اتو

با خرید اتوی مناسب دیگر نگران چروک لباس هایتان نباشید. اتو یکی از وسایل مورد نیاز برای هر خانه ای است که برای صاف کردن پارچه هایی که چروک دارند استفاده می شود. فلزی که در کف آن قرار دارد با افزایش دما داغ شده و باعث از بین رفتن میکروب های روی پارچه می شود، پس علاوه بر زیبایی لباس تاثیر زیادی بر روی بهداشت پارچه و لباس دارد. نام این وسیله برگرفته از یک واژه ترکی است که معنای شعله ور شدن را می دهد.

 

خرید اتو

تاریخچه اتو

این وسیله از قرن چهارم میلادی در اروپا استفاده می شد. در آن زمان از یک صفحه آهنی استفاده می کردند و برای داغ کردن آهن، آن را روی حرارت آتش قرار می دادند تا آهن داغ بشود. در قرن پانزدهم با پیشرفته شدن علم توانستند از نوع جعبه ای استفاده کنند، جعبه ای که داخل آن  از ذغال داغ شده و یا آجر پر میکردند و به کمک دستگیره ای که ساخته بودند عمل صاف کردن پارچه را انجام می دادند.

اتو های ملولی نیز نوع دیگری از این وسیله بود که بزرگترین مشکلشان داغ شدن دسته هنگام استفاده بود که شخصی به نام مری پارتز این مشکل را به وسیله ی قالب مقوایی که با گچ پرشده بود و همچنین دسته ی چوبی حل کرد؛ قالبی که دور این وسیله را می گرفت و باعث خنک شدن آن می شد.

در سال های آخر قرن نوزدهم میلادی این وسیله از نوع گازی ساخته شد و افرادی که گاز شهری داشتند می توانستند از این وسیله استفاده کنند. این نوع دارای یک سوزاننده بود که گاز در آن جریان داشت و هنگام روشن شدن سوزاننده، آرام آرام گرم می شد. اما یکی از مشکلات آن داغ شدن زیادی  و نشت کردن گاز بود.

نوع برقی این وسیله در سال 1882 توسط  هنری دبلیو سیلی اختراع شد، این نوع به وسیله ی یک سیم به برق متصل می شد. در سال 1992  بی سیم این وسیله ساخته شد. در سال 1938 مشکل زنگ زدن کف آهنی به وسیله ی آلیاژی که غیر قابل زنگ زدن بود توسط ادوارد شرایر حل شد. در نهایت در سال 1950 این وسیله با قدرت خاموش شدن خودکار ساخته شد.

انواع اتو

1.نوع خشک یا معمولی : این نوع برای انواع پارچه های غیر پشمی مناسب است. این سبک دارای مارک و مدل های متنوع است که قیمت مناسبی هم دارند، و در صورت خراب شدن به راحتی قابل تعمیر هستند. حرارت موجود در این نوع 85 تا 210 درجه می باشد.

2.اتو بخار : این نوع به دلیل استفاده کردن از بخار دارای کفه سبک تر بوده، و کمتر باعث سوختن لباس ها می شود. این نوع از برق 220 ولت بهره می گیرد و جنس آن از استیل است. همچنین توان این مدل چیزی بین 1800 تا 2600 می باشد، این وسیله دارای سیمی به طول 2ونیم متر و  مخزنی برای پر کردن آب می باشد.

3.اتوی پرسی : این امکان رو برای شما فراهم می کند، که دیگر نیازی به رفتن خشک شویی نداشته باشید. وجود مدل بخاری و پرسی این وسیله جزو واجبات خانه ی شما است، برای لباس هایی ک دکمه دارد مدل بخار و برای لباس های بدون دکمه مانند چادر و تی شرت، نوع پرسی مناسب تر می باشد. این مدل از این وسیله را در بازار با ابعاد مختلف 26 اینچی، 28 و 32 اینچی می توانید پیدا کنید.

خرید اتو

4. اتو با مخزن بخار جدا : این نمونه از این وسیله را حتما در بیشتر خیاطی ها مشاهده کرده اید، مخزن بخاری وجود دارد که به وسیله ی یک لوله به دسته آن متصل شده است، مقدار زیادی از بخار را روی لباس های می زند و باعث صاف شدن چروک ها می شود.

 

برق افتادن روی لباس ها

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام اتوکشی لباستان، روی آن ها برق بیافتد. برای اینکار می توانید از بخار سرد استفاده کنید، بخار سرد باعث می شود تا دیگر برقی روی لباس شما ایجاد نشود. همچنین می توانید با اسپری کردن مقداری آب سرد روی لباس از این اتفاق جلوگیری کنید.

نکته ای که باید در هنگام خرید اتو به آن توجه کنید

زمانی که شما قصد خرید اتو را دارید باید حتما به وزن آن توجه کنید، زیرا اگر وزن این وسیله خیلی کم باشد، سبک بودن آن مانع از صاف شدن لباس می شود و به نتیجه ی دلخواه خود نمی رسید. اگر وزن خیلی بالایی داشته باشد، سنگین بودن آن باعث می شود تا کار با آن برای شما سخت شود و احساس خستگی به سراغتان بیاید. پس قبل از خرید اتو وزن آن را بررسی کنید تا خیلی سنگین یا خیلی سبک نباشد.

خرید اتو

عمر این وسیله کاربردی را طولانی تر کنید

برای افزایش عمر این وسیله باید بعضی نکات را رعایت کنید؛ از وارد کردن ضربه به آن جلوگیری کنید، پرت شدن و وارد شدن آب به داخل آن باعث کم شدن عمر این وسیله می شود. مراقب باشید قبل از خنک شدن آن، سیم را دور این وسیله نپیچید تا آسیبی به آن نرسد، و اگر سیم آن آسیب دید حتما آن را تعویض کنید. از پر کردن بیش از حد مخزن آب جلو گیری کرده و آن را با آبی که فاقد املاح است و یا آب مقطر پر کنید.

 

سیستم الکترونیکی

این وسیله برای کودکان می تواند بسیار خطرناک باشد، اگر بعد از استفاده، آن را در حالت روشن و داغ رها کنید ممکن است اتفاق ناخوشایندی برایتان رخ دهد. این مشکل توسط سیستم الکترونیکی حل شده است. سیستم الکترونیکی باعث می شود تا اگر این وسیله  بدون استفاده بماند، در حالت عمودی بعد از گذشت 8 دقیقه، و در حالت افقی بعد از 30 دقیقه  خاموش بشود، تا  خطری برای شما و کودکانتان نداشته باشد.

 

فروشگاه لوازم خانگی نفیس 24

در فروشگاه اینترنتی نفیس 24، این امکان برای شما فراهم شده است تا بتوانید انواع اتو هارا در مدل ها و قیمت های مختلف بررسی کنید، و بدون نیاز به خارج شدن از خانه به راحتی با چند کلیک ساده وسایل مورد نیاز خودتان را با خیالی آسوده تهیه کنید.