امروزه با پيشرفت هاي فراوان در زمينه توليد محصولات گرمايشي و سرمايشي، مردم براي رفع نياز خود در سرما و گرما، كولر های گازي را جايگزين كولر هاي آبي كردند. وظيفه كولر هاي گازي سرد و گرم كردن فضاي محيط در هر فصلي از سال مي باشد. زماني كه در فصل تابستان از گرماي طاقت فرسا بي تاب هستيد و وجود كولر هاي آبي هيچ تاثيري در خنك شدن هوا ندارند شايد خرید کولر گازی بهترين گزينه براي خنك كردن شما در فصل تابستان باشد. ممكن است هزينه كولر گازي به نسبت كولر هاي آبي بالاتر باشد اما با يك بار هزينه براي خريد اين محصول تا مدت ها از شر گرما خلاص خواهيد شد.

نحوه عملكرد اين دستگاه به اين شكل مي باشد كه پس از دريافت گرما و تبخير مايعات، آن را به هوايي خنك و مطلبوب تبديل مي كند. در ساخت کولر های گازی از قطعات مختلفي استفاده شده است كه نحوه عملكرد هركدام از اين قطعات متفاوت مي باشند كه در راه اندازي و شروع به كار دستگاه هم تاثير به سزايي دارد.

قسمت هايي از اجزاي اين كولر كه با قطعات الكتريكي دستگاه هماهنگ مي شوند و موجب خنك كردن محيط مي شوند به آن ها قطعات مكانيكي مي گويند. ما در اين مطلب قصد داريم تمام قطعات كولرگازي را به شما معرفي كنيم تا اگر زماني دستگاه شما با مشكلي مواجه شد، تمامي اطلاعات كامل را در مورد قطعات کولر های گازی بدانيد و به راحتي ايراد آن را تشخيص دهيد.

اجزاي کولر های گازی

کولر های گازی  از دو قسمت الكتريكي و مكانيكي تشكيل شده است كه اين دو قسمت هر كدام مجزا به قطعات ديگري تقسيم مي شوند.

قطعات مكانيكي

وظيفه قطعات مكانيكي در کولر های گازی خنك كردن محيط مي باشد كه خود همين قطعه هم به چند بخش تقسيم مي شوند.

كمپرسور كولر

كمپرسور ها در کولر های گازی شامل دو قسمت الكتريكي و مكانيكي هستند كه موتور آن در قسمت الكتريكي مي باشد اين كمپرسورها مهمترين قسمت يك كولر گازي به حساب مي آيند. نوع دوراني آن كه باعث مي شود برق به موتور كمپرسور دستگاه متصل شود. اين عمليات موتور را به حركت درآورده، گاز موجود را از سمت اواپراتور مي كشد و به سمت كندانسور كولر پس مي دهد در نتيجه عمليات خنك سازي صورت مي گيرد.

كندانسور

يكي ديگر از قطعات کولر های گازی كندانسور مي باشد كه در زمان خريد كولرگازي به اين قسمت دقت كنيد و سالم بودن آن مطمئن شويد. به كندانسورها تقطير كننده هم مي گويند در اين قطعه از تعدادي لوله هاي مسي و آلومنيومي ساخته شده است كه در قسمت بدنه بيروني كولر قرار دارد و وظيفه آن جذب و دفع گرما و سرما از كندانسور است.

اواپراتور

لوله هاي اواپراتور را معمولا از جنس آلومنيوم مي سازند تا به راحتي سرما را انتقال دهد. زماني كه گازها به قسمت اواپراتور مي رسند تبخير مي شوند و سرماي زيادي توليد مي كنند اجزاي اين قطعه بر خلاف كندانسور در قسمت داخلي کولر های گازی قرار دارد. به اواپراتورها تبخير كننده هم مي گويند.

گازمبرد

گازمبرد يا خنك كننده يك نوع ماده اي است كه بسيار هم كاربردي مي باشد كه گرماي محيط را از اواپراتور دريافت مي كند تا از حالت مايع به گاز تبديل شود و دوباره گرما را به كندانسور نور پس مي دهد و به شكل مايع تبديل مي شود. بدون وجود ماده گازمبرد امكان خنك كردن و گرم كردن وجود ندارد.

اكسپنشن

يكي از قطعاتي است كه وظيفه آن كاهش فشار وارد شده و تبديل گاز به مايع براي تبخير در اواپراتور مي باشد. قطعه اكسپنشن كه به آن لوله مويي هم مي گويند، معمولا از جنس مس مي باشد و تقريبا در قسمت ابتدايي اواپراتور قرار دارد.

اجزاي کولر های گازی

 

قطعات الكتريكي کولر های گازی

وظيفه قطعات الكتريكي در کولر های گازی بيشتر مربوط به عمليات فني و برق رساني مي باشد و از اجزاي مختلفي تشكيل شده است.

الكتروموتور فن

وظيفه اين قطعه كنترل سرعت پروانه فن مي باشد. الكتروموتورها معمولا مجهز به يك پروانه هستند كه با چرخش خود هوايي كه در داخل اواپراتور خنك شده است را به داخل محيط هدايت مي كند.

برد الكتريكي

در قطعات الكتريكي کولر های گازی مهمترين قسمت آن برد الكتريكي مي باشد كه وظيفه آن دستور و كنترل قسمت هاي مختلف دستگاه مي باشد.

فيوز حرارتي اتوماتيك

وظيفه اين قطعه  در کولر های گازی محافظت از كمپرسور در مقابل جريانات برق و خطرات احتمالي آن مي باشد. زماني كه درجه حرارت به بالاترين نقطه خود برسد اين قابليت را دارد كه از قطعات دستگاه محافظت كند.

سنسور تنظيم دما

انجام عمليات قطع و وصل كردن كمپرسور توسط اين قطعه انجام مي شود. سنسور تنظيم دما اكثر اوقات بر روي اواپراتور نصب مي شود كه مقدار سرماي مورد نياز محيط را كنترل مي كند.

خازن

وظيفه خازن در کولر های گازی افزايش گردش دستگاه در لحظه راه اندازي كمپرسور مي باشد و اگر زماني اين قطعه از كار بيافتد دردسرهاي زيادي را براي دستگاه به دنبال خواهد داشت.

تمام اين قطعاتي كه براي شما نام برديم به راحتي مي توانند تعويض و يا تعمير شوند اما در زمان خرید کولر گازی، حتما محصولي را انتخاب كنيد كه داراي ضمانت نامه معتبر باشد و از صحت و سلامت قطعات آن مطمئن شويد تا هنگام استفاده از آن با مشكل مواجه نشويد. در حال حاضر کولر های گازی ال جي، كولر های گازي سامسونگ و ايران رادياتور در بازار لوازم خانگي جزو محصولاتي هستند كه از كيفيت و كارايي بالايي برخوردار مي باشند. براي خرید کولر های گازی مي توانيد با مراجعه به فروشگاه هاي معتبر لوازم خانگي اقدام به خريدي مطمئن كنيد.

قطعات الكتريكي کولر های گازی

نفيس 24

در اين هياهو و شلوغي شهر با اندك زمان ممكن بهترين روش براي انتخاب و خريد محصولات مورد نياز ماندن در خانه و نوشيدن يك استكان چاي و تنها چند كليك ساده است كه به شما اين امكان را مي دهد با مراجعه به سايت اينترنتي نفيس 24 با دريافت اطلاعات كامل در مورد محصولات خانگي خريدي رضايت بخش را داشته باشيد.