يكي از قديمي ترين و پرسابقه ترين برندهاي دنيا كه در زمينه تجهيزات الكترونيكي فعاليت دارد، برند پاناسونيك مي باشد. پاناسونيك يك شركت ژاپني است كه تا قبل از سال 2008 با نام ماتسوشيتا فعاليت مي كرد كه نهايتا در اوایل اكتبر سال 2008 تغيير نام داد و نام پاناسونيك را رسمي كرد. بنيانگذار شركت پاناسونيك، كونوسوكه ماتسوشيتا، اين برند را در سال 1918 تاسيس كرد كه به او لقب خداي مديريت را هم دادند. اين شركت با تلاش هاي فراواني كه در سال هاي متوالي در زمينه مخابرات و صنايع الكترونيكي انجام داد در دسته بزرگ ترين شركت هاي صنايع الكترونيكي جهان از جمله: سوني، شارپ، هيتاچي و توشيبا قرار گرفت.

كونوسوكه تا سال 1961 با سمت مديريت در اين شركت فعاليت مي كرد و پس از آن اين پست را به داماد خود واگذار كرد. تا سال هاي 1971 از هيچ كمكي براي اين شركت دريغ نكرد و به كارمندان و كادر اين شركت مشاوره هايي هم مي داد و نهايتا در سال 1989 به سرطان ريه مبتلا شد و از دنيا رفت. از همان سال تا به امروز مديريت شركت، توسط كازوشيرو تسوگا انجام مي شود. در ضمن معاون اول شركت پاناسونيك، ماسايوكي ماتسوشيتا يكي از اعضاي خانواده ماتسوشيتا مي باشد. آخرين گزارشات، حاكي از اين است كه درآمد برند پاناسونيك در سال 2017 هفتاد ميليون دلار بوده است.

تاريخچه برند پاناسونيك

كونوسوكه بنيانگذار برند پاناسونيك در اوايل قرن بيستم به دليل فقر خانوادگي و شرايط نامناسب اقتصادي ژاپن، در سن 9 سالگي، شروع به كار در فروشگاه دوچرخه كرد. در كنار اين كار به تحصيل خود نيز ادامه داد. فردي كه كونوسوكه در فروشگاه او كار ميكرد، پي به استعداد كونوسوكه در زمينه تجارت برد. او در سن 15 سالگي، فروشگاه دوچرخه را ترك كرد و به يك شركت تجهيزات الكتريكي رفت و در همانجا شروع به كار كرد. او با هوش، استعداد و پشتكار فراواني كه داشت موفق شد در اين شركت به سمت بازرسي دست پيدا كند. ذهن او به قدري خلاق بود كه مدام در حال ايده پردازي بود.

اولين ايده اي كه به ذهنش رسيد و به رئيس شركت پيشنهاد داد، طراحي يك سرپيچ لامپ بود كه در نهايت مورد قبول واقع نشد. كونوسوكه مجددا اقدام به ترک این شرکت کرد تا بتواند ايده هاي خود را عملي كند. او در سال 1917، يك كارگاه توليدي به كمك همسر و برادر همسرش، راه اندازي كرد تا ايده سرپيچ هاي لامپ را عملي كند. پس از تلاش هاي مداوم، تعدادي از اين سرپيچ ها را توليد كرد. اما در نهايت در بازار موفق به فروش آن ها نشد.

تاريخچه برند پاناسونيك

در اوايل راه اندازي برند پاناسونيك سختي ها و فشار زيادي به كونوسوكه و خانواده اش وارد شد. او به ناچار مجبور شد قسمتي از دارايي و اموال خود را براي تهيه مخارج زندگي بفروشد. طولي نكشيد كه به كونوسوكه، سفارشاتي در زمينه توليد صفحات عايقي از طريق تعدادي توليد كننده صنايع الكتريكي شد. همين امر موجب شد اين شخص شبانه روز تلاش كند تا سفارشات بيشتري دريافت كند و با هزينه اين سفارشات، يك سرمايه اوليه براي توليد ايده هاي خود جمع آوري كند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برند پاناسونيك تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شركت پاناسونيك در سال 1918 تاسيس شد

