كابل كواكسيال در سال 1880 توسط يك فرد انگليسي به نام اليور هويسايد اختراع شد. اين كابل مسي به دليل جنسي و تشكيلاتي كه در ساختار آن وجود دارد موجب جلوگيري از اختلالات سيگنال مي شود. اوايل از اين كابل براي اتصال تلويزيون به ماهواره استفاده مي شد به همين دليل به آن كابل آنتن هم مي گفتند. اين وسيله، هم براي موارد خانگي مناسب است و هم براي تجاري. در گذشته اداره مخابرات از كواكسيال براي ارتباط دفاتر مركزي خود به دكل هاي تلفن استفاده مي كرد. با ما همراه باشيد تا در مورد انواع مختلف اين كابل و كاربردهاي آن اطلاعاتي در اختيار شما عزيزان قرار دهيم.

كابل كواكسيال چيست؟

كابل كواكسيال يك كانال فلزي دارد كه تمام سيگنال هاي الكتريكي را انتقال مي دهد. در واقع وظيفه آن هدايت فلزاتي مي باشد كه با يك عايق و محافظ رسانا پوشيده شده اند. مهمترين ويژگي اين كابل محافظ آن مي باشد. هسته مسي كه داخل اين كابل قرار دارد بدون هيچ اختلالي تمام ديتا ها را با سرعت بسيار بالايي انتقال مي دهد.

ساختار داخلي كابل كواكسیال چيست؟

كابل كواكسيال متشكل از يك لايه مركزي مي باشد كه با عايق بندي كاملا مناسب، جريانات الكتريكي را هدايت مي كند. اين عايق بندي موجب جلوگيري از نويز و اختلال در سيگنال هاي داخل كابل مي شود. لايه هاي مركزي كابل، تشكيل شده از سيم هاي مسي نازكي هستند كه با عايق محافظتي پوشانده شده اند. خود اين عايق نيز با لايه هايي منسجم و فشرده از جنس مس يا فلز پوشيده مي شوند و نهايتا تمام اين ساختار و لايه ها داخل يك محافظ كلي قرار مي گيرند.

آشنايي با انواع كابل كواكسیال

اين كابل در انواع و اقسام مدل هاي مختلف وجود دارد كه در مطالب زیر به آن ها اشاره خواهيم كرد.

آشنايي با انواع كابل كواكسیال

كابل كواكسيال هارد لاين

اين كابل ها بيشتر براي اتصال ترانسميتور به آنتن كاربرد دارند. ساختار آن به شكل يك كانال گرد مي باشد كه فلزاتي همچون آلومينيوم و مس آن را پوشانده اند.

كابل كواكسیال تراكسيال

كابل كواكسيال تراكسيال براي اتصال ويدئو مناسب مي باشد كه از سه لايه محافظ تشكيل شده و قادر است از سينگال هاي انتقالي به خوبي محافظت كند.

كابل كواكسیال ريجيد لاين

ساختارتشكيل دهنده كابل كواكسيال ريجيد لاين، دو كانل مسي مي باشد و جنس آن ها از لوله هايي سخت و مقاوم است كه امكان تا كردن آن وجود ندارد. این کابل ها بيشتر براي مصرف داخلي فركانس راديويي و ترانسميتورها كاربرد دارند.

كابل كواكسيال Radiating Cable

از اين نوع كابل كواكسيال بيشتر براي تونل هاي زير زميني و آسانسور ها استفاده مي شود. اين كابل شباهت زيادي به كابل هارد لاين دارد و تنها تفاوتي كه با یکدیگر دارند طول موج فركانس راديويي آن ها مي باشد.

كاربرد كابل RG كواكسيال چيست؟

همانطور كه در مطالب بالا اشاره شد، انواع و اقسام مختلفي از كابل كواكسيال وجود دارد و مهمترين ويژگي که آن ها را از یک ديگر متمايز مي كند، سايز و اندازه و امپدانس اين كابل ها مي باشد. منظور از سايز و اندازه ضخامت كابل است كه با عدد RG و يا Radio Guide بررسي مي شود. به هر اندازه اين اعداد بزرگتر باشند نشان از باريك بودن هسته مركزي كابل است كه براي انتقال ديتا ها در فاصله طولاني تر هم كاربرد دارد و از آن مي توان براي كابل تلويزيون، ماهواره و حتي دوربين هاي مدار بسته نیز استفاده كرد. اما لازم است بدانيد که اگر قصد داريد از كابل كواكسيال براي دوربين هاي مدار بسته استفاده كنيد، حتما بايد RG آن بالا باشد. اعداد پايين بيشتر مناسب شبكه هاي كامپيوتري و راديويي  هستند.

