جارو برقی رباتیک یک محصول پیشرفته ساخته شده توسط تولید کنندگان لوازم خانگی تولید و عرضه شده که بدون دخالت شما تمامی منزل شما را از هر گونه گردوخاک و زباله‌های کوچک و مزاحم پاک میکند. این محصول یک جارو برقی رباتیک مستقل است که دارای برنامه‌ریزی هوشمند و سیستم تمیز کننده کف سالن است. طراحی اصلی این محصول شامل کنترل از راه دور و حالت “خودرانگیختگی” است که به دستگاه اجازه میدهد بدون کنترل انسان به صورت مستقل تمیز شود. برخی از طرح‌ها نیز از برس‌های چرخشی برای رسیدن به گوشه‌های تنگ استفاده میکنند و برخی دیگر شامل تعدادی برنامه‌های مختلف برای تمیز کردن، پاک کردن، UV و غیره است. برای انتخاب و یا شناخت بهترین جاروبرقی رباتیک ادامه این متن را مطالعه کنید.

یکی از مزیت‌های استفاده از جاروبرقی رباتیک میزان ساکت بودن آن در مقایسه با جاروبرقی‌های معمولی است. همچنین استفاده از آنها راحت تر است؛ چرا که میتوانند به تنهایی فضای منزل را جارو کنند. جاروبرقی های رباتیک را میتوان زیر تخت یا میز و یا در کمد نگه داشت، در حالی که جاروبرقی معمولی به فضای بیشتری نیاز دارد. اما نکته اصلی این موضوع این است که با تمام مسائل گفته شده، جارو برقی‌های رباتیک به دلیل کوچک بودن، مدت زمان طولانی‌تری برای جارو کردن یک منطقه بزرگ را هدر میدهند و به نسبت گران‌تر از جارو برقی معمولی است.

نحوه کار جاروبرقی رباتیک بدون دخالت شما

 درباره جارو برقی رباتیک

حال که متوجه شدیم جاروبرقی رباتیک چیست و چه کارهایی برای ما انجام میدهد، بهتر است با تاریخچه و نحوه تولد این محصول آشنایی بیشتری پیدا کنیم. در سال 1990، کالین آنگل، هلن گرینر و رودنی بروکس، کمپانیiRobot  را تأسیس کردند. جارو برقی رباتیک با نام Roomba نیز شناخته میشود که در سال 2002 به بازار عرضه شد و برای مصارف نظامی و خانگی اختصاص داشت.

طرز کار جاروبرقی رباتیک بدین صورت است که در صورت مواجه شدن با مانع ميتواند جهت خود را تغيير دهد، لكه هاي كثيف زمين را تشخيص دهد و موانع زیادی را شناسايي كند تا از پله ها سقوط نكند. در سال 2016، مدیرعامل iRobot ادعا کرد که 20 درصد از فروش جاروبرقی در سراسر جهان نوع رباتیک آن است. برای انتخاب بهترین جاروبرقی رباتیک بهتر است ابتدا مزایا و معایب آن را بشناسید.

حالت های تمیز کردن

جاروبرقی رباتیک انواع مختلفی از حالت های تمیز کردن را دارد که معمولا موارد زیر را در بر میگیرد:

  • خودکار یا Auto: این حالت برای تمیز کردن عمومی مفید است. معمولا حالت تا زمانی که باتری تمام نشود یک فضای مشخص را تمیز میکند.
  • نقطه یا Spot: با کمک این حالت، این ربات یک منطقه کثیف خاص و تمرکز میکند و آن قسمت را پاکسازی میکند.
  • حالت Turbo: از این حالت برای پاک‌سازی و جمع‌آوری بیشترین آلودگی و گردوغبار استفاده میشود، اما ممکن است باعث ایجاد سروصدا شود.
  • حالتEdge : این حالت به تمیز شدن لبه‌ها و گوشه‌ها کمک می‌کند.
  • بی صدا یا Quiet: این حالت نیز به کاهش سطح سروصدا در هنگام تمیز کردن کمک میکند و وقتی در خانه هستید و یا کودک دلبندتان در منزل خواب است، مفید است.
  • کنترل از راه دور یا Remote control: این حالت نیز به کاربر امکان میدهد جهت جارو را کنترل کند.

