قلب هر خانه ای آشپزخانه می باشد و لوازم برقی بزرگ آن چون یخچال قلب آن می باشد. یخچالها و ‌فریزرها از محصولاتی می باشند که ارتباط مستقیم با سلامتی افراد داشته و برای حفظ مواد غذایی به تازگی روز اول باید به آن توجه بسیاری شود.

پس اگر از نحوه صحیح تمیز کردن صحیح یخچال مطلع نباشید یا به طور غلط این کار را انجام دهید ممکن است باعث شوید تا دستگاه شما بوی بد گرفته و یا مواد غذایی‌تان فاسد شود. تمام این موارد به دنبال خود آسیب به دستگاه را نیز دارد.

اولین گام برای پاکسازی و تمیز کردن یخچال خالی کردن آن و بیرون آوردن مواد غذایی از داخل آن می باشد. چراکه حتما باید فضای کافی برای پاکسازی داشته باشیم. اما بهترین عمل برای این کار قبل از خریدهای کلی در حجم زیاد می باشد.

برخی از بخش های یخچال معمولا بیشتر نسبت به بقیه بخش ها نیاز به پاکسازی و نظافت دارند؛ مانند طبقات. تمیز کردن و نظافت طبقات فقط به یک دستمال نم دار کشیدن ختم نمی شود. این کار در واقع گرد گیری طبقات می باشد.

شما حتما باید تمامی طبقات، سطوح داخلی و کشوها، فیلترها و واشرها را به خوبی نظافت و ضدعفونی کنید.

پاکسازی اصولی کشو و قفسه‌ها

اولین اقدام برای نظافت یخچال فریزر، بیرون آوردن طبقات و کشوها و هر قسمتی که قابل جدا شدن می باشد است. اگر طبقات دستگاه شما شیشه ایی بوده و دارای لکه و سفیدک می باشد نگران نباشید.

برای رفع این مشکل کافیست تا مقداری جوش شیرین و لیمو ترش را باهم قاطی کرده و با یک اسفنج خیلی نرم روی قفسه ها را تمیز کنید. حتما حتما قفسه ها را به خوبی آبکشی کرده و قبل از قرار دادن داخل یخچال آن‌ها را خشک کنید.

نکته: به هیچ عنوان از ماشین ظرفشویی برای شستشوی قفسه ها استفاده نکنید؛ چرا که این کار باید با ملایمت صورت بگیرد.

پاکسازی اصولی کشو و قفسه‌ها

سطوح داخلی

به هیچ عنوان روی سطوح داخلی یخچال برای نظافت آب مستقیم نگیرید و این عمل را با یک دستمال انجام دهید. توجه داشته باشید که از مواد شوینده دارای بو برای تمیز کردن سطوح داخلی استفاده نکنید تا سطوح داخلی بو را جذب نکند و به مواد غذایی انتقال ندهد.

برخی از مواد شوینده های نا مرغوب از عمر سطوح داخلی دستگاه ها کم می کنند.

بهتر است تا سطوح داخلی را با یک دستمال مرطوب و مخلوط سرکه و آب گرم نظافت کنید. اما اگر با این ترکیب از شر لکه‌های سرسخت خلاص نشدید، از خیمر دندان استفاده کنید تا علاوه بر تمیزی، بوی مطبوع و خوشایندی ایجاد کنید.

نظافت واشرها

معمولا هنگام نظافت یخچال و فریزر، واشرها نادیده گرفته می شوند و برخی از افراد از اهمیت نظافت این بخش مطلع نیستید. همچنین اگر این نظافت نیز به طور اصولی صورت نگیرد ممکن است از طول عمر دستگاه بکاهد.

برای نظافت واشرهای یخچالها و ‌فریزر به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده نکنید تا به آن ها آسیب نرسانید. بهترین راه برای نظافت واشرها استفاده از مخلوط آب و سرکه می باشد.

نکته: نظافت مکرر واشرها موم لاستیک آن را از بین خواهد برد.

نظافت واشرها

نظافت فیلترهای آب و یخ

فیلتر های داخلی آب و یخ باید به طور مرتب هر 6 ماه یکبار تعویض شوند تا آب دچار مزه و بو نشود. به یاد داشته باشید که تعویض این بخش ها نیز باید توسط یک تکنسین حرفه ای صورت گیرد.

نظافت سطوح خارجی

سطوح خارجی به علت تماس دائم و مکرر با دست و محیط نیز نیاز به نظافت دارند. بهترین وسیله برای نظافت سطوح خارجی یخچال استفاده از حوله تمیز می باشد.

اما اگر پشت یخچال شما کویل کنداسور قرار دارد حتما هر 6 ماه یکبار از یک متخصص کمک بگیرید تا به نظافت این بخش بپردازد. نظافت این بخش و از بین بردن گردوخاک آن به طول عمر دستگاه کمک شایانی خواهد کرد.

نکته: برای نظافت این بخش حتما دستگاه را به جلو بکشید تا به همه قسمت ها دید داشته باشید.

نظافت سطوح خارجی یخچال

مرحله آخر نیز نظافت موادغذایی که داخل یخچال بوده‌اند چون بطری‌ها و برگرداندن آن‌ها داخل دستگاه می باشد.

نکات مهم برای داشتن یخچالی تمیز و بدون بو

به هیچ عنوان مواد غذایی را بیش از 3 ماه در یخچال نگه ندارید.

درصورت ایجاد لکه داخل یخچال، ابتدا منبع را پیدا و آن را رفع کرده تا مجدد تکرار نشود و سپس لکه را از بین ببرید.

برای داشتن یخچالی خوشبو از خوشبوکننده‌های مخصوص یخچالها و ‌فریزر چون زغال مخصوص، قهوه، عصاره های وانیل، لیمو، اسطوخودوس، نوشابه گازدار و … استفاده کنید.

راهنمای خرید یخچال

توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن جمعیت خانواده می توانید یخچالی با تعداد طبقات و کشوهای مورد نظرتان را از برندهای پرچم داری که این روزها توجه کاربران زیادی را به خودشان جلب کرده اند خریداری کنید.

لیست کاملی از قیمت های بهترین یخچالها را می توانید در سایت نفیس 24 ببینید و بسته به فیلترهای تعبیه شده به آسانی محصولات مورد نظرتان را باهم مقایسه کرده و بهترین آن را خریداری  کنید.

اگر قصد خرید یخچال فریزر را دارید می توانید تنوع بالای یخچالهای ایرانی و خارجی را به همراه نقد و بررسی متخصصان ما در سایت دیدن فرمایید و بسته به نیازتان بهترین آن را انتخاب نمایید.

یخچالها و فریزرها وسیله ایی می باشند که برای تمامی منازل و شرکت ها لازم و ضروری می باشند؛ قیمت یخچال وابسته به مواردی چون تعداد طبقات و کشوها، ظرفیت داخلی، میزان مصرف انرژی و نوع یخچال ( یخچالهای ‌فریزر دار، ساید بای ساید، دوقلو و بالا پایین ) می باشد.

نوع طراحی و کارکرد این دستگاه ها همگی باهم متفاوت خواهند بود. مینی‌یخچالها و مینی فریزر نیز برای استفاده در محیط های کاری در سایت نفیس 24 قابل سفارش می باشد.

درصورت ثبت سفارش اگر ساکن تهران باشید کالای سفارشیتان در کمتر از 24 ساعت با ارسال رایگان در محل به دستتان خواهد رسید، اگر ساکن دیگر شهرهای ایران باشید کالای سفارشیتان طی سه روز کاری در صحت کامل به دستتان خواهد رسید.