آشنايي با انواع كابل كواكسیال

كابل RG59 Coaxial

بيشترين اندازه كابل كواكسيال RG6 ، RG 11 و RG 59 مي باشند. كابل هاي RG 59 بيشتر براي دوربين هاي مدار بسته و سيستم هاي آنالوگ استفاده مي شوند. در واقع وظيفه اين كابل منتقل كردن پهناي باند از سيستم هاي Closed TV مي باشد. هر جايي كه براي انتقال به فركانس بالايي احتياج نباشد از اين كابل ها استفاده مي كنند.

كابل كواكسیال تركيبي كدام است؟

كابل هاي كواكسيال تركيبي، به شكل موازي كنار هم قرار مي گيرند و قادرند بدون هيچ تاثير مخربي بر كيفيت سيگنال ها، هم زمان ديتا و برق را انتقال دهند. استفاده از اين نوع كابل ها از لحاظ قيمت كاملا به صرفه بوده و بيشتر براي دوربين هاي مدار بسته استفاده مي شوند.

كابل كواكسيال صوتي كدام است؟

قطعا كانكتور HDMI بهترين گزينه براي انتقال سيگنال صوتي ديجيتالي مي باشد زيرا از همه سيگنال هاي صوتي مختلف پشتيباني مي كند. اما اگر احيانا نتوانستيد اين كابل را تهيه كنيد كابل كواكسيال صوتي ديجيتالي بهترين جایگزین براي انتقال صدا مي باشد.

اصطلاح امپدانس در كابل كواكسيال چيست؟

به مقاومتي كه سيم در مقابل جريان الكتريكي دارد امپدانس گفته مي شود. بر اساس قانون اهم، امپدانس با نسبت ولتاژ به جريان برابر مي باشد كه با حرف Z نشان داده مي شود. در اكثر كابل هاي كواكسيال امپدانس با اعداد 50، 52، 75 و 93 اهم مشاهده می شود. بيشترين كابل هايي كه براي تلويزيون استفاده مي شوند نوع RG 6 هستند كه امپدانس آن ها 75 اهم مي باشد.

انواع مختلف كانكتورهاي كابل كواكسيال

انواع مختلف كانكتورهاي كابل كواكسيال

مدل هاي مختلف كابل كواكسيال به شكل نر و ماده وجود دارد كه در ادامه مطالب اشاره كوچكي به آن ها خواهيم كرد.

  • كانكتور BNC: از آن در سيگنال هاي، راديويي و تلويزيوني با فركانس كمتر از چهار گيگاهرتز استفاده مي شود.
  • كانكتور TNC: تا فركانس 12 گيگاهرتز عمل مي كند و در تلفن هاي همراه از آن استفاده مي شود.
  • كانكتور كواكسيال SAM: تا فركانس 18 گيگاهرتز عمل مي كند و بيشتر در سيستم هاي ميكرو، راديويي و آنتن هاي بي سيم به كار برده مي شود.
  • كانكتور SB: از اين نوع كانكتور در سيستم هاي سخت افزاري مخابراتي استفاده مي شود.
  • كانكتور كواكسيال QMA: بيشتر در سخت افزار هاي ارتباطي صنعتي كاربرد دارد.
  • كانكتور هاي RCA: همان مدل هايي بودند كه كابل هاي قديمي سه رنگ زرد و قرمز و سفيد داشتند و بيشتر براي راديو و دستگاه های ویدئویی استفاده مي شدند.
  • كانكتور كواكسيال F- Typse: براي تلويزيون هاي كابلي، ديجيتالي و همچنين مودم هاي كابلي RG 59 و RG 6 كاربرد دارد.

سخن پاياني

هدف ما از ارائه اين مطالب آشنايي شما عزيزان با انواع كابل هاي كواكسيال و كاربرد هايي كه در سيستم هاي مختلف دارند مي باشد.
شما عزيزان مي توانيد به مراجعه به سايت نفيس 24 انواع سيستم هاي صوتي و تصويري مختلف برند ال جي، برند سامسونگ، برند پاناسونيك را با يكديگر مقايسه كنيد و پس از اطمينال كامل از كيفيت بالاي كالا ها اقدام به خريد محصول مورد نظر خود كنيد.