فيلتر هپا

فيلتر هپا معمولا در دستگاه هايي كه مكش يا توليد هوا دارند استفاده مي شود. مانند جارو برقي و دستگاه هاي تصفيه هوا. از فشرده شدن پوشال، حصير و الياف فايبر گلاس، فيلتر هپا توليد مي شود. البته ناگفته نماند كه از اين فيلتر در صنعت پزشكي هم استفاده شده است. معمولا ما فكر ميكنيم آلاينده هاي هوا فقط در كلان شهر ها وجود دارند و اگر فقط منافذ و درب و پنجره را ببنديم ديگر از شر آلودگي ها در امان خواهيم بود اما اين طرز فكر كاملا اشتباه است.

اكثر مواقع، آلودگي موجود در فضاي بسته، بيشتر از فضاي باز مي باشد. يكي از بهترين روش ها براي از بين بردن اين آلاينده ها در محيط هاي بسته، استفاده از دستگاه تصفيه هوا مي باشد. اين دستگاه تصويه، مجهز به فيلتر هاي مختلفي است كه آلاينده ها را از بين مي برد.يكي از اين فيلتر ها فيلتر هپا مي باشد كه در ادامه مقاله شما را با نحوه عملكرد اين نوع فيلتر بيشتر آشنا مي كنيم با ما همراه باشيد.

ساختار اصلي فيلتر هپا

فيلتر HEPA در واقع به معناي حذف كامل ذرات معلق هوا با كارايي بالا مي باشد كه از يكسري الياف فشرده تشكيل شده است و با منافذ ريزي كه درون خود دارد، جريان هوا را از خود عبور مي دهد. اين فيلتر، ذرات بزرگتر از 0.03 را درون خود نگه مي دارد. معمولا براي اينكه فيلتر ها دوام و عمر بيشتري داشته باشند، آن ها را بر روي هم شبيه به آكاردئون تا مي زنند كه باعث مي شود حجم زيادي از يك فيلتر در يك قسمت كوچكي به صورت فشرده جاي گيرد.

فيلتر هپا

فيلتر هپا براي دستگاه هاي تصفيه هوا به صورت تخت و مستطيلي به فروش مي رسد. ممكن است در مدل هاي ديگر براي انواع كار كرد هاي مختلف اين فيلتر به اشكال ديگر عرضه شود. معمولا فيلتر هاي هپا را نمي توان شست. تنها مي توان توسط يك سشوار، قسمت هايي از اين فيلتر را از آلودگي پاك كرد. اما بهترين كار تعويض به موقع اين فيلتر ها مي باشد.

فيلتر HEPA چند نوع مختلف دارد كه مدل هاي مختلف آن، موجب تصفيه ذرات با انواع قطر هاي متفاوت مي شوند. ملاك رده بندي فيلتر هپا بر اساس ميزان ذرات با قطر 0.3 ميكرون مي باشد. به اين صورت كه كم ترين رده بندي اين فيلتر كه H10 مي باشد، ذرات معلق هوا را تا 85 درصد تصفيه مي كند. اين رده بندي فيلتر HEPA بر طبق مقدار فيلتراسيون آن ها مشخص مي شود.

نحوه عملكرد فيلتر هپا

دستگاه تصفيه هوا توسط يك فن، هوا را به داخل خود مي كشد كه اين هوا هنگام وارد شدن به دستگاه از فيلتر هپا عبور مي كند. بر روي اين فيلتر يكسري منافذ وجود دارد كه قطر آن ها 0.3 ميكرون است كه جريان هوا به راحتي از اين روزنه ها عبور مي دهد. اما ذراتي كه اندازه آن ها بزرگتر از 0.3 ميكرون باشد، گرد و غبار و آلاينده هايي هستند كه داخل فيلتر به دام خواهند افتاد. اين عمليات در فيلتر هپا در سه مرحله انجام مي شود.

