نکات کلیدی خرید سرخ کن!!!!!!

سرخ کن وسیله ای است بسیار کاربردی که در سایزهای مختلف طراحی شده و جای نسبتا زیادی را در آشپزخانه اشغال نمی کند، شما با داشتن یک نمونه از این دستگاه می توانید به راحتی موادغذایی چون مرغ، سیب زمینی، سمبوسه، پیراشکی، بادمجان و … را بدون اینکه روغن بر روی گاز ریخته و پخش شود و نیاز داشته باشد گاز را پاک کنید آنها را سرخ و برشته کنید. در این مقاله قصد داریم نکات کلیدی خرید سرخ کن را با هم مرور کنیم.

سرعت آشپزی با این دستگاه بسیار بالا می رود به خصوص برای خانم هایی که شاغل هستند و وقت زیادی ندارند؛ لازم به ذکر است که در مصرف هزینه ها هم صرفه جویی می شود و دیگر نیاز نیست در مهمانی ها برای سرخ کردن سیب زمینی و.. در حجم زیاد از روغن زیادی استفاده کنید چون سرخ کن روغن را دود نمی کند و حجم روغن ثابت می ماند.

راهنمای خرید سرخ کن

سرخ کن وسیله ای بسیار ساده است و کار با آن بسیار راحت است که دارای یک المنت گرم کننده و یک سبد فلزی برای قرار دادن و برداشتن موادغذایی است و یک دستگیره که روی سبد تعبیه شده است برای بالا آوردن سبد از داخل روغن تعبیه شده است. جنس بدنه سرخ کن ها معمولا فولاد نرم یا استیل است، بهترین انتخاب جنس استیل است، در اکثر سرخ کن ها نقطه سرد وجود دارد که باعث می شود خرده های مواد غذایی هنگامی که ته نشین می شوند در دمای پایین باعث لکه دار شدن و فاسد شدن روغن نشوند.

سرخ کن

انواع سرخ کن:

  • الکتریکی

سرخ کن های الکتریکی با المنت کار میکنند که میتوانید با درجات مختلف موادغذایی را سرخ کنید. غذایی ترد و خوشمزه از ویژگی های این دستگاه است.

  • بدون روغن و کم مصرف

این مدل از سرخ کن ها با جریان سریع هوا مواد را حرارت داده و سرخ می کنند نیاز به روغن ندارند، برای کسانیکه غذای رژیمی میخورند ولی دوست دارند غذا برشته باشد بسیار مناسب است.

  • مینی سرخ کن ها

مینی سرخ کن ها نمونه های کوچکی هستند که برای استفاده های خانگی و تعداد کم بسیار کار آمد است.

نکات کلیدی خرید سرخ کن!!!!!!

×بودجه تان برای خرید سرخ کن چقدر است؟

برای خرید دستگاهی که کار آمد باشد و تمام نیازهای شما را برآورده کند نیاز به بودجه ی مناسب دارید، اول از هر چیزی باید برآورد کنید که چه مقدار می خواهید برای سرخ کن هزینه کنید. در این صورت خیلی راحت می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی میخواهید در چه رنج قیمتی و از زمانتان نیز به خوبی استفاده میکنید.

×میزان گنجایش سرخ کن چقدر باشد؟

اگر شما خانواده ی پر جمعیتی نیستید و زیاد مهمان ندارید بهتر است از مینی سرخ کن ها استفاده کنید که محفظه ای مربعی شکل دارد؛ اما اگر خانواده ای پرجمعیت هستید و عاشق مهمان بهتر است از سرخ کن های بزرگتر با محفظه ی استوانه ای استفاده کنید که گنجایش بیشتری دارند.

×سبد سرخ کن آسانسوری باشد یا دستی؟؟

اغلب خانم ها فکر می کنند مدل آسانسوری بهتر است، اما سخت در اشتباه هستند، مدل های دستی بسیار بهتر و بی دردسر تر از مدل های آسانسوری هستند، مدل آسانسوری وقتی موادغذایی در آن گیر کند به سختی می توانید آن را خارج کنید زیرا سبد از دستگاه جدا نمی شود، اما در مدل دستی شما به راحتی سبد را خارج می کنید و دستتان برای کار با سبد بازتر است.

×چراغ وضعیت سرخ کن داشته باشد

این چراغ نشان دهنده ی خاموش و روشن بودن دستگاه است که قرمز نشان دهنده ی خاموش و سبز نشان دهنده ی روشن بودن دستگاه می باشد و کارایی دیگری ندارد، البته همین چراغ کوچک باعث می شود که نیاز نباشد دستتان را در روغن کنید که ببینید دستگاه روشن و داغ است یاخیر! کاربرد دیگر این چراغ زمانی است که شما زمان می گیرید که مثلا ۱۰ دقیقه سرخ کن کار کند ولی دستگاه وقتی روغن بیش از حد داغ شود به صورت خودکار خاموش می شود تا دمای روغن پائین بیاید و دوباره به صورت خودکار روشن می شود اینگونه شما آگاهی دارید که چه زمانی دستگاه خاموش شده است؛ پس این دکمه می تواند کارآیی فوق العاده ایی برایتان داشته باشد.

