به این کالا امتیاز دهید

چیدمان خانه هوشمند شما از همیشه راحت‌تر شده است، اما انتخاب سیستم خانه هوشمند برای یکی کردن لوازم شما و امکان‌پذیر کردن صحبت کردن آن‌ها باهم یک عامل عمده است. اپل، گوگل و آمازون بازیکنان اصلی در صحنه خانه های هوشمند هستند؛ با اسپیکرهای هوشمند، اکوسیستم‌ها و دستیارهای صوتی در دسترسشان که نه‌تنها کنترل کردن تکنولوژی‌های متصل شما را آسان‌تر می‌کنند، بلکه اتوماسیون خانه شمارا به کاری ساده تبدیل می‌کنند.

خانه هوشمند

چگونه سیستم خانه های هوشمند خود را انتخاب کنیم

درحالی‌که این سیستم‌ها مترادف با دستیارهای صوتی استفاده شده برای کنترل آن‌ها هستند، مسائل خیلی بیشتری در پس این قضیه وجود دارند. این اکوسیستم‌ها مثل یک بافت دستگاه‌های شما را در بر می‌گیرند، بنابراین لازم است سازگاری را لحاظ کنید. (چه تعداد دستگاه توسط هر برنامه پشتیبانی می‌شوند، و بازه‌ای از ویژگی‌های که ارائه می‌شود)
خبر خوب آن است که شما درواقع نیازی به انتخاب کردن یک سیستم خانه هوشمند و متعهد بودن به آن ندارید. این مثل سیستم‌عامل iOS در برابر اندروید، یا مکینتاش در برابر کامپیوترهای شخصی نیست – شما کیت‌های خانه هوشمندی پیدا می‌کنید که با چندین اکوسیستم کار می‌کنند و دستگاه‌های بومی یک پلتفرم عمده را پیدا می‌کنید که به‌خوبی با سیستم‌های رقیب همگام شده و کار می‌کند.

گیج شدید؟ لازم نیست. زمانی که ادوات خانه‌های هوشمند را خریداری می‌کنید، فقط به برچسب “کار می‌کند با…” بر روی جعبه تکنولوژی خانه هوشمندی که دارید برای آن هزینه می‌کنید نگاه کنید تا ببینید آیا با اسلات‌های پلتفرم خانه موجود شما جور در می‌آید.
و اگر دارید از صفر شروع می‌کنید، یا به فکر ارتقای پلتفرم‌های خود هستید، راهنمای ما در خصوص بزرگ‌ترین و بهترین اکوسیستم‌های خانه‌های هوشمند را مطالعه کنید. آنچه علاوه بر این موردنیاز است آن است که راهنما را در خصوص بهترین هاب‌های خانگی هوشمند بررسی کنید تا همه‌چیزهایی را که نیاز دارید در مورد جمع‌کردن اکوسیستم‌های خود بدانید را به دست آورید.

آمازون آلکسا

آلکسا به اسپیکر هوشمند و اورجینال Echo اضافه‌شده است و از آن زمان نه‌فقط برند آمازون، بلکه دستگاه‌ها و اسپیکرهای دیگری را نیز تحت پوشش قرار داده است. مطمئن باشید، شما بهترین تجربه را با آلکسا به دست خواهید آورد اگر، از اسپیکر بومی Echo استفاده کنید، اما اکنون آلکسا در بین چندین برند دیگر نیز پدیدار شده است؛ ازجمله بازیگران اصلی مثل Sonos.

فرض آلکسا خیلی ساده است. شما از او درخواستی می‌کنید یا به او دستوری می‌دهید تا دستگاهی را خانه شما کنترل کند و او اطلاعاتی را که نیاز دارید در اختیارتان می‌گذارد یا با وسیله متصل موردنظر صحبت می‌کند.

دو نوع دستگاه آلکسا وجود دارد، اسپیکرهای هوشمند و دستگاه‌هایی که آلکسا در داخل آن‌ها تعبیه‌شده است، و دستگاه‌هایی که صرفاً با آلکسا کار می‌کنند، که معمولاً به این معنی است که آن‌ها به‌وسیله صدا قابل‌کنترل هستند. این‌یک تصمیم مهم است. در مورد دومی، دنبال محصولاتی بگردید که برچسب “با آلکسا کار می‌کند” داشته باشند.

یک تمایز مهم رواج آلکسا است. دستیار هوشمند آمازون نه‌فقط در درون اسپیکرهای هوشمند تعبیه‌شده است، بلکه به لطف Fire TV Cube و Fire TV Editions در داخل ترموستات‌هایی مانند Ecobee4، سوئیچ چراغ‌هایی مانند Echo Switch+ و حتی تلویزیون‌ها نیز تعبیه شده است. بیش از هر دستیار دیگری، پوشش دادن خانه‌تان با آلکسا آسان است. این بدان معنی است که دیگر هرگز از دسترسی آسان به اطلاعات یا کنترل خانه دور نخواهید بود.


