شما اغلب، براي گرم كردن محيط از انواع تجهيزات گرمايشي استفاده مي كنيد. خيلي از افراد از بخاري و برخي ديگر هم از شوفاژ يا رادياتور و اسپيلت استفاده مي كنند. اين روزها در اكثر منازل و محيط هاي كاري، افراد به دليل ايمني بالا و دردسرهاي كمتر، از رادياتور برقي استفاده مي كنند. اين رادياتورها به خوبي مي توانند تمام فضاي محيط را به طور مداوم و يكدست گرم كنند. ساختار اين وسيله هم مانند شبكه هاي رادياتور مي باشد، فقط با اين تفاوت كه در آن از روغن به جاي آب استفاده مي شود.

وظيفه روغن در اين وسيله، انتقال گرما مي باشد. لازم است بدانيد، اين روغن ها دائمي هستند و تا مدت ها نيازي به تعويض ندارند. شما توانيد سال ها با خيالي آسوده از اين دستگاه استفاده كنيد. در ادامه ما را همراهي كنيد تا مهمترين ويژگي هاي اين محصول را در اختيار شما عزيزان قرار دهيم.

ويژگي هاي مهم رادياتور برقي

مهمترين ويژگي اين دستگاه، دائمي بودن روغن آن مي باشد كه احتياجي به تعويض ندارد زيرا اين كار واقعا مشكل است. رادياتور برقي به دليل توليد اندك گازهاي گلخانه اي، شديدا با طبيعت سازگاري دارد. در صورتي كه بخاري هاي گازي مونوكسيد فراواني از خود توليد مي كنند و آسيب هاي جدي به طبيعت وارد مي كنند. مزيت ديگري كه اين رادياتورها به نسبت بخاري گازي دارند اين است كه شما به راحتي مي توانيد نسبت به متراژ و ظرفيت فضاي اتاق خود به تعداد پره هاي اين دستگاه بيافزاييد. هرچقدر تعداد پره هاي رادياتور بيشتر باشد، گرماي بيشتري را به محيط انتقال مي دهد. ويژگي ديگر اين دستگاه، سرويس و نگهداري راحت آن مي باشد.

ويژگي هاي مهم رادياتور برقي

حمل و نقل بخاري هاي گازي، نصب و جمع آوري قطعات آن كمي سخت و پيچيده است. اما رادياتورهاي برقي هيچ يك از اين دردسرها را ندارند. شما مي توانيد در هر قسمتي از فضاي محيط خود آن را قرار دهيد و سپس به پريز برق متصل كنيد. با خريد اين رادياتورها ديگر از شر دودكش هاي بلند خلاص مي شويد. زماني كه شما بخاري هاي گازي را نصب مي كنيد، ديگر امكان جا به جا كردن آن وجود ندارد. حركت دادن آن ممكن است خطر ساز باشد. اما اين رادياتورها، قابليت جا به جايي دارند و شما اين امكان را داريد آن را بدون هيچ دردسري به هر نقطه از فضاي خود منتقل كنيد.

معايب رادياتور برقي

هر وسيله، علاوه بر مزايا و ويژگي هاي مختلف، ممكن است معايبي هم داشته باشد. رادياتورهاي برقي هم يكسري معايب دارند كه بهتر است قبل از هر اقدامي با آن ها آشنا شويد.
يكي از معايب رادياتور برقي نداشتن قابليت رطوبت مي باشد. معمولا تجهيزات گرمايشي، براي جلوگيري از خشكي هوا و بروز يكسري عوارض مانند: خشكي گلو، سوزش چشم و… از خود رطوبتي توليد مي كنند. اما اين دستگاه برقي اين قابليت را ندارد. ايراد ديگري كه مي توان به اين دستگاه گرفت اين است كه براي عملكرد و كارايي بهتر، نيازمند سيستم الكتريكي پرقدرت هستند تا جايي كه ممكن است، لازم باشد سيم كشي اين رادياتورها به شكل كاملا مجزا انجام گيرد.

