ساندویچ ساز چيست؟

دستگاه ساندویچ ساز يك وسيله نسبتا كوچكي است كه شايد خيلي ضروري و مهم نباشد اما بسيار پر كاربرد است كه هر كدبانوی ايراني مي تواند از اين وسيله در آشپزخانه خود داشته باشد. اين دستگاه در يك مدت زمان كوتاه اين امكان را به شما مي دهد تا انواع و اقسام ساندويچ هاي لذيذ و خوشمزه را آماده كرده و نوش جان كنيد. به دليل سهولت در استفاده از آن و سرعت بالايي كه در آماده سازي غذا دارد، وسيله مناسبي براي افراد شاغل و كارمندي است كه زمان كمي براي تهيه غذاي خود دارند.

 

ساندویچ ساز از چه اجزايي تشكيل شده؟

بدنه كلي، قفل دستگاه، دستگيره، پايه، المنت، فيوز، مدار الكتريكي، سيم اتصال به برق، چراغ هشدار سبز و قرمز رنگ، سيني نچسب مخصوص گريل، سيني نچسب مخصوص نان تست. در ادامه شما را با مفهوم بعضي از اين قسمت ها آشنا مي كنيم.

 

دستگاه ساندویچ ساز

بدنه كلي

جنس بدنه دستگاه از آلومينيوم و يا چدن خشك است. دليل استفاده از اين جنس، مقاومت بالايي است كه در برابر حرارت دارد و اكثر اوقات هم رنگ بدنه را كوره اي استفاده مي كنند تا در مقابل حرارت آسيب نبيند.

المنت

در هر دو طرف دستگاه المنت هاي ميله اي قرار دارد كه وظيفه آن ها انتقال حرارت و گرما به دستگاه است كه به شكل موازي باهم قرار مي گيرند.

سيني تفلون دستگاه ساندویچ ساز

درون دستگاه دو عدد سيني نچسب وجود دارد كه درقسمت بالا و پايين آن قرار مي گيرد. اين سيني ها با يك ضامن بر روي دستگاه ثابت شده اند تا در مواقع استفاده حركت نكنند و پس از پايان پخت غذا، با رها كردن ضامن صفحات، به آساني جدا شده و آماده شستشو هستند.

فيوز حرارتي

وظيفه اين قطعه كنترل حرارت دستگاه مي باشد كه در مسير جريان المنت مورد استفاده قرار مي گيرد و اگر زماني حرارت فراتر از حد مجاز بالا رود فيوز مي سوزد.

چراغ هشدار

براي این است که شما بتوانید در جریان مراحل پخت باشید.

سيم محافظ نسوز

سيم هايي كه در مدار ساندویچ ساز به كار برده شده، نسوز هستند تا در مقابل حرارت و گرما آسيب نبينند.

مدار الكتريكي

دو ترموستات در مدار دستگاه ساندویچ ساز وجود دارد يكي از آن ها در قسمت پايين كه وظيفه آن كنترل اصلي برق دستگاه است و اگر اين قطعه قطع شود برق هاي هر دو المنت هم زمان با هم قطع مي شوند. و ديگري در قسمت بالا قرار دارد كه فقط المنت همان قسمت را كنترل مي كند.

 

نحوه ي عملكرد و استفاده از ساندویچ ساز

اين وسيله داراي دو المنت فلزي در قسمت پايين و بالا مي باشد كه حرارت را منتقل مي كند تا غذاي شما به مرحله پخت برسد. شما به راحتي مي توانيد پس از مرحله آماده سازي مواد، ساندويچ خود را بر روي صفحاتي كه براي اين دستگاه تعبيه شده قرار داده و درب آن را ببنديد تا آماده پخت شود. اكثر اين ساندویچ ساز ها يك چراغ وضعيت دارند تا زماني كه غذاي شما به مرحله پخت مي رسد اين چراغ خاموش شده و يا هشدار مي دهد. پس از اتمام زمان پخت درب ساندويچ ساز را باز كرده و غذاي خود را به صورت تازه و داغ، نوش جان كنيد.

