همه چیز بر وفق مراد است، تا زمانی که درب ماشین ظرفشویی را باز می کنید و متوجه تخلیه نشدن آب درون دستگاه می شوید؛ بهتر است قبل از تماس با تعمیرکار، نکات زیر را بررسی کنید تا سریعتر و بدون هزینه مشکلتان رفع شود. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحاتی هر چند کلی در رابطه با تخلیه ماشین ظرفشویی را در اختیارتون قرار بدهیم.

اجرای مجدد چرخه ظرفشویی

ممکن است این ایده کمی عجیب به نظر برسد، اما این احتمال وجود دارد که چرخه ی منظم عملکرد ماشین ظرفشویی دچار وقفه شده باشد و آب را به درستی تخلیه نکرده باشد؛ از سوی دیگر، در صورتی که آب پس از چرخه دوم کماکان تخلیه نشده باشد، سیستم تخلیه دچار مشکل شده است و باید نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

سیفون زیر سینک را چک کنید

معمولا شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی به زیر سینک ظرفشویی متصل است، در صورتی که لوله آب بدلیل وجود مواد غذایی و ضایعات مسدود شده باشد، تخلیه آب ماشین ظرفشویی غیرممکن می شود. برای برطرف کردن این مشکل تنها کافی است سیفون زیر سینک ظرفشویی را به کمک محلول لوله بازکن یا باز کردن خود لوله تمیز کنید، و آب را برای 10 تا 20 ثانیه باز بگذارید تا هرگونه پسمانده مواد غذایی از مسیر حذف شود.

تعمیر ماشین ظرفشویی

از چه نوع شوینده ای استفاده می کنید؟

ممکن است مسدود شدن مسیر خروج آب بدلیل استفاده از شوینده نامناسب رخ داده باشد، شوینده های مخصوص ماشین ظرفشویی به گونه ای طراحی شده است که هیچگونه کفی را تولید نکند اما ممکن است بدلیل نداشتن اطلاعات کافی از شوینده ای استفاده کنید که مناسب دستگاه شما نباشد و یا محلول اصلی شما به اتمام رسیده باشد و به جای آن از شوینده های لباسشویی استفاده کنید که به هیچ عنوان ایده خوبی نخواهد بود. اگر از انتخاب درست شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی تان مطمئن هستید بهتر است مخزن پایین دستگاه را چک کنید امکان  دارد که تجمع باقی مانده های صابون و کف مانع تخلیه صحیح آب دستگاه شده باشد. با استفاده از قاشق چایخوری ضایعات راخارج و مسیر تخلیه را با دقت بشویید و بعد ماشین ظرفشویی را روشن کنید تامطمئن شوید که دستگاه به درستی کار می کند یاخیر.


پرطرفدارترین ماشین ظرفشویی های روز دنیا


سبد تخلیه را بررسی کنید

بسیار خوب، پس از بررسی شوینده اقدام بعدی چیست؟ سبد تخلیه که معمولا در وسط ماشین ظرفشویی قرار گرفته را بررسی کنید، سبد تخلیه با پیچ و مهره به دیواره ها متصل شده و امکان جدا کردن آن وجود ندارد و تنها باید روکش را بردارید و باقیمانده ذرات غذا و سایر ذرات را از مسیر تخلیه به کمک قاشق و یا یک ابزاری که بتوانیم به راحتی وارد ماشین ظرفشویی کنیم بدون ضربه زدن به سبد تخلیه برداریم.

 

معرفی برند های برتر ماشین ظرفشویی

 

 

لوله تخلیه را بررسی کنید

آیا هنوز مشکل شما برطرف نشده است؟ شلنگی در دستگاه وجود دارد از جنس پلاستیک نازک، دندانه دار که می توان آن را در جهت های مختلف خم کرد، البته دندانه دار بودن یعنی خطر مسدود شدن و عدم عبور آب در آن وجود دارد. متاسفانه در صورتی که شلنگ یکبار دچار گرفتگی شده باشد مجددا در همان مکان با این مشکل روبرو خواهید شد، بهترین کار این است که خودتان شلنگ را تعویض کنید.

بررسی لوله شیار دار

پس از بررسی شلنگ تخلیه و مطمئن شدن از عملکرد صحیح آن، ممکن است مشکل از سیستم داخلی باشد و لوله با ذرات و پسمانده های غذایی دچار گرفتگی شده باشد در این حالت باید حتماً شلنگ تخلیه را باز کنید، قبل از جداکردن قطعات دستگاه بهتر است برای حفظ امنیت برق را قطع کنید این احتمال وجود دارد که به قسمت سیم کشی هم آب رسیده باشد؛ بررسی کنید که لوله شیار دار در چه نقطه ای به پمپ تخلیه متصل شده، البته برای این کار باید پنل بیرونی را باز کنید مطمئن شوید چند حوله کهنه و یک تشت بزرگ در اختیار دارید تا هرگونه آب یا پسمانده های باقیمانده در لوله را بلافاصله جمع آوری کنید.

شلنگ تخلیه را از پمپ جدا کنید، بهتر است برای کسب جزئیات بیشتر راجع به نحوه انجام این کار، به دفترچه راهنما  مراجعه کنید. پس از جداکردن شلنگ، بررسی کنید که آیا عامل مسدودکننده در انتهای شیلنگ قرار دارد یا خیر؟ که این عمل را می توانید با یک پیچ گوشتی یا سیم مستقیم روکش دار انجام دهید و بعد از مسیر خارج کنید. اگر عامل مسدود کننده عملاً قابل رویت نباشد، مجبور می شوید شلنگ را از سر دیگر (شیار هوایی) جدا کنید. هرگز از فنر لوله بازکنی استفاده نکنید زیرا شلنگ های ماشین ظرفشویی از پلاستیک سبک ساخته شده اند و به راحتی پاره خواهد شد. اگر برایتان مقدور نیست که شلنگ را پاکسازی وجود کنید بهتر است شلنگ را تعویض کنید البته لازم به ذکر است که این شلنگ ها ارزان قیمت و در دسترس هستند.

تعمیر ماشین ظرفشویی

تماس با تعمیرکار

هنگامی که تمامی تدابیر فوق کارساز واقع نشد، زمان آن فرا رسیده است که با تعمیرکار تماس بگیرید؛ شما همه اقدامات لازم برای تشخیص مشکل را انجام داده اید و ممکن است یکی از قطعات مکانیکی- الکتریکی دستگاه خراب شده باشد و به تعمیر نیاز داشته باشند.