فيلتر هپا

در مرحله اول، ذرات آلوده اي كه در هوا پراكنده هستند و قطر آن ها صد نانومتر است هنگام ورود به دستگاه تصفيه هوا، داخل فيلتر باقي مي مانند و مابقي جريان هوا از آن عبور مي كند در مرحله بعد به دليل متراكم بودن بافت فيلتر HEPA، ذراتي كه بزرگتر از يك ميكرون باشند در اين بافت هاي متراكم گير مي كنند و همچنان جريان هوا از آن ها عبور مي كند.

ذراتي كه از 0.1 ميكرون كوچكتر باشند، تمام مدت جهت خود را تغيير مي دهند و در يك مسير مستقيم حركت نمي كنند. اين جنب و جوش باعث مي شود سرعت انتشار آن ها بسيار كمتر شود و احتمال اينكه در فيلتر هپا به دام بيافتند بسيار زياد است.

ذرات معلق به چه ذراتي گفته مي شود؟

به تركيبي از قطره هاي مايع و ذرات جامد، ذرات آلوده يا معلق گفته مي شود. اين ذرات در هوا وجود دارند و اغلب آن ها را به وضوح مي توان با چشم ديد. ذراتي مانند: گرد و غبار، دوده و خاك. اما ذرات ريزتري هم هستند كه به راحتي نمي توان با چشم آن ها را مشاهده كرد و براي اين كار نياز به يك ميكروسكوپ داريم. ذرات آلوده يا همان معلق در دو نوع مختلف وجود دارند.

فيلتر هپا

ذراتي با قطر 10 ميكرو و حتي كوچك تر كه قابل تنفس هستند به آن ها ذرات PM10 گفته مي شود. ذرات ديگري هم هستند كه قطر آن ها 2.5 ميكرو و يا حتي كمتر است. براي درك بهتر اين موضوعي مثالي براي شما مي زنيم. قطر يك تار موي انسان تقريبا هفتاد ميكرومتر مي باشد كه قطر آن تقريبا 30 برابر اين ذرات است كه به آن PM2.5 گفته مي شود. اين ذرات به راحتي داخل فيلتر هپا گير مي كنند و باعث عبور جريان بهتر هواي محيط مي شوند.

در صورت نبود فيلتر هپا ذرات معلق چه مضراتي براي ما خواهند داشت؟

اين آلاينده ها، ممكن است به راحتي هنگام نفس كشيدن به داخل دستگاه تنفس نفوذ كنند و مشكلات بسياري براي ما به همراه داشته باشند. ذراتي كه قطر آن ها كمتر از ده ميكرومتر باشد به سرعت وارد ريه ها شده و در بيشتر اوقات ممكن است وارد جريان گردش خون افراد شوند. تا حد امكان، سعي كنيد در شرايط حاد بيرون از محيط، حتما ماسك استفاده كنيد.

همچنین در داخل محيط بسته هم از دستگاه تصفيه هوايي كه مجهز به فيلتر هپا باشد استفاده كنيد. در محيط هاي بزرگ تر نيز مانند كارخانه جات بزرگ، حتما بايد در توليدات خود دقت كنند و محصولاتي مجهز به فيلتر توليد كنند يا اينكه محصولي توليد كنند كه به دور از هرگونه آلاينده سازگار با محيط زيست باشد.

كلام آخر

همانطور كه در مطالب بالا اشاره شد، فيلتر هپا بيشتر در دستگاه هايي وجود دارد كه داراي قدرت دمندگي يا مكش هستند. از اين فيلتر در انواع جارو برقي ها و دستگاه تصفيه هوا استفاده شده است كه موجب تصفيه جريان هوا و از بين بردن ذرات معلق مي باشد.

فيلتر هپا

در فروشگاه اينترنتي نفيس 24، انواع محصولات مختلف و مورد نیاز شما به فروش مي رسند. مانند انواع جاروبرقی ها و دستگاه های تصفیه. شما خريداران گرامي مي توانيد با مراجعه به فروشگاه نفيس 24، اقدام به خريد كالاي مورد نياز خود كنيد.