فرض کنید که در منزل نشسته‌اید که ناگهان سروکله یک مهمان ناخوانده پیدا میشود و باید هرچه سریعتر یک وعده کامل و خوش طعم ایرانی تهیه کنید، اما خب هیچوقت برنج پختن شما تعریفی نداشته و یا فرصت چندانی برای تهیه آن توسط اجاق گاز ندارید. ناگهان به ذهنتان میرسد که بهتر است پخت برنج را به پلوپز بسپارم؛ اما هیچ آگاهی از نحوه استفاده آن ندارید. در ادامه این مطلب ما برای شما راهنمای استفاده از پلوپز را گردآوری کرده‌ایم. بهتر است تا انتها این مطلب را مطالعه کنید.

مزایای وجود یک پلوپز در آشپزخانه

اکثر سرآشپزها بر روی یک اجاق گاز با قابلمه معمولی برنج می پزند، برخی از رستوران‌ها نیز فقط به این دلیل که آسان تر است، و چون قصد دارند مقدار زیادی را یکباره بپزند بیشتر اصرار بر پخت برنج با قابلمه دارند. اما اگر فقط یکبار از پلوپز استفاده کنند، سادگی و سهولت استفاده در آن را متوجه خواهند شد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که مقدار لازم برنج، آب و نمک را داخل آن بریزید و سپس دستگاه را تنظیم کنید.

حال وقت آن است که درب آن را ببندید و فراموش کنید، تا زمانی که زنگ ساعت به صدا درآید و شما را مطلع کند. تا زمان پخت برنج نیز میتوانید به انجام بقیه کارهایتان بپردازید. به همین راحتی میتوانید روش پخت برنج را برای همیشه تغییر دهید. دیگر لازم نیست برای سوختن و یا ته گرفتن برنج مرتبا آن را چک کنید. برخی از مدلهای این دستگاه دارای برنامه های پخت مختلف میباشد.

از آنجا که پلوپز یک محصول به اصطلاح آب‌بندی شده است، فشار و ورود هوا به داخل آن کمتر بوده که این موضوع باعث میشود تا برنج زودتر بجوشد. داخل این دستگاه یک سنسور وجود دارد که به هنگام جوش آمدن آب برنج، فرآیند را متوقف میکند، تمام این مراحل حدود 20 دقیقه طول میکشد

همانطور که میدانید دستور پخت همه برنج ها یکسان نیست. به عنوان مثال، برنج دانه کوتاه و برنج چسبناک نشاسته زیادی دارند. این نشاسته تمایل دارد به هم بچسبد تا برنج شفته تری نسبت به انواع دیگر برنج ها داشته باشد. پس هنگام اجرای دستورالعمل پلوپز، اطمینان حاصل کنید که برنج را طبق دستور پخت خاص خود تهیه کنید. همچنین باید برنج را دقیق اندازه بگیرید. اکثر پلوپزها لیوان های اندازه گیری مخصوص خود را دارند.

وجود یک پلوپز در آشپزخانه به شما چقدر کمک میکند؟

راهنمای استفاده از پلوپز

اما مشکل اصلی اینجاست؟ چگونه باید از این دستگاه استفاده کرد؟ ما در این بخش قصد داریم تا راهنمای استفاده از پلوپز را برایتان شرح دهیم. پلوپزهای تولید شده امروزی علاوه بر پخت برنج به شما قابلیت سرخ کردن، بخار پز کردن و غیره را میدهد که فقط کافیست تا نام دکمه مخصوص برنامه پخت را بدانید و آن را انتخاب کنید. پلوپزهای امروزی دارای ویژگی‌هایی چون پخت برنج، خورشت، ماست، دسر، فرنی، سوپ، سرخ کن، بخارپز میباشند.