 

دستگاه ساندویچ ساز

يك ساندویچ ساز خوب چه ويژگي هايي دارد؟

1- داري صفحات متحرك باشد كه به راحتي قابل جا به جايي و شستشو باشد.

2- يك دستگاه ساندویچ ساز خوب، بايد قدرت و توان بالايي داشته باشد كه بتواند صفحات را سريعتر گرم كند. يك توان مصرفي حدودا 700 تا 750 براي اين دستگاه مناسب است.

3- سعي كنيد جنس صفحات دستگاه شما نچسب باشد تا نظافت و شستشو را براي شما آسان تر كند.

4- به نوع صفحات و تعداد خانه هاي آن هم دقت كنيد، بعضي از دستگاه ها دو قسمتي هستند كه فقط چهار ساندويچ مثلثي به شما مي دهند اما اكثر آن ها داراي 4 قسمت بوده و صفحات بزرگتري دارند.

5- نوع عملكرد بعضي از دستگاه ها نسبت به هزينه اي كه مي كنيد، كمي با هم متفاوت است. بعضي از آن ها، صفحات چهار گوش و مثلثي شكل دارند كه مدل هاي پيشرفته تر آن قابليت گريل و وافل ساز هم دارد.

 

نكاتي  كه بايد زمان خريد ساندويچ ساز در نظر بگيريم

نوع ساندويچ ساز

ساندویچ ساز ها مدل هاي مختلفي دارند كه شما با توجه به نياز خود، مي توانيد هر كدام را که بخواهيد انتخاب كنيد. پر كاربرد ترين نوع آن ها كه در اكثر خانه ها استفاده مي شود، مدل هايي چهار و يا دوقسمتي است كه نان تست را روي آن قرار مي دهيم و ساندويچ هاي مثلثي دريافت مي كنيم. بيشتر آن ها، داراي صفحات گريل هستند و شما به راحتي مي توانيد انواع سبزيجات و گوشت و مرغ را روي آن گريل كنيد.

نوع ديگر آن كه بيشتر هم براي صبحانه و عصرانه كاربرد دارد دستگاه وافل ساز است. دستگاه، شبيه به همان ساندويچ ساز است اما مدل صفحات آن  فرق مي كند. جنس آن ها معمولا از چدن، آلومنيوم و يا تفلون است كه سطح آن به شكل پنجره اي مي باشد.

عايق حرارتي

اكثر ساندويچ ساز ها در قسمت دسته، عايق حرارتي دارند اما بهتر است در زمان خريد ساندویچ ساز، دستگاهي را انتخاب كنيد كه علاوه بر دسته تمام قسمت هاي آن داراي عايق حرارتي باشد تا در مقابل حرارت و گرما آسيبي نبيند.

قدرت و توان مصرفي

در هنگام خريد خود هميشه دقت كنيد، دستگاهي را انتخاب كنيد كه مصرف برق بالايي نداشته باشد. ساندويچ ساز ها معمولا به طور ميانگين چيزي حدود 640 تا 1400 وات توان مصرفي دارند و معمولا براي مصارف خانگي، دستگاهي با توان مصرفي 700 تا 750 وات كافي مي باشد.

نفیس 24

فروشگاه اينترنتي نفيس 24 چندين سال متوالي با ياري خداوند، توانسته بهترين خدمات را در زمينه، تجهيزات و لوازم خانگي در اختيار شما كاربران گرامي قرار دهد تا با رضايت كامل در كوتاه ترين زمان، اقدام به خريد لوازم مورد نياز خود كنيد. دستگاه ساندويچ ساز هم از جمله اين تجهيزات برقي مي باشد كه شايد جزو لوازم ضروري به حساب نيايد اما بسيار پركاربرد بوده و حتما از خريد و استفاده آن لذت كافي را خواهيد برد.