجرا دارد. در يك تلويزيون هوشمند تركيبي از سخت افزار و نرم افزار در كنار هم مي توانند نتيجه ي مطلوبي را ارائه دهند. كه در قسمت نرم افزاري تلويزيون های هوشمند معمولا از سيستم عامل هايي كه unix (نسخه هاي متفاوتي از  Linux و يا اندرويد ) و گاهي سيستم عامل هاي اُپن سورس دارند، استفاده مي شود.

براي اينكه يك تلويزيون تمام قابليت هاي اسمارت را دارا باشد، نيازمند سيستم عامل ها، مرورگروب، و بعضي برنامه هاي گوناگون است. تلويزيون هاي هوشمند نيز كه پيشرفت چشم گيري را در تكنولوژي جهان امروز به خود اختصاص داده است، داراي سيستم عامل هاي مخصوص به خود هستند، كه ما در اينجا چند نوع از سيستم عامل هاي اسمارت را به شما معرفي مي كنيم، كه شامل: اندروید (Android)، وب او اس (Web OS)، تایزن (Tizen)، روکو  (Ruko) و اسمارت کاست (Smart Cast) هستند.

تلويزيون ال جي، با سيستم عامل Web OS، تلويزيون سامسونگ، با سيستم عامل Tizen و تلويزيون سوني و تلويزيون فيليپس با سيستم عامل Android، عرضه می شود كه اكثرا اين تلويزيون ها براي انگلستان ساخته مي شوند. در تلويزيون پاناسونيك هم از سيستم عامل MyHome screen  استفاده شده است که این سیستم عامل با اینکه آخرین نسخه می باشد، ممکن است در دایره ی ارتباط با محیط های خارج خود با سیستم عامل تایزن  در ارتباط باشد، اما در قسمت اپلیکیشن با این سیستم در رقابت می باشد.

 

مقايسه ي سيستم عامل  تلويزيون هاي هوشمند(smart tv)

سيستم عامل Web os

اين سيستم عامل، بيشتر در تلویزیون های هوشمند ال جي استفاده مي شود كه در سال 2014 ظهور پيدا كرد و ساخت و توليد آن مخصوص خود شركت  LG مي باشد. يكي از مهمترين ويژگي هاي سيستم عامل  Web os راحتي در استفاده و نبود سختي در به كار گيري، كارايي وكاربردهاي آن است. اين سيستم عامل قابليت به روز رساني دارد، به دليل اينكه ما هرروز شاهد اجناس و تلويزيون هاي جديدي در بازار هستيم اين به روز رساني كمك فرواني در انتخاب و نحوه ي عملكرد محصول مورد نظر را به ما می کند.

ظاهر زيبا و پيشرفته، يادگيري و آموختن در يك زمان بسيار كوتاه، كاربرد سريع و آسان در نسخه هاي جديد، از ديگر ويژگي ها و محاسن اين سيستم عامل است.

 

سيستم عامل اندروید

اين سيستم عامل امروزه در اكثر گوشي هاي تلفن همراه وجود دارد. كه بيشتر در تلويزيون هاي هوشمند(smart tv) سوني و فيليپس استفاده شده است. قطعا شما تا حدودي آشنايي و اطلاعات كافي را در مورد اين سيستم عامل داريد. به راحتي مي شود تصاوير و عكس ها، و همچنين فايل هاي صوتي خود را به اشتراك بگذاريد. اين سيستم عامل، به دليل ذخيره سازي و حافظه ي داخلي بالا و همچنین علاوه بر اينكه تعداد برنامه هاي زيادي را درخود جاي مي دهد، سرعت و قدرت پردازش بسيار بالايي دارد، كه اين از ويژگي هاي مهم سيستم عامل اندرويد است.

 

سيستم عامل تایزن در smart tv ها

اين سيستم عامل بيشتر در تلويزيون هاي سامسونگ به كار برده شده كه اولين آن ها با نام  Smart hub به بازار عرضه شد. قدرت سرعت و پردازش صفحات اين سيستم عامل، تقريبا مناسب است. اما به دليل دارا نبودن ويژگي AI، در بازار رقابت، پيشرفت آنچناني نكرده است و مسير زيادي را بايد طي كند تا به قابليت هاي سيستم عامل Web Os  نزديك شود. اين سيستم عامل، قابليت نصب بر روي موبايل، تبلت، و smart tv را دارد اما نسبت به موبايل و تبلت، نصب آن براي تلويزيون آسان و مناسب تر است.

يكي از ويژگي هاي سيستم عامل تايزن، قابليت  Smart Home است. شما اين امكان را داريد كه با نصب اين  سيستم عامل، بر روي تلويزيون های هوشمند خود، مديريت وكنترل كامل به درب پاركينگ، سيستم هاي روشنايي و سيستم تهويه منزل خود راداشته باشيد.

 

تلویزیون های هوشمند

سیستم عامل smart cast در تلویزیون های هوشمند

سرعت اين سيستم عامل در smart tv ها بسيار كم، اما به صرفه است. زماني كه ما يك تلويزيون با سيستم عامل اسمارت كاست را روشن كنيم، بر روي صفحه مانيتور سه قسمت را مشاهده مي كنيم؛ قسمت اول كه زودتر از بقيه رديف ها به چشم ميخورد و به صورت برجسته است و شامل تصاوير و فيلم هاي بسيار زيبا براي نمايش است. در قسمت بعدي به طور پيش فرض، خود سيستم عامل پيشنهاد هايي را براي شما دارد كه مي توانيد از آن استفاده كنيد. در رديف آخر هم مخصوص برنامه هاي مختص به خود شما است.

سيستم عامل ROKU

اين سيستم عامل بيشتر در تلویزیون های هوشمند تي سي ال و هايسنس استفاده مي شود. این سیستم عامل قدرت جستجوي بسيار بالايي دارد كه در جهان بين سيستم عامل هاي ديگر رتبه ي بالايي را به خود اختصاص داده است. تنها ايرادي كه مي توان از آن گرفت محدود بودن تعداد برنامه هاي آن است.

 

سيستم عامل My Home Screen

اين نوع سيستم عامل بيشتر براي تلويزيون هاي هوشمند پاناسونيك كاربرد دارد. كه سرعت جستجوي نسبتا قابل قبولي دارد. روش استفاده از آن خيلي مشكل نيست اما به دليل عرضه ي كمي كه اين تلويزيون در بازار دارد، كاربران اطلاعات درست و كافي در اين باره را ندارند.

مجصولات پبشنهادی نفیس 24

تلویزیون جی پلاس

نفیس 24

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 با سابقه درخشان خود تمامی اطلاعات مربوط به smart tv ها را در اختیار شما قرار داده، شما می توانید بعد از اینکه اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آوردید، سفارش خود را ثبت کنید.