بیشتر بدانید

دستیار آمازون از Skills استفاده می‌کند، اپلیکیشنی که ضرورت برای این سیستم ساخته‌شده است. به‌عنوان‌مثال، با استفاده از Tuneln radio skill، آلکسا می‌تواند ایستگاه موردنظر شما را پخش کند، BBC News skill می‌تواند عناوین خبری را برای شما بخواند و با استفاده از Spotify skill شما می‌توانید تراک‌های موردنظرتان را انتخاب کنید. آمازون گسترده‌ترین مجموعه از مهارت‌ها را در مقایسه با دیگر دستیارها دارا است، و آن‌ها به‌تازگی شروع کرده‌اند به پی بردن به این موضوع که چطور به بهترین شکل می‌توان از توانایی‌ها آلکسا به‌منظور بهبود زندگی‌تان استفاده کرد.
طرف خانه هوشمند آلکسا جایی است که شما دستگاه‌های سازگاری را می‌بینند که آلکسا بر روی شبکه خانه شما پیداکرده است. اضافه کردن کیت متصل جدید یک فرایند خیلی ساده‌تر نسبت به HomeKit اپل است، شما صرفاً دکمه “Add Device” را بر روی اپلیکیشن آلکسا کلیک می‌کنید و اگر دستگاه جدیدی بر روی همان شبکه وای فا یافت شود، به لیست اضافه می‌شود، شما می‌توانید فقط از آلکسا بخواهید تا دستگاه‌های جدید را پیدا کند. بازه کیتی که با پلتفرم آمازون کار می‌کند در نوسان است و هرروز در حال افزایش است.
همچنین شما می‌توانید گروه‌هایی از دستگاه‌ها را ایجاد کنید: به‌عنوان‌مثال، همه چراغ‌های طبقه پایین، این امکان را فراهم می‌کند که همه چراغ‌ها را تنها با یک دستور روشن و خاموش کنید. عملکرد روتین‌های جدید مثل ویژگی HomeKIt’s Scenes عمل می‌کند، که به‌وسیله آن می‌توانید اقداماتی را در بین چندین دستگاه به‌صورت اتوماتیک درآورید.

Apple HomeKit به خانه هوشمند شما می‌آید.

یک چارچوب نرم افزاری است که در iOS ایجاد شده است، و ایده آن ساده است، به‌جای داشتن یک دسته اپلیکشین خانه هوشمند مختلف بر روی گوشی هوشمند خود که ضرورتاً با یکدیگر همگام نیستند،HomeKit همه آن‌ها را با هم جمع می‌کند و یک مرکز کنترل را بر روی دستگاه‌های شما، و نیز از طریق Siri فراهم می‌کند. خب، اپلیکیشن Home بر روی آیفون یا iPad شما این کار را می‌کند.

درواقع، دو مؤلفه برای Apple HomeKit وجود دارند. خود HomeKit یک استاندارد است، یک تکنولوژی نرم‌افزاری پس‌زمینه‌ای که دستگاه‌ها می‌بایست با آن انطباق داشته باشند تا به باشگاه دسترسی پیدا کنند (این تکنولوژی فوق امن است، اپل رمزگذاری‌ها را خیلی جدی می‌گیرد). مؤلفه HomeKit که شما بر روی iOS خود خواهید دید Apple Home نامیده می‌شود.

Home با دستگاه‌هایی که با HomeKit کار می‌کنند به سه شیوه اصلی تعامل می‌کند.”Home” همه دستگاه‌های خانگی هوشمند شما را لیست می‌کند، به طوری که مورد دلخواه شما در بالا قرار می‌گیرد؛ “Rooms” دستگاه‌ها را در محل‌هایی در اطراف خانه شما گروه‌بندی می‌کند و “Automation” به شما این امکان را می‌دهد تا رفتارهای خانه هوشمند را به‌صورت خودکار درآورید. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید چراغ‌ها را خاموش کنید، آژیر خطر را تنظیم کنید و درجه حرارت را کاهش دهید، زمانی که خانه را ترک می‌کنید.