جاروبرقی رباتیک مناسب برای هر سطحی

مزایا و معایب استفاده

یکی از مزایا خرید جاروبرقی رباتیک، پاک کردن فضای مرطوب میباشد. برخی از جاروبرقی های رباتیک پیشرفته دارای یک سنسور هستند که در مناطق موکت شده، پرز موکت را تشخیص داده و با دقت بیشتری جارو میزند که موکت را از بین نبرند. این جاروبرقی‌های رباتیک همچنین قادرند حدود 150 متر مربع را با یک حرکت پاک کنند. همچنین  دارای حالت‌های مختلف و متنوع برای تمیز کردن است که به شما امکان میدهد کف‌های مرطوب را پاک کنید و برای انواع کفپوش های چوبی، ورقه‌ای و کاشی مناسب است.

بهترین جاروبرقی رباتیک، جاروبرقی‌هایی میباشند که دارای سنسورهای IR و ضد ضربه هستند که هنگام نزدیک شدن به موانع، به طور خودکار دور میشوند. مدل‌های پیشرفته‌تر این دستگاه، توانایی نقشه برداری را دارند که میتوانند از سیستم‌های هدایت شده ژیروسکوپ، دوربین، رادار و لیزر برای ایجاد یک طرح طبقه استفاده کنند تا بدانند کدام فضاها باید پاکسازی شود. با این تفاسیر، راندمان تمیزکاری بسیار بهبود می‌یابد. مدل‌هایی که دارای ویژگی پلان چندگانه هستند نیز میتوانند نقشه چندین طبقه را در خود ذخیره کنند.

بیشتر جاروهای برقی رباتیک، باتری لیتیوم در حدود 2000 میلی‌آمپر در ساعت دارند که به اندازه کافی دوام خواهند آورد تا بتوانند تقریبا 200 متر فضای زمین (حدود 100 دقیقه) را پشتیبانی کنند. شارژ سریع به محصول این امکان را میدهد تا کوتاه‌ترین راه برای شارژ مجدد را محاسبه کرده و به اندازه مورد نیاز شارژ شود. برخی از آن ها نیز قابلیت برنامه ریزی روزانه برای مدت یک هفته را دارند. بعضی از مدل‌ها نیز امکان کنترل با استفاده از یک برنامه از طریق اتصال وایفای، از طریق تلفن هوشمند یا دستگاه اتوماسیون خانگی را دارند.

فیلترهای HEPA اکنون استاندارد صنعتی برای جاروبرقی‌های رباتیک هستند. این فیلترها گردوغبار و گرده‌ها را فیلتر میکنند تا بتوانید جو بسیار تمیز اطراف خود را بدست آورید.

قیمت

قیمت جاروبرقی رباتیک به نسبت جاروهای معمولی برقی بیشتر است. اما این موضوع را فراموش نکنید که خدماتی که این نوع جاروها به شما میدهند، متنوع‌تر و کاربردی‌تر است. معمولا قیمت این ربات‌های خانگی از 5 میلیون تومان شروع شده و برخی از مدلهای آن به 20 میلیون تومان نیز خواهد رسید. معمولا بهترین جاروبرقی رباتیک به علت داشتن ویژگی‌های مختلف، قیمت بیشتری دارد.

برندهای جارو برقی رباتیک

در میان کارکردها و نوآوری‌های بسیاری که در لوزام خانگی مدرن تعبیه شده است، ال جی با معرفی یک سیستم امنیتی در جاروربرقی رباتیک خود بر ایمنی بیشتری تمرکز کرده است. Hom-Bot Wi-Fi از بهترین مدل جاروبرقی رباتیک ال جی میباشد که از ویژگی‌های کنترل از راه دور و تشخیص حرکت برخوردار است و با برنامه SmartThinQ  کار میکند. همچنین با برخورداری از هوش  DeepThinQTMاین جارو برقی رباتیک به منظور اجتناب از برخورد با مبلمان و اثاثیه منزل، از حسگرهایی هوشمند استفاده میکند و با دوربین خود تمام خانه را میبیند تا اطمینان حاصل کند که تمام گوشه و کنار خانه را پوشش داده است و هیچ زباله یا خرده ریزی جا نمانده است.