معايب رادياتور برقي

نكته ديگري كه بايد هنگام استفاده به آن توجه كنيد، پره هاي اين دستگاه مي باشد كه برخلاف شوفاژ هاي گازي به شدت داغ مي شوند و لبه هاي تيزي هم دارند. هنگام برخورد دست با آن مراقب باشيد. مصرف انرژي اين شوفاژهاي برقي، بسيار بالا مي باشد و اگر قصد داريد براي مدت زماني طولاني از آن براي گرم كردن محيط استفاده كنيد، ما اين دستگاه را به شما پيشنهاد نمي كنيم.

اجزاي مختلف رادياتور هاي برقي

بدنه اصلي رادياتور: هر دستگاهي به يك ساختار اصلي نياز دارد. اين دستگاه هم شامل يك بدنه اصلي است كه داراي قاب، پايه هاي دستگاه و مخزن مي باشد.

پايه هاي رادياتور برقي: اين پايه ها، تمام وزن دستگاه را تحمل كرده و آن را به صورت عمود و استوار نگه مي دارند.

سيم رابط در رادياتور برقي: اين سيم رابط، رادياتور الكتريكي را به برق متصل مي كند.

المنت رادياتور برقي: وظيفه المنت در اين دستگاه، توليد و تامين گرماي مورد نياز مي باشد.

ترموستات در رادياتور برقي: ترموستات در رادياتورهاي برقي به كنترل دماي محيط كمك مي كند. زماني كه دماي محيط به حد نساب مي رسد، موجب قطع جريان الكتريكي به المنت مي شود. در اين حالت، صبر ميكند تا دما كاهش پيدا كند تا دوباره فعاليت خود را آغاز كند.

كليد قطع و وصل رادياتور برقي: اين رادياتورها مجهز به دو كليد براي قطع و وصل جريان ورودي برق هستند. بر روي آن ها يك چراغ هم تعبيه شده تا شما از روشن و خاموش بودن دستگاه مطلع شويد.

روغن رادياتور برقي: همانطور كه قبلا هم اشاره كرديم در رادياتورهاي برقي به جاي آب از روغن استفاده مي شود. اين روغن از انفجار و زنگ زدي در اثر تبخير آب جلوگيري مي كند. روغن توسط المنت دستگاه گرم مي شود و در مخزن مخصوص خود قرار مي گيرد. فرآيند گرما از همين مرحله آغاز مي شود.

جمع بندي

در فصول سرد سال، افراد از تجهيزات و وسايل گرمايشي مختلفي از جمله: بخاري، رادياتور و اسپيلت استفاده مي كنند كه عملكرد هريك از آن ها با ديگري متفاوت است. بعضي مدل ها گازي و برخي ديگر برقي هستند كه شما مي توانيد با توجه به نياز و سليقه خود محصول مورد نظر را انتخاب كنيد. ما در اين مقاله، اطلاعاتي در مورد رادياتور برقي، ويژگي ها و معايب آن در اختيار شما عزيزان قرار داديم. چنانچه قصد خريد رادياتور برقي را داريد، ابتدا اين مطالب را به خوبي مطالعه كرده، سپس تصميم به خريد بگيريد. اين دستگاه به دليل محدوديت ها و يكسري معايبي كه دارد فقط در شرايط خيلي مهم و ضروري بايد استفاده شود.

اجزاي مختلف رادياتور هاي برقي

در بازار محصولات خانگي، برندهاي مختلف رادياتورهاي برقي از جمله: رادياتور برقي برند فلر، برند هاردستون، برند سام، بوتان، دلونگي و انواع برندهاي مختلف ديگر به فروش مي رسد. فروشگاه اينترنتي نفيس 24، مرجع بزرگ لوازم خانگي با چهار دهه سابقه در زمينه فروش محصولات خانگي از برندهاي معتبر دنيا، با كادري مجرب و سخت كوش، شما عزيزان را در جهت خريد كالاي مورد نياز خود ياري مي كند. شما مشتريان عزيز مي توانيد با مراجعه به فروشگاه نفيس 24، و مقايسه محصولات مختلف اقدام به خريد اينترنتي كنيد.