راهنمای کار با دکمه و منو پلوپز

این قابلیت ها ممکن است به صورت دکمه‌های مجزا روی پلوپز قرار داشته باشند و یا یک دکمه با نام Menu وجود داشته باشد که با انتخاب آن تمامی گزینه‌های گفته شده ظاهر شود. برای انتخاب آنها کافیست نام آنها را بدانید. فرنی (prrodige)، دوبار گرم کردن (reheat)، سوپ (Soup)، بخارپز کردن (Steam)، کیک (Cake) و پخت سریع (Quick)

البته بهتر است دستورالعمل های پلوپز خود را بخوانید و آنها را مطابق راهنمای استفاده دنبال کنید. این دستورالعمل ها توسط شرکت برای پلوپز مخصوص شما و فقط برای همین مدل تهیه شده است. با این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که هر بار نتایج خوبی از پخت برنج خواهید گرفت.

بهتر است بر اساس نوع برنجی که تهیه میکنید، از دستورالعمل های پلوپز خود پیروی کنید. یه طور معمول، 1 پیمانه برنج را با 1/2 تا 2 فنجان آب ترکیب کنید. این اندازه حدود 3 فنجان برنج پخته شده برای شما تهیه خواهد کرد. پس از پخت کامل برنج و قبل از برداشتن درب، اجازه دهید برنج به مدت 10-15 دقیقه استراحت کند. این مورد الزامی نیست اما معمولا در دستورالعمل پلوپز توصیه میشود و در بعضی از مدل ها خودکار است.

پلوپز چه مارکی خوبه؟

روش گرم کردن مجدد غذا در پلوپز

همه پلوپزهایی که ما در تست کرده ایم دارای ویژگی خاموش کردن خودکار پخت و پز و گرم نگه داشتن برنج هستند، هرچند ممکن است مدت زمان گرم نگه داشتن برنج متفاوت باشد. فرض کنید غذای شما آماده شده است اما هنوزمهمان‌های شما از راه نرسیده‌اند؛ نگران نباشید، اکثر پلوپزهای جدید دارای قابلیت گرم نگهدارنده میباشند و همچنین قابلیت گرم کردن مجدد برای زمانی که غذای شما سرد شده باشد، که این عمل با انتخاب گزینه Reheat امکان پذیر میباشد.

امروزه تمامی لوازم خانگی قابلیت به تاخیر انداختن تایم شروه به کار دارند. به دنبال این موضوع نیز یکی از سوالات کاربران همیشگی این بوده که آیا میتوان پخت برنج در پلوپز را به تاخیر انداخت؟ در جواب باید به شما بگویم: بله! با استفاده از برنامه Delayed start و با توجه به مدل دستگاه میتوانید شروع پخت را از 1 ساعت تا 24 ساعت به تاخیر بیندازید. در ادامه این مطلب نیز ما برای شما سیر تا پیاز راهنمای استفاده از پلوپز و نکات کلیدی هنگام استفاده از آن را گردآوری کرده ایم و در اختیارتان گذاشته ایم.

روش های تمیز کردن پلوپز

برای تمیز کردن پلوپز بهتر است تمام برنج را با قاشق خارج کنید و سپس درب ظرف را باز بگذارید تا داخل دیگ هم خشک و هم سرد شود. هر تکه برنج مانده را به راحتی میتوانید با مسواک جدا کنید و سپس داخل آن را با اسفنج یا پارچه تمیز کنید. اگر پلوپز شما دارای روکش نچسب و تفلون است (اکثر آنها از این جنس میباشند)، مراقب باشید از پاکنند‌ه های فلزی مانند سیم و یا اسکاچ استفاده نکنید، چرا که باعث آسیب رسیدگی به پوشش داخلی دیگ میشوید.

بدنه دستگاه پلوپز را هم میتوانید با یک پارچه و یا اسفنج نرم پاکسازی کنید. قطعات و لوازم جانبی که برای شستشو خارج کرده اید را با یک دستمال خشک کنید و سپس داخل آن قرار دهید.

