همانطور که می دانید، آشپز خانه قلب تپنده هر خانه ای است. به همین علت نظافت آشپزخانه و وسایل موجود در آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. یکی از وسایلی که باید همیشه به فکر نظافت آن باشید، فر آشپز خانه می باشد که به دلیل ارتباط مستقیمی که با وعده های غذایی که مصرف می کنیم دارد، بسیار مهم و حیاتی است. از این رو نظافت فر آشپزخانه را هرگز پشت گوش نیاندازید.

پس از هر بار استفاده از فر آشپزخانه مقدار زیادی از غذا ها درون آن باقی می مانند. همچنین چربی باقی مانده از غذا ها اگر از درون فر و دیواره های آن پاک نشوند ممکن است باعث بروز بیماری های گوناگونی بشود. مصرف روغن سوخته باعث بیماری هایی از قبیل سرطان و غیره می شود. اگر در داخل فر شما قطعات روغن باقی مانده باشد با هر بار روشن کردن فر، این روغن ها سوخته شده و سلامتی اعضای خانواده به خطر می افتد. در این مطلب می خواهیم آموزش نظافت فر آشپزخانه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نظافت سینی فر

برای شروع نظافت قبل از هر کاری ابتدا فر خود را از برق بکشید. همیشه برای نظافت فر آشپزخانه باید از درون آن شروع به تمیزکاری کنید. به همین دلیل ابتدا اقدام به خارج کردن سینی فر کنید. در این مرحله سینک ظرفشویی را پر از آب کرده و درون آن محلول ضد عفونی و یا صابون بریزید؛ سپس سینی فر را درون آن قرار داده و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه در آن باقی بماند. پس از 20 دقیقه، از یک تکه اسفنج برای پاک کردن سینی کمک بگیرید. لازم است بدانید که اگر بر روی سینی فر تکه های سوخته مواد غذایی وجود داشته باشد، می توانید به وسیله سرکه این مواد را از بین ببرید.

نظافت توری فلزی فر آشپزخانه

حتما می دانید که این فلز توری درون فر چه کاری انجام می دهد. به دلیل ارتباط زیاد این فلز توری با مواد غذایی، همیشه مقدار زیادی از چربی غذا ها بر روی آن باقی می ماند. برای نظافت این توری باید آن را مدت زمان زیادی درون آب و صابون قرار دهید تا چربی ها از آن جدا شوند. سپس از یک اسفنج که جنس زبری دارد کمک بگیرید و آن را با دقت تمیز کنید. از آنجایی که جنس فلز این توری باعث می شود تا چربی ها به آسانی از آن پاک نشوند، می توانید به کمک شوینده های شیمیایی پر قدرت، توری فلزی را شسته و سپس آن را با آب خالی آب کشی کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

نظافت توری فلزی فر آشپزخانه

نظافت محیط داخلی فر

شما می توانید برای نظافت تکه های مواد غذایی مانند خرده های نان از یک جاروبرقی استفاده کنید. به این صورت که لوله جارو برقی را داخل فر برده تا خرده های مواد غذایی از داخل فر پاک شوند. می توانید به وسیله یک دستمال نم دار، داخل فر را دستمال بکشید.

پس از جمع آوری باقی مانده های غذا، برای شست و شوی داخل فر از سرکه و یا جوش شیرین کمک بگیرید. شما می توانید محلول جادویی که از ترکیب دوفنجان آب گرم و یک چهارم سرکه به همراه چند قطره مایع شست و شو دهنده به دست می آید را تهیه کرده و داخل یک ظرف اسپری ریخته و درون فر اسپری کنید. بعد از اسپری کردن این محلول، بر روی آن جوش شیرین بپاشید و پس از گذشت چند دقیقه به کمک یک دستمال آن را تمیز کنید.

روش دیگر برای نظافت فر آشپز خانه استفاده از پودر آمونیاک است. به این صورت که مقداری از پودر را به کمک یک اسفنج در محیط داخلی فر بکشید. اما توجه داشته باشید که اگر نتوانید به خوبی این پودر را تمیز کنید ممکن است باعث به وجود آمدن بوی نا مطبوع در داخل فر شما بشود. پس از یک دستمال کمک بگیرید و پودر آمونیاک را به خوبی تمیز کنید تا اثری از آن باقی نماند.

پاکسازی درب فر آشپزخانه

جنس این درب ها معمولا از شیشه می باشد. به همین علت باید در نظافت آن دقت زیادی کنید چون بسیار آسیب پذیر است. برای این کار می توانید از ترکیب سرکه و آب استفاده کرده و بایک اسفنج به آرامی شیشه را تمیز کنید. جنس اسفنج مورد استفاده باید نرم و لطیف باشد تا بر روی شیشه خط و خراش ایجاد نشود. اگر در هنگام آشپزی از کاغذ هایی که جنس روغنی دارند استفاده کنید، روغن و چربی ها کمتر درون فر پخش شده و نظافت فر آشپز خانه شما بسیار راحت تر انجام می شود.

نظافت درب فر آشپزخانه

نظافت فضای بیرونی فر آشپزخانه

کثیف بودن فر باعث می شود تا از زیبایی آشپزخانه از بین برود. پس نظافت فضای خارجی فر اشپزخانه نیز اهمیت زیادی دارد. برای این کار از‌محلول آب و صابون و یا جوش شیرین استفاده کنید.

استفاده از نوشابه برای نظافت فر آشپزخانه

شایعه ای وجود دارد مبنی بر این که با استفاده از نوشابه می توانید چربی های فر را از بین ببرید. بسیاری از افراد از نوشابه برای ازبین بردن لکه های مختلف و جرم موجود در ظروف استفاده میکنند. تجربه نشان داده است که نوشابه بر روی نابودی چربی ها و جرم ها بسیار موثر است.

سخن پایانی

از آن جایی که پاکسازی فر تبدیل به یک دغدغه مهم برای شما می باشد، سعی کردیم آموزش نظافت فر آشپزخانه را در اختیار شما قرار دهیم تا این مشکل را تا حدودی برای شما حل کنیم. در سایت نفیس 24 می توانید مطالب متنوع و گوناگونی را درباره محصولات خانگی مطالعه کرده و اطلاعات خود را به روز کنید.
همچنین اگر قصد خرید محصولات مختلف از جمله خرید انواع اجاق گاز، خرید انواع یخچال، تلویزیون، ماشین های لباسشویی و …. را دارید می توانید با اطمینان کامل از کیفیت این لوازم خانگی اقدام به خرید کنید. فروشگاه نفیس 24 برای جلب رضایت شما مشتریان عزیز، امکان پرداخت درب منزل را برای شما فراهم کرده و همچنین ارسال محصولات در مناطق 22 گانه شهر تهران را به صورت رایگان انجام می دهد.