هود

این محصول یکی از کاربردی ترین تجهیزات موجود در هر آشپزخانه ای می باشد. برای خرید یک هود خوب، لازم است که نکاتی را بدانید. در این مطلب قصد داریم تا شمارا با این نکات مهم آشنا کنیم.

توجه به قدرت این وسیله در هنگام خرید

اگر میزان پخت و پز شما در طول روز زیاد است، مخصوصا غذاهایی که دود زیادی تولید می کنند مانند غذاهای سرخ کردنی، طبیعتاً به یک مدل پر قدرت از این وسیله نیاز دارید. واحد اندازه گیری قدرت این وسیله، متر مکعب بر ساعت می باشد. مقدار این عدد هرچقدر بیشتر باشد و این عدد هرچقدر بزرگ تر باشد، نشان دهنده این است که قدرت این وسیله بیشتر است و قدرت آن هرچقدر بیشتر باشد، مقدار هوایی که در ساعت تخلیه می شود نیز بیشتر است. بنابر این متناسب با این که مقدار آشپزی شما و اندازه اجاق گازتان چقدر است باید قدرت این وسیله را انتخاب کنید.

 

خرید هود

 

در هنگام خرید هود به اندازه آن دقت کنید

یکی از مهم ترین فاکتور ها در انتخاب این وسیله اندازه آن می باشد. به این نکته توجه کنید که اگر اندازه آن با اندازه اجاق گازتان برابر باشد علاوه بر جلوه زیبایی که به آشپزخانه شما می دهد، باعث می شود که تمام سطح گاز تحت پوشش هود قرار بگیرد و دود ها و همچنین بوی مواد غذایی بهتر جذب آن شوند. اگر موفق به پیدا کردن این وسیله به اندازه سایز اجاق گاز خود نشدید، سعی کنید سایز بزرگتر از اجاق گازتان را بخرید تا بتواند تمام سطح گاز را در بر بگیرد. قبل از خرید، فضای آشپزخانه را بررسی کنید و محل مورد نظر برای قرار گرفتن این وسیله را مشخص کنید تا بتوانید خرید مناسبی انجام دهید.

 

زیبایی

این وسیله در بازار دارای تنوع خیلی بالایی می باشد و در مدل های متنوع و ابعاد گوناگون به مشتریان عرضه می شود. شما باید سعی کنید با توجه به محیط آشپزخانه و فضای آن و همچنین دکوراسیون و رنگبندی آن، هود مناسب و دلخواه خود را انتخاب کنید. مدل های زیادی وجود دارد که با خرید آن ها می توانید زیبایی را به آشپزخانه هایتان هدیه دهید.

 

خرید هود

 

سر و صدای زیاد هنگام فعالیت

این باور که شما می توانید نوعی از این وسیله را تهیه کنید که بدون هیچ سر و صدایی باشد کاملا غلط و اشتباه است. این وسیله در هر مدل و اندازه ای هنگام کار کردن صدا تولید می کند و بدون صدا نیست، فقط ممکن است میزان این صدا در برخی از آن ها کمتر و یا بیشتر باشد. پس اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که آستانه تحملتان در برابر سر و صدا کم است، هنگام خرید هود به کم بودن سر و صدای آن دقت کنید.

تهویه مناسب

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که این وسیله های کاربردی، مجهز به کانال هایی می باشند که هوای آشپزخانه را به محیط بیرون انتقال می دهد و به کمک فیلتر هایی که دارند، آلودگی و دود های مواد غذایی را از بین می برند.

آن دسته از این محصولات که دارای یک مجاری برای مکش هستند، بسیار کارآمد تر از آن هایی هستند که این ویژگی را ندارند. برخی از افراد به دلیل کوچک بودن فضای آشپزخانه شان از هودهای کوچکی استفاده می کنند که مجرای مکش را ندارند. در این صورت شما باید فیلتر دستگاه را حتما هرچند وقت یک بار عوض کنید. در دستگاه هایی که دارای این مجرا نیستند و فیلتر دارند، چراغی وجود دارد که زمان تعویض و یا تعمیر کردن فیلتر را بصورت هشدار به شما یاداوری می کند.

توجه به سرعت فن

برخی مدل ها، این قابلیت را دارند که شما بتوانید سرعت آن ها را کنترل کنید و هر زمان که لازم بود، سرعتشان را کم و یا زیاد کنید. در مواقعی که مقدار دود تولید شده بعد از آشپزی زیاد نیست، دیگر نیازی به سرعت بالای فن وجود ندارد و یا اگر دود تولید شده زیاد بود، مثلا در مواقعی که غذای شما می سوزد و دود زیادی فضای آشپزخانه را پر می کند، می توانید سرعت دستگاه را بالاتر ببرید.

سنسور های هوشمند حرارتی

بعضی از این دستگاه ها دارای قابلیتی هستند که دمای بالای اجاق گاز و بخار موجود را تشخیص می دهند و بصورت خودکار شروع به کار می‌کنند.

قابلیت خاموش شدن

این قابلیت باعث می شود تا این وسیله بعد از زمان مشخصی بصورت اتوماتیک خاموش شود و نیازی به خاموش کردن دستگاه از جانب شما نباشد.

 

انواع هود

 

مدل زیرکابینتی

نوع رایجی هستند که در مقایسه با انواع دیگر، هزینه کمتری برای شما دارند. این مدل در بالای گاز در کابینت نصب می شود و نصب آن بسیار آسان است.

 

مدل دیواری

این مدل در بالای گاز در مکانی که هیچ کابینتی وجود ندارد به دیوار متصل می شود. به دلیل اینکه شباهت زیادی به دود کش دارند به آن ها هود شومینه ای نیز گفته میشود. مجرای مکش در این مدل کاملا قابل مشاهده است. این مدل از این دستگاه قیمت بالاتری نسب به مدل قبلی دارد.

 

مدل جزیره

این مدل مناسب آشپزخانه های مدرن و جدید است. مناسب آن آشپزخانه هایی که مدل کابینت هایشان هم جزیره است و اطراف آن ها دیواری برای اتصال به آن موجود نیست. قیمت این مدل ها از دو نوع قبلی بیشتر است اما محبوبیت زیادی در بین مردم دارند.

 

خرید هود

 

مدل توکار

برای مواردی که نمی خواهید، این وسیله دیده شود می توانید از‌ مدل های مخفی و یا توکار که بسیار مقرون به صرفه هستند استفاده کنید.

 

مدل آسانسوری

این مدل برای آن دسته از افرادی که نمی خواهند هودشان در بالای گاز قرار بگیرد مناسب است. این مدل به کانال های موجود در زیر کف متصل شده و در زمان روشن شدن به سمت بالا حرکت می کند.

 

انواع برند ها

برند های معروفی برای این محصول در بازار وجود دارد از جمله؛ هود داتیس، استیل البرز، اخوان و …. که شما می توانید با توجه به نیاز خود آن ها را تهیه کنید.

 

نفیس 24

فروشگاه لوازم خانگی نفیس 24 مفتخر است با کادر حرفه ای و مجرب خود، پاسخگوی تمامی سوالات شما و همچنین راهنمای شما برای خرید لوازم خانگی باشد.