نکات مهم پخت برنج با پلوپز

 اگر قبل از دم گذاشتن برنج متوجه شدید که نمک زیادی داخل آن ریخته اید و یا پس از مزه کردن متوجه شدید، بهتر است یک سیب زمینی را داخل برنج قرار دهید و اجازه دهید برنج همراه با سیب زمینی دم بکشد. (بهتر است سیب زمینی را خرد کنید)

اگر شما قصد دارید که برنج در پلوپز به خوبی قد بکشد، بهتر است هنگامی آب آن به نقطه جوش رسید، یک تکه یخ داخل آن قرار دهید. همچنین اگر میخواهید یک برنج سفید تهیه کنید میتوانید مقداری آبلیمو و یا آب نارنج استفاده کنید که این عمل کمک میکند تا دانه های برنج شما بهم نچسبد.

نظافت پلوپز

نکات کلیدی هنگام استفاده از پلوپز

  • برای طولانی تر کردن عمر دستگاه سعی کنید به طور مرتب دستگاه را تمیز کنید و همیشه آن را پاکیزه نگه دارید.
  • به اندازه ظرفیت پلوپز از آن استفاده کنید؛ نه بیشتر و نه کمتر.
  • به هیچ وجه به المنت دستگاه علی الخصوص هنگامی که روشن است دست نزنید.
  • از دیگ های سرامیکی استفاده نکنید.
  • ابتدا موادغذایی مورد نظرتان را داخل دیگ قرار دهید و سپس آن را روشن کنید.

راهنمای خرید پلوپز

اگر همراه با وعده‌های غذایی خود مقدار زیادی برنج میل میکنید، یا اگر احساس می کنید با روش‌های پخت و پز برنج گرفتار هستید، خرید پلوپز از ضروریات آشپزخانه شماست. یکی از سوالات متداول شما از کارشناسان نفیس 24 همیشه این بوده‌است که کدام پلوپز برای من مناسب است؟ قبل از خرید پلوپز و راهنمای استفاده از پلوپز شما ابتدا باید به ظرفیت آن توجه کنید.

پلوپزها معمولا از 4 نفره الی 12 نفره تولید میشوند که باید با توجه به تعداد افراد خانواده‌تان آن را انتخاب کنید. ظرفیت پلوپز معمولا به عنوان حداکثر تعداد فنجان برنج پخته نشده است که می توانید به طور همزمان بپزید. مدل های بزرگتر تا 10 فنجان برنج طبخ میکنند، اما مدلهای کوچکتر فقط حدود پنج فنجان.

بهترین مارک پلوپز

پس از اینکه با تمامی نکات استفاده از پلوپز آشنا شدید وقت این است که بدانید هنگام خرید این دستگاه کدام برند برای شما مناسب تر است. اگر قصد خرید یک پلوپز ایرانی و با کیفیت را دارید ما خرید پلوپز پارس خزر را پیشنهاد میکنیم که یک محصول بسیار کاربردی میباشد که دارای ضمانتنامه 24 ماهه است.

اما اگر قصد خرید یک پلوپز با برند متفاوت غیرایرانی را دارید بهتر است برند مولینکس را انتخاب کنید. پلوپزهای برند مولینکس یک محصول بسیار باکیفیت فرانسوی هستند که تمامی انتظارات شما را بر آورده خواهند کرد. علاوه بر 2 برند ذکر شده، پلوپزهای برند بلانتون نیز از محصولات پر طرفدار ایتالیایی میباشند که بهترین محصول برای آشپزخانه شماست.

اگر قصد خرید هر کدام از پلوپزهای برندهای ذکر شده در بالا را داشته باشید میتوانید به راحتی وارد وبسایت فروشگاهی لوازم خانگی نفیس 24 شوید و به راحتی با چند کلیک ساده اقدام به خرید آنها و یا مقایسه با مورد مشابه آن کنید. فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 با بیش از چهل سال سابقه در زمینه فروش محصولات خانگی، پلوپز پارس خزر، پلوپز مولینکس و پلوپز بلانتون را در ظرفیت های مختلف و متنوع به فروش می رساند.

حال که با راهنمای استفاده از پلوپز به طور کامل آشنا شدید وقت آن است که برای اطلاع از جشنواره ها و تخفیفات ویژه ما حتما پیج اینستاگرام مجموعه سر بزنید.