همانطور که مستحضر هستید یک سری از لوازم در منزل هستند که به صورت مدام روشن بوده و مشغول کارند، با توجه به اینکه این لوازم همیشه روشن هستند اگر مصرف انرژی معقولی نداشته باشند می توانند میزان مصرف انرژی و همچنین هزینه های ماهیانه را تا حد قابل توجهی افزایش دهند و باید برای پیشگیری با راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در یخچال فریزر آشنایی باشید. در طراحی های امروزی تمامی شرکت ها سعی کردند که با به کارگیری عایق های بهتر، درزگیری و آب بندی بهتر یخچال و….. راندمان مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش بدهند.

برای اینکه مواد غذایی متفاوت اعم از سبزیجات، مرغ، ماهی و گوشت به خوبی در فریزر نگهداری شوند و مزه شان خراب نشود و کیفیتشان تغییر نکند می توانید از بخش های مختلف تعبیه شده در طبقات استفاده کنید ؛ در هر یک از قسمت ها دما و رطوبت به صورت متفاوت توزیع می شود و دما برای مواد غذایی به خوبی تنظیم می شود. اگر مایل باشید طول عمر یخچالتان را بالا ببرید و از مواردی که موجب هدر رفتن انرژی یخچال می شوند جلوگیری کنید باید به مواردی که در ادامه برایتان ذکر می کنیم بیشتر دقت کنید.

باز و بسته کردن در یخچال

باید تلاش کنید که باز و بسته کردن در یخچال را به حداقل برسانید زیرا با هر بار باز کردن در یخچال هوای سرد داخل با هوای گرم بیرون جا به جا می شود و این امر سبب افزایش کار یخچال می شود و انرژی زیادی مصرف می کند. هرچه در طبقات مواد غذایی بیشتری قرار بدهید هوای کمتری در آن جریان دارد و در نتیجه هنگام باز کردن درب هوای خیلی ناچیزی از آن خارج می شود که با صرف انرژی بسیار محدود می توان آن را جایگزین کرد.

جلوگیری از تشکیل یخ

یخ های تشکیل شده روی سطوح فریزر مثل عایق حرارتی عمل می کند و باعث ذمی شود مقدار زیادی دما هدر برود و سرعت انتقال حرارت بین فریزر و یخچال به حداقل می رسد. در یخچال های قدیمی وقتی فریزر یخ می زند باید آن را به صورت دستی خاموش کرده تا عمل یخ زدایی انجام شود اما در مدل های جدید تر نیازی به این کار نیست و به صورت خودکار کار یخزدایی انجام می شود.

راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در یخچال فریزر

قرار ندادن غذاهای داغ در یخچال فریزر

سعی کنید غذاهای داغ و ظروف داغ را درون یخچال فریزر قرار ندهید زیرا کمپرسور باید انرژی بالایی را صرف خنک شدن آن کند و انرژی زیادی نیز باید برای این کار صرف کند، بهتر مواد و ظرف کمی در محیط اتاق قرار بگبرند تا هم دما شوند و سپس آن را داخل فریزر قرار بدهید.

کویل های پشت یخچال فریزر را تمیز کنید!

گرد و غباری که روی کویل پشت یخچال می نشیند از دفع گرما جلوگیری می کند و موجب کندی در امر دفع گرما می شود، حتی اگر در سال تنها چند بار این کویل ها را تمیز کنید توان سرمایشی یخچال فریزرتان افزایش پیدا می کند و هزینه ی مصرف برقتان تا مقداری کاهش پیدا می کند.


یخچال دو قلو دوست داشتنی من!


نوار لاستیکی در یخچال

توجه داشته باشید که یکی از مهمترین موارد کاهش مصرف انرژی در یخچال فریزر اطمینان از سلامت نوار لاستیکی عایق درب آن است. نوار لاستیکی درب به مرور در اثر استفاده، انعطاف و کارایی خود را از دست می دهد. حواستان هست که به واسطه نشت هوا از طریق این نوار ها چقدر انرژی مصرف می شود؟ برای شناسایی این مشکل در یخچال باید هنگام بستن در کمی دقت به خرج بدهید که در کامل چفت بشود تا هوا از آن قسمت خارج نشود، در صورت هرگونه مشکل در بسته شدن و چفت شدن در یخچال سریعا اقدام کنید تا گاز یخچالتان بیش از پیش هدر نرود.

راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در یخچال فریزر

دمای محیط

دمای محیط هم چندان بی تاثیر نیست، همانطور که مستحضر هستید اکثر یخچال ها برای سرد نگه داشتن مواد غذایی هوای داخل را به بیرون انتقال می دهند که این کار از طریق لوله های شبکه ای که در پشت یخچال فریزر به کار گرفته شده و مایع درون آن انجام می شود؛ شایان ذکر است که هرچه دمای محیط پایین تر باشد عملیات خنک کردن داخل یخچال فریزر زودتر انجام می شود، بهتر است که یخچالتان را زیر نور آفتاب و یا پنجره های آفتابگیر، گاز، پکیج و شوفاژ قرار ندهید. اگر مکان مناسبی برای آن در آشپزخانه ندارید با یک عایق حرارتی یخچال را در برابر حرارت و گرما حفظ کنید.

بهترین دما برای ترموستات

باید به ترموستات توجه کنید و به طور مرتب دمای آن را بسته به دمای محیط و مواد غذایی که داخل آن قرار دارد تنظیم کنید، اگر به این وسیله کوچک اما پر اهمیت توجه نداشته باشید می تواند باعث یخ زدگی و یا فاسد شدن مواد غذایی شود. دمای قابل تنظیم مناسب یخچال بین ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد و دمای فریزر بین منفی ۱۵ تا منفی ۱۸ درجه سانتی گراد است.

تراز بودن یخچال فریزر مهم است؟

تراز بودن یخچال فریزر یکی از مهم ترین موارد است که می تواند با کمی غفلت دمای خنک یخچال فریزرتان را خالی کرده و هوای گرم جای گزین آن شود به طوری که مصرف انرژی یخچال به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند، باید توجه داشته باشید که هر چهار پایه را به طور یکسان تراز کنید.

خرید اینترنتی لوازم خانگی

با توجه به مواردی که خدمتتان عرض کردیم می توانید میزان مصرف انرژی یخچال فریزرتان را تا حد قابل توجهی کاهش بدهید، اگر قصد خرید یخچال فریزر را دارید و نمی خواهید در خیابان های شلوغ رانندگی کنید و ساعت ها در بازار به دنبال کالای مورد نظرتان باشید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی نفیس 24 لیست کاملی از برند های ایرانی و خارجی را مشاهده کرده و با مطالعه نقدوبررسی کامل محصولات بهترین آن را که با بودجه ، فضا و نیازتان تطابق دارد را خریداری کرده و در کمتر از 24 ساعت درب پلاک تحویل بگیرید.