در هفدهم مارس سال 1918، برند پاناسونيك شركت خود را به طور كاملا رسمي تاسيس كرد. كونوسوكه، فعاليت خود را با سه كارمند آغاز كرد و تمام هدف او از اين كار، توليد و ساخت محصولات جديد الكتريكي و همچنين تجهيزات لازم، براي اكثر كارخانجات بود و مدام به فكر تحول در توليد محصولات مختلف و گوناگون بود. در اواخر سال 1918 با پيشرفت هاي چشمگيري كه اين شركت داشت، موفق شد تعداد كارمندان را به بيست نفر برساند.

پس از جنگ جهاني اول، اقتصاد ژاپن كمي به مشكل خورد و اكثر شركت ها ورشكست شدند. اما برند ماتسوشيتا، همچنان استوار باقي ماند. کونوسوکه در سال 1920، شروع به برند سازي اين شركت كرد و يك لوگو طراحي كرد. پس از گذشت چهار سال، اين شركت به طور كاملا مجزا و مستقل يك كارخانه بزرگ راه اندازي كرد و در آن شروع به توليد لامپ هاي دوچرخه، مجهز به باتري EXCel كرد كه فروش خوبي هم داشت.

شركت پاناسونيك در سال 1918 تاسيس شد

ناسيونال، اولين برندي بود كه توسط ماتسوشيتا به اين شركت ملحق شد. محصولات برند ناسيونال در آن سال ها، ماشين لباسشويي بود كه با ايده و نظر كونوسوكه توليد شد. پس از مدتي شركت پاناسونيك، براي اولين بار، با يكي از شركت هاي بين المللي با نام فيليپس شروع به همكاري كرد. پس از گذشت مدت ها در سال 1953 تلويزيون و يخچال هاي برند ناسيونال در شركت پاناسونيك توليد شد. به مرور محصولات ديگري هم در اين شركت توليد شد و ماتسوشيتا، كارخانه هاي زيادي را در اكثر كشورهاي دنيا براي توليد محصولات خود راه اندازي كرد. در سال 1987 برند پاناسونيك قراردادي با چين امضا كرد و شروع به توليد تجهيزات CRT تلويزيون ها كرد كه اين حركت قدمي بزرگ در راستاي معرفي بيشتر برند پاناسونيك و زير مجوعه هاي آن شد.

بازارهاي پيشرفته برند پاناسونيك

در سال 1980 شركت پاناسونيك، محصولات مختلفي از جمله دستگاه هاي پخش و ضبط و همچنين، راديويي را توليد كرد و در سال 1982، در نمايشگاه توكيو وبرلين اولين دستگاه پخش سي دي را به نمايش گذاشت. اين محصول، مورد استقبال همه قرار گرفت. محصول بعدي ناسيونال دوربين فيلمبرداري VHS بود كه در سال 1985 توليد شد.
كونوسوكه نهايتا پس از تلاش هاي پي در پي در 27 آوريل 1989 از دنيا رفت و مديريت اين شركت بزرگ به كازوشيرو تسوگا سپرده شد.

تغيير نام ماتسوشيتا به طور رسمي در سال 2008

شركت پاناسونيك در سال 2014 با شركت تسلا موتور قرارداد همكاري، براي ساخت كارخانه توليد باتري خودرو بستند كه تا اواخر سال 2020 به پايان مي رسد. در حال حاضر اين شركت حدود دويست و شصت هزار كارمند در سراسر دنيا، براي توليد محصولات خود دارد. لازم به ذكر است بدانيد محصولات برند پاناسونيك شامل تجهيزات و لوازم خانگي، سيستم هاي هوشمند خودرو و سيستم هاي تهويه هو اهم مي باشند. شما می توانید محصولات برند پاناسونيک را از از فروشگاه اینترنتی نفیس 24 خریداری کنید.

تغيير نام ماتسوشيتا به طور رسمي در سال 2008