علاوه بر این، این جارو برقی رباتیک از ویژگی های Home-View و Home-Guard برخوردار است که ویژگی‌هایی برای امنیت خانه هستند که در این جاروبرقی‌ها تعبیه شده‌اند تا کار نظارت را انجام دهند و در صورتی که فردی بدون اجازه وارد شد، هشدارهای لازم را صادر کنند. Home-View  به صاحب خانه اجازه میدهد تا از دوربین تعبیه شده در جارو برقی رباتیک به منظور دیدن درون خانه از راه دور و از طریق گوشی‌های هوشمند خود استفاده کنند. Home-Guard با حرکت در خانه و رصد کردن اطراف از طریق حسگرهای خود و ارسال سری‌های پنج تایی از تصاویر به اپلیکیشن SmartThinQ، در زمان تشخیص فعالیت‌های مشکوک و غیر معمول، عملکرد Home-View را تکمیل میکند.

به غیر از Hom-Bot Wi-Fi که از بهترین جاروبرقی رباتیک از کمپانی الجی میباشد، کارخانه‌های تولیدی شیائومی، سامسونگ، آریته، فکر، سنکور، یوفی و … نیز جاروهای برقی رباتیک تولید میکنند.

جمع بندی انتخاب بهترین مدل جاروبرقی رباتیک

دیگر نیازی نیست که با خم شدن و حمل یک شلنگ پلاستیکی متصل به یک قوطی چرخ دار به اندازه لاک پشت رنج ببرید. در حقیقت، شما حتی نیازی به بلند شدن از کاناپه هم ندارید. اگرچه هنوز هم به نظر میرسد جاروبرقی رباتیک یک محصول نسبتا جدید است، اما یک جارو برقی رباتیک خوب، برای کمک به شما برای از بین بردن گردوغبار، موی حیوانات خانگی و سایر مواد زائد در خانه نیاز است. بیاید با یک بررسی ساده ببینیم یک جاروبرقی رباتیک چگونه کار میکند؟

بیشتر جاروبرقی‌های رباتیک دارای اسکله‌های شارژ هستند و میتوانند خودشان را شارژ کنند. فقط کافی است یک نقطه قابل دسترسی به ربات را برای اسکله انتخاب کنید و اجازه دهید تا نقشه محیط را در خود ذخیره کند؛ سپس ربات قبل از اینکه باتری آن تمام شود، با تخمین اینکه تا رسیدن به اسکله چقدر باتری نیاز دارد، کار میکند و در زمان مشخص به اسکله شارژ برمیگردد تا شارژ شود.

این ربات در آنجا مینشیند تا وقتی که انرژی کافی برای بازگشت را داشته باشد و از جایی که متوقف شده است، شروع به فعالیت میکند. همچنین میتوانید برای برخی از ربات‌ها یک ساعت مشخص را تنظیم کنید تا به اصطلاح بیدار شود و نظافت را شروع کند، بنابراین این کار میتواند در زمانی که شما بیرون از خانه هستید و یا خواب هستید نیز انجام شود. شما لایق بهترین جاروبرقی رباتیک میباشید.

نحوه شارژ شدن باتری جاروبرقی رباتیک

نقطه تمایز

برخلاف بسیاری از جاروبرقی های معمولی، همه ربات های موجود از کیسه‌هایی برای نگه داشتن گردوغبار، مو و سایر بقایای مکیده شده خود استفاده نمیکنند. در عوض آنها از یک سطل زباله که به راحتی نیز تمیز میشود و میتوانید در نزدیکترین سطل زباله آن را تخلیه کنید، استفاده میکنند و بسیاری از آنها مجهز به فیلترهای HEPA هستند که از انتشار مواد آلرژی زا در هوا جلوگیری میکنند.

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 با بیش از 40 سال سابقه در زمینه فروش اینترنتی محصولات خانگی در برندهای مختلف، امروزه لوازم شستشو و نظافت اعم از انواع جاروبرقی را برای خریداران محترم خود به تمامی نقاط جهان ارسال میکند و خریداران محترم ساکن تهران میتوانند هزینه ارسال را میهمان این فروشگاه باشند. همچنین ساکنین تهران میتوانند از گزینه پرداخت درب منزل نیز استفاده کنند.