اگر به آشپزخانه رفتید و متوجه صحنه های بدی شدید، اگر روی اجاق گاز شما لکه های چربی و روغن مانند باران بر تمام سطح شبکه آن باریده است، غذاهای سر رفته‌تان، تکه های سوخته غذا مواد غذایی از هفته های قبل جا خوش کرده اند، نگران نباشید. نفیس 24 اینجاست!

تیم حرفه‌ای و کارشناسان تخصصی فروشگاه اینترنتی نفیس 24 هر روز با ارائه مطالب جدید و به روز و راهکارهای کاربری به فکر رفع مشکلات رایج در هر خانه‌ای هستند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با چند حقه و ترفند برای برق انداختن اجاق گاز دلبرتان آشنا کنیم.

در ادامه این مطلب قرار است تا با رعایت یکسری نکات ریز و کلیدی و پیشگیری از بعضی اتفاقات، اجاق‌گاز آشپزخانه مان را همیشه تمیز و براق نگه داریم.

جلوگیری از کثیف شدن اجاق گاز

جمله معروف “پیشگیری بهتر از درمان است!” از بهترین جمله هایی ست که امروزه کاربرد زیادی دارد. این جمله درباره اجاق گاز هم صدق کرده است. پس با نکات کلیدی که در زیر قرار است برای شما شرح دهیم، زمان تمیز ماندن اجاق‌گازتان را چند برابر کنید.

  • سعی کنید همیشه در کنار اجاق گازتان یک پیش دستی یا بشقاب کوچک داشته باشید. این کار برای این است که قاشق یا کفگیری که حین آشپزی از آن استفاده می کنید را روی آن قرار دهید. در این صورت مواد غذایی روی اجاق‌گاز را کثیف نمیکند.
  • اگر همیشه یک دستمال کاغذی یا یک دستمال پارچه ای کوچک در نزدیکی خودتان در هنگام آشپزی داشته باشید و محض ایجاد لکه روی اجاق گاز آن را پاک نمایید، باعث تمیز باقی ماندن اجاق می شوید. هرچه لکه مدت طولانی تری بماند، تمیز کردن آن نیز سخت تر است.
  • فرض کنید قصد دارید سیب زمینی سرخ کنید. خب در اینصورت در ثانیه های اولیه قطرات روغن مانند باران روی صفحه اجاق گاز باریده و همه جا را کثیف خواهد کرد. در این شرایط می توانید به راحتی در ثانیه های اولیه درب ظرف را بگذارید تا مانع پاشیده شدن روغن شوید.
  • هنگامی که برنج و ماکارانی را برای جوشیده شدن روی شعله گذاشته اید، درون ظرف آن یک قاشق یا کفگیر چوبی قرار دهید تا مانع سر رفتن آن شوید.
  • حتما اجازه دهید ابتدا غذای شما جوش آمده و پش از آن ادویه ها را داخل غذا بریزید تا در صورت سر رفتن، ادویه ها روی صفحه اجاق گاز نریخته و رنگ آن ها باعث ایجاد لک روی آن نشود.

اگر کار از کار گذشته و اجاق گاز شما کثیف و چرک شده است و لکه های روغن و چربی بسیار سمج به گاز شما چسبیده، ادامه این مطلب را بخوانید تا بهترین روش ممکن را برای پاکسازی انتخاب کنید.

کاملترین راهنمای تمیز کردن اجاق گاز

انتخاب بهترین روش برای برق انداختن اجاق گاز

مسلما اگر روش هایی که در مطالب قبلی گفتیم را هر چقد هم که رعایت کنید، اجاق گاز شما تا ابد تمیز نمی ماند. حداقل در هفته یک بار باید نظافت اجاق‌گاز منزلتان را جدی بگیرید. روش های مختلف و کاربردی که قصد داریم با شما در میان بگذاریم را جی بگیرید و یک به یک با دقت آن ها را انجام دهید.

روش های طبیعی

استفاده از روش های طبیعی به جای روش های شیمیایی هیچ گونه ضرری برای سلامتی شما ندارد. این موارد بسیار ساده بوده و در حدی می باشند که به راحتی در همه منازل پیدا خواهد شد.