×مگر سرخ کن هم فیلتر دارد؟

سرخ کن ها هم فیلتر دارند که باعث می شود بوی نامطبوع غذای سرخ شده و روغن داغ شده در خانه نپیچد بهتر است دستگاهی را خریداری کنید که فیلتر آن تعویض شود، میدانید که تمیز کردن روغن بسیار سخت است.

×طراحی و رنگ لوازم برقی برای شما هم مهم است؟

در آشپزخانه های کوچک ایرانی به دلیل نداشتن جا اغلب وسایل (بخصوص سرخ کن که عصای دست خانم خانه است) در دسترس و دید است بهتر است لوازم ست باشند و به زیبایی محیط بی افزایند؛ اما کیفیت را فدای زیبایی نکنید اولویت با کیفیت و کارایی است.

×سیم دستگاه چقدر باشد؟؟؟

اغلب مدل های این دستگاه سیم کوتاهی دارند و هنگام استفاده آن دچار مشکل می شوید و بهتر است زمان استفاده از سه راهی استفاده کنید.

×به جنس محفظه دقت کنید!

‌‌ در هنگام خرید باید به جنس محفظه ی داخلی دقت کنید، زمانی که موادغذایی را سرخ می کنید اگر محفظه نچسب نباشد مواد به آن میچسبد و برای تمیز کردن آن مجبور می شوید از سیم و لوازم دیگر استفاده کنید که به مرور زمان باعث خرابی محفظه می شود.

×سرخ کن تایمر داشته باشد؟

سرخ کن های دارای تایمر مزیت های بیشتری دارند، زمانی که از راهنمای پخت غذا کمک می گیرید مطمئنن زمان آن را هم به شما می گویند، بنابر این شما می توانید پس از داغ شدن روغن تایمر را بر روی زمان مورد نیازتان تنظیم کنید. به این صورت دیگر نیاز  نیست که لحظه به لحظه به آن سر بزنید و یا بالای سر آن بایستید، بلکه متوانید محیط را باخیال راحت ترک کنید و به کارهای دیگرتان رسیدگی کنید.

×ایمنی دستگاه!

یکی از مهمترین نکات در هنگام خرید سرخ کن توجه به فاکتور های ایمنی دستگاه است، دقت کنید که بدنه دستگاه باید در برابر حرارت مقاوم بوده و عایق گرما باشد و به هیچ وجه هنگام کار کردن دستگاه نباید داغ شود؛ دستگاه باید مجهز به سیستم خاموش شدن خودکار باشد.

نکات ایمنی سرخ کن

نکات ایمنی استفاده از سرخ کن !!!!

  • حتما از روغن های مخصوص سرخ کردن استفاده کنید، اینگونه روغن کمتر دود می شود زیرا دمای جوششان بالاتر از روغن پخت و پز است، البته روغن هایی هم هستند که میتوانید چند بار از آن ها استفاده کنید و دیر تغییر رنگ و بو می دهند.
  • مواد یخ زده و منجمد را به هیچ وجه داخل دستگاه نگذارید،زیرا آب وارد روغن می شود و روغن را خراب می کند و انقدر روغن می پرد و همه جا را کثیف می کند تا آن آب موادغذایی خشک شود و دمای بالای سرخ کن مواد را برشته می کند ولی اگر یخ زده باشد مغزش نمی پزد.
  • حتما بعد از استفاده اجزاء دستگاه را جدا کرده و با دقت بشویید و همان لحظه روغن های دیواره و درب دستگاه را پاک کنید واگر نه نمیتوانید به راحتی آن را تمیز کنید.
  • اگر می خواهید از روغن سرخ کن برای بار دیگری هم استفاده کنید، نگذارید روغن درون دستگاه بماند بلکه آن را از صافی رد کرده و در ظرفی نگه دارید.
  • به علامت min,maxکه داخل محفظه زده شده است دقت کنید، نباید کمتر و یا بیستر از آن روغن بریزید واگر نه دچار مشکل می شوید.
  • زمانی که روغن داغ شده و مواد در حال سرخ شدن هستند در سرخ کن را بر ندارید(به همین دلیل اغلب روی درب پنجره ای شیشه ای دارند) زیرا ممکن است روغن روی دست وبدن و صورت شما بپاچد و دچار سوختگی شوید.

 

کمی از تاریخچه سرخ کن ها بدانیم

سرخ کردن نوعی روش پخت است که مواد غذایی در آن با روغن خوراکی پخته می شوند روش سرخ کردن به تمدن مصر و حدود ۳۵۰۰سال پیش از میلاد بر می گردد، آن ها برخی کیک هایی که شبیه به دونات بوده را اینگونه طبخ می کردند. شرکت فرایمستر به عنوان یک رهبر در تولید سرخ کن های صنعتی می باشد، اولین سرخ کن این شرکت در سال ۱۹۳۵ به صنعت فست فود و رستوران وارد شد. اگر قصد خرید سرخ کن را دارید ما در فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 لیست کاملی را برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم که با توضیحات کامل و قیمت مقرون به صرفه قابل رویت است.