اپل هوم کیت

این اتوماسیون را می‌توان در “Scenes” گروه‌بندی کنید. سناریوی ذکرشده در بالا می‌تواند به‌عنوان‌مثال “خروج از منزل” نامیده شود یا می‌توانید یک تنظیم زمان بازی داشته باشید که چراغ‌های اصلی را خاموش می‌کند، نورپردازی خاص را روشن کنید و با استفاده از یک پریز هوشمند ایکس باکس خود را روشن کنید. این تنظیمات می‌توانند با استفاده از مرکز کنترل آیفون یا iPad یا با استفاده از Siri فعال شوند.
مشخصات اپل،Siri جاسازی‌شده در اسپیکر HomePod، آیفون، مک، اپل واچ، تلویزیون اپل دارد که این بدان معنی است که دستگاه Siri هیچ‌وقت از شما دور نیست.
HomePod به‌طور خاص، حقیقتاً پلتفرم اپل را هم‌تراز با ست آپ های صوتی گوگل و آمازون قرار می‌دهد. جفت کردن دستگاه های سازگار با پلتفرم هوشمند اپل خیلی راحت نیست، برخی اتلاف وقت ها بابت اسکن کردن کدها با استفاده از یک آیفون وجود دارند، اما homeKit به طور قطع در چند ماه گذشته پیشرفت های سریعی داشته است.
به لطفiOS 11، شما چندین راه برای جفت کردن دستگاه‌ها دارید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از کدهای QR روی دستگاه انجام دهید، یا با استفاده از NFC، اگر تولیدکننده دستگاه از آن پشتیبانی کند. همچنین، اپل کدهای سخت‌افزاری که بیشتر برای کار کردن با دستگاه‌های HomeKit لازم بود را برداشته است. این بدان معنی است که مادامی که تولیدکنندگان نرم‌افزار خود را بار رمزگذاری HomeKit به‌روزرسانی کنند، آن‌ها می‌توانند دستگاه خود را به دستگاه‌های HomeKit تبدیل کنند.
همه این تغییرات و تغییرات جدیدی که با میانبرهای Siri در iOS 12 ایجاد خواهند شد، امکان انجام کاره‌ای روتین پیشرفته‌تری را با استفاده از ابزارهای خانگی هوشمندتان فراهم می‌کنند، و روشن است که خانه هوشمند چیزی بیش از یک پروژه جانبی از سوی این غول فنّاوری مستقر در کاپرتینو است.

دستیار گوگل

پاسخ گوگل به آلکسا که به‌واسطه اسپیکرهای Google Home در سال 2017 به‌گل‌نشسته بود، همانند پیشرو بازار آمازون، توسعه یافتن فراتر از دستگاه‌های توکار و تعبیه‌شده در درون خانه هست. سه اسپیکر Google Home وجود دارند که اکنون با دستیار گوگل در معرض فروش گذاشته‌شده‌اند: عادی، مینی، و ماکس، و همچنین ما اسپیکرهایی را از طرف‌های ثالثی نیز دیده‌ایم، ازجمله JBL، ال جی، سونی و پاناسونیک.

همانند آلکسا، دو نوع دستگاه دستیار گوگل وجود دارند، آن‌هایی که با دستیار تعبیه‌شده در داخل هستند و آن‌هایی که به‌وسیله آن می‌توان به آن‌ها دستور داد. بر اساس همان دستیار گوگلی که آن را تعبیه‌شده در درون‌گوشی‌های هوشمند یا ساعت‌های هوشمند Android Wear خود می‌یابید، شما می‌توانید بر روی اسپیکرهای Home موسیقی خود را کنترل کنید، اخبار خود را بشنوید، از وضعیت آب‌وهوا مطلع شوید؛ دیگر دستگاه‌های خانگی هوشمند را کنترل کنید، تایمرها را تنظیم کنید و حتی تماس‌هایتان را دریافت کنید. شما می‌توانید اسپیکرهای سیستم صوتی چند اتاق را متصل کنید و تا شش کاربر مختلف را در خصوص تقویم‌های شخصی‌سازی شه و لیست پخش موسیقی بر روی Home نصب کنید.

درهرحال، یک مزیت عمده دستیار گوگل نسبت به آلکسا آن است که اگر شما یک گوشی اندروید داشته باشید، دستیار گوگل اساس دستیار پیش‌فرض شما خواهد بود. دستیار گوگل می‌تواند تمام طول روز با شما باشد، از صبح زمانی که از اسپیکر در مورد گزارش وضعیت آب‌وهوا می‌پرسید، تا زمانی که بیرون هستید و زمانی که به خانه بازمی‌گردید. این امکان وجود دارد که این کار را با آلکسا هم انجام دهید و آن را به‌عنوان دستیار پیش‌فرض بر روی اندروید تنظیم کنید و از آن از داخل اپلیکیشن Alexa iOS استفاده کنید، اما دستیار گوگل پیش‌فرض است و استفاده از آن برای بیشتر مردم راحت‌تر است.