استفاده از جوش شیرین

خمیر جوش شیرین به همراه آب طبیعی ترین راه حل و بی ضرر ترین روش برای از بین بردن چربی های نفوذ کرده روی شبکه اجاق گاز شماست. برای تهیه این خمیر کافیست تا 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری آب قاطی کرده و آن را روی تمام سطح لکه ها قرار دهید.

اجازه دهید تا این خمیر حدود 15 دقیقه روی آن ها باقی بماند تا آن ها را از بین ببرد و سپس با یک دستمال مرطوب به سادگی اجاق خود را از شر چربی ها خلاص کنید.

ترکیب جوش شیرین و لیمو

لکه هایی که سرسخت تر می باشند و با دشواری از بین می روند را با این روش پاک کنید. برای این امر یک لیمو تازه را روی لکه ها بریزید و حالا مقداری جوش شیرین را با آن ترکیب کنید؛ اکنون لیمویی که از وسط برش داده شده را روی لکه به صورات دورانی حرکت دهید.

پاکسازی اجاق گاز با سرکه سفید

ترکیبات اسیدی که در سرکه سفید وجود دارد، این ماده طبیعی را به بهترین پاک کننده تبدیل کرده است. اگر جنس شبکه اجاق گاز شما از شیشه می باشد، این ماده بهترین تمیزکننده برای آن می باشد.

ترکیب فوق العاده جوش شیرین و سرکه

یکی از بهترین و رایج ترین روش هایی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد، ترکیب جوش شیرین و سرکه می باشد. همانطور که میدانید سرکه باعث ضدعفونی شدن هم می شود. جوش شیرین را روی لکه ها بریزید و سرکه را روی آن اسپری کنید. بعد از گذشت 15 دقیقه اجاق گاز را با یک دستمال پاک کنید.

لیمو و نمک

مقدار کمی آبلیمو را با نمک مخلوط کرده و یک دستمال را به این مخلوط آغشته کرده و سطح اجاق گاز را با آن پاکسازی کنید.

کاملترین راهنمای تمیز کردن اجاق گاز

روش هایی شیمیایی برای پاکسازی اجاق گاز

علاوه بر روش های طبیعی، روش های شیمیایی نیز وجود دارد که می توانید با آن ها نسبت به تمیز کردن اجاق گاز خود اقدام کنید. البته فراموش نکنید که پیشنهاد نفیس 24 به شما استفاده از روش های طبیعی برای مضر نبودن آن هاست.

تمیزکننده‌های مختص اجاق گاز

برندهای معتبر و متفاوتی اقدام به تولید پاک کننده های مخصوص اجاق گاز کرده اند. استفاده از این محلول ها بسیار ساده می باشد؛ به صورتی که کافیست محلول را روی اجاق اسپری کرده و با یک دستمال آن ها را پاک کنید. روش های شیمیایی بسیار سریع عمل می کنند.

استفاده از مایع ظرفشویی

اگر محلول های مخصوص گاز در دسترس نبودند، می توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید که در هر خانه ای یافت می شود. کافیست تا مایع را درون یک ظرف ریخته و آن را با کمی آب ترکیب کنید. حالا به کمک یک اسفنج تمامی سطح اجاق را پاکسازی کنید.

کاملترین راهنمای تمیز کردن اجاق گاز

خرید اجاق گاز از نفیس 24

با توجه به اینکه وجود گاز که از لوازم مورد استفاده روزانه در هر آشپزخانه ایی می باشد الزامی ست، هنگام خرید اجاق گاز حتما برای کیفیت مرغوب و قیمت مناسب اهمیت زیادی قائل شوید.

گام بعدی برای خرید اجاق گاز مناسب، توجه به مقدار فضای موجود در آشپزخانه تان می باشد. مورد بعدی نیز توجه به جنس شیشه ایی و استیل بودن آن، تعداد شعله و نوع آن نسبت به گاز صفحه ایی، گاز رومیزی و گاز مبله می باشد.

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را برای خرید اجاق گاز ارائه می دهد.

کاملترین راهنمای تمیز کردن اجاق گاز