با آغاز فصل سرما، وجود وسايل گرمايشى در خانه ها ضرورى مى باشد. استفاده از بخارى در سرد ترين روزهاى سال، گرماى دل انگيزى را به خانه هاى شما مى آورد. بخارى هاى گازى معمولا در دو شکل بدون دودکش و با دودکش در بازار به فروش می رسند. شايد براى شما هم سوال باشد، مگر ممكن است بخارى بدون دودكش عمل كند؟ هميشه تصور ما از دودكش اين بوده كه تمام گاز هاى خطرناك موجود را به سمت خارج از محيط هدايت مى كند پس چطور ممكن است از يك بخاری بدون دودکش استفاده كرد؟ تفاوت بخاری بدون دودکش و دودكش دار در اين است كه در بخارى هايى كه مجهز به دودكش هستند جا به جايى گازهاى توليد شده با هوا در محيط بيرونى انجام مى شود اما در بخاری بدون دودكش اين جابه جايى توسط فضاى داخل ساختمان انجام مى شود.

بخاری بدون دودکش

در بخاری بدون دودکش ميزان اكسيژن و گاز به اندازه تركيب شده است. همين عملكرد باعث مى شود كه اكسيژن و گاز در توليد شعله ها بسيار كمتر شود در نتيجه باعث افزايش شعله ها شده و بيشترين حرارت ممكن را به همراه خواهد داشت. اين فرآيند، سوخت و ساز را كامل مي كند كه باعث توليد كمتر مونوكسيدكربن مى شود.

در بخارى هايى كه مجهز به دودكش هستند معمولا گازها به سمت بيرون هدايت مى شوند اما اين احتمال وجود دارد كه مقدارى از گاز مونوكسيد كربن در فضا باقى بماند كه بى شك خطرات جدى را به دنبال خواهد داشت. اما در بخاری بدون دودکش توليد گاز مونوكسيدكربن بسيار كمتر از بخارى هاي دودكش دار است. پيشنهاد ما به شما خرید بخاری بدون دودکش مى باشد زيرا علاوه بر دردسر هاى نصب لوله، نسبت به بخارى هاى دودكش دار، خطر توليد گاز مونوكسيد كربن را ندارد. اين نكته را هم به خاطر داشته باشيد كه از بخارى هاى بدون دودكش در فضاهاى كاملا بسته و كوچك يا داخل حمام جدا خود دارى كنيد.

سيستم ايمنى

در داخل بخارى هاى گازى، يك ترموكوپل قرار دارد كه يك نوع آلياژ بسيار حساس در آن به كار رفته است. اين قطعه به قدرى حساس است كه با كم شدن شعله بلافاصله وارد عمل شده و به سرعت جريان گاز را قطع مى كند. ما در مقاله دیگری به طور کامل درمورد ترموکوپل صحبت کرده ایم، شما می توانید با مطالعه آن اطلاعات بیشتری را درباره این قطعه به دست بیاورید.

اصطلاحى كه براى اين سيستم بخاری گازی بدون دودکش به كار مى رود ODS مى باشد. اين سيستم به دليل حساسيت بالايى كه دارد هر گاه اكسيژن محيط به زير 18 درصد برسد بخارى به طور خودكار خاموش مى شود. همين ويژگى نگرانى شما را درمورد حوادث و اتفاقات خطرناك از بين مى برد. اگر به فكر خرید بخاری بدون دودکش براى منزل خود هستيد، لطفا كمى تامل كنيد، استفاده از اين نوع بخارى ها، براي فضاهاى بسته كه اكسيژن كافى نيست و هوا جريان ندارد ممكن است خطراتى را به دنبال داشته باشد. اين بخارى ها بيشتر مناسب مغازه ها يا محيط هاى پر رفت و آمدى كه هوا در آن جريان دارد هستند.

سيستم ايمنى

حفظ رطوبت هوا

در زمان استفاده از بخارى به دليل انتشار گرما، هواى داخل محيط خشك مى شود و ممكن است باعث بروز سرفه يا هر نوع مشكل تنفسى براى شما شود. هميشه براى رفع اين مشكل پيشنهاد مى شد يك ظرف پر از آب را بر روى بخارى قرار دهيد تا بخار آب هواى محيط را مرطوب كند. اما اين مشكل در بخاری بدون دودکش برطرف شده است و ديگر نيازى نيست كه ظرف آبى روي بخارى باشد. اين بخارى ها به دليل سوخت كاملى كه دارند، هيدروژنى كه از خود آزاد مى كنند را با اكسيژن هوا تركيب کرده و باعث رطوبت در فضاى محيط مى شوند.

نكات مهم در زمان خرید بخاری بدون دودکش

قبل از اينكه اقدام به خريد بخاري كنيد، حتما فضايى را كه قرار است بخارى در آنجا قرار گيرد بررسي كنيد تا پس از خريد به مشكل برنخوريد. سعى كنيد محصولى را انتخاب كنيد كه مناسب با فضاى مورد نظر شما باشد. نکته دوم این است که از نصب بخاری بدون دودکش در محيط هاى بسته اجتناب كنيد. در زمان خرید بخاری بدون دودکش دقت كنيد كه حتما مجهز به سيستم ODS باشد همانطور که کمی قبل اشاره کردیم اين سيستم كمك مى كند كه اگر احيانا زمانى اكسيژن محيط كاهش پيدا كرد، بخاري شما به طور خودكار خاموش شده و جريان ورودى گاز به داخل بخارى قطع شود.

به این نکته توجه داشته باشید که يك محصول استاندارد بايد داراي گارانتى و خدمات پس از فروش باشد. اين خدمات در بخارى های بدون دودكش شامل نصب و راه اندازى هم مى باشد. دستگاه شما بايد توسط متخصصين و سرويس كاران ماهر نصب و به طور كامل تست شود. و در آخر هميشه سراغ كالاهايى برويد كه برچسب مصرف انرژى استاندارد داشته باشند. در كشور ما رتبه مصرف انرژى معمولا C و D مى باشد كه استاندار هاى لازم را دارد.

نكات مهم در زمان خرید بخاری بدون دودکش

سخن پايانى

بخارى هاى گازى به دليل اينكه از حساسيت بالايى برخوردارند و شرايط استفاده از آن مهم است، بهتر است از شركت ها و فروشگاه هاى معتبر تهيه شوند. ما به شما خرید بخاري بدون دودکش آبسال را توصیه مى كنيم. اين برند اولين توليد كننده بخارى هاى گازى بدون دودكش مى باشد كه تمام استاندارهاى لازم را رعايت كرده و خيال شما را از بابت عدم بروز خطرات احتمالی راحت می کند.

فروشگاه اينترنتى نفيس 24، با چندين سال سابقه درخشان در زمینه ارائه محصولات خانگى با كيفيت و مرغوب از برند هاي برتر جهان، مشغول به فعاليت است. اين فروشگاه، انواع لوازم خانگى داخلى و خارجى را در اختيار شما مشتريان عزيز قرار داده است تا از ميان هزاران محصول با كيفيت كالاي مورد نياز خود را بررسى و انتخاب كنيد.