قابلمه مهمترين عضو آشپزخانه و دستيار اصلي بانوان براي پخت و پز به حساب مي آيد. شايد در طول روز، بارها از اين وسيله استفاده شود پس توجه به انتخابي درست در زمان خريد، ديگر جايي براي نگراني شما نخواهد گذاشت. در ساخت سرويس هاي قابلمه، به نكاتي مانند رسانا بودن در برابر حرارت، دوام محصول، طراحي شكل ظاهري، اندازه و… توجه شده است. قابلمه يكي از قديمي ترين وسايل پركاربرد آشپزخانه براي پخت و پز بوده است كه اين روزها با تنوع زيادي توليد و به بازار عرضه مي شود. در گذشته هاي خيلي دور، براي طبخ غذا از ديگ هاي سفالي استفاده مي كردند. بعد ها قابلمه هاي سنگي روي كار آمدند كه امروزه استفاده از انواع ديگ هاي سفالي و سنگي هنوز هم رايج است. به مرور قابلمه هاي مسي و رويي هم وارد بازار شدند. در اين مطالب تلاش كرديم راهنماي خريد قابلمه با كيفيت را در اختيار شما عزيزان قرار دهيم با ما همراه باشد.

راهنماي خريد قابلمه و انوع آن

قابلمه ها در نوع مختلفي مانند تفلون، چدن، سراميكي، استيل و مسي در بازار محصولات خانگي وجود دارند. در مطالب زير، سعي داريم در مورد هر يك از اين ها توضيحاتي را به شما ارائه دهيم تا با شناخت كامل اين محصولات و مقايسه دقيق آن ها، خريدي مطمئن داشته باشيد.

قابلمه تفلون

درصد بيشتري از افراد از قابلمه هاي تفلون استفاده مي كنند. به دليل اينكه هيچگونه مواد غذايي به آن نمي چسبد. همچنين شست و شوي آن ها بسيار راحت بوده و به راحتي مي توان از آن ها در فر استفاده كرد. ايراداتي كه بر قابلمه هاي تفلون وارد است، عمر كوتاه اين ظروف است كه به دليل ايجاد خط و خش در كف آن ها مي باشد. از اين نوع قابلمه ها در حرارت خيلي بالا نمي توان استفاده كرد.

خريد قابلمه استيل

معمولا از قابلمه هاي استيل، براي پخت غذاهاي آبكي و خورشتي استفاده مي شود. ظروف استيل، حرارت را به سرعت منتقل مي كنند و احتمال سوختن سريع غذا در اين ظروف بالا مي باشد. قابلمه هاي استيل نسبت به تفلون دوام بيشتري دارند و نسبت به مواد غذايي واكنش كمتري نشان مي دهند در برابر زنگ زدگي مقاوم هستند. امكان استفاده از آن ها در فر وجود دارد و شست و شوي آن ها در ماشين ظرفشويي به راحتي امكان پذير است. حتما در زمان خريد قابلمه هاي استيل نوع چند لايه آن را انتخاب كنيد.

 قابلمه چدني

قابلمه هاي چدن، دوام بسيار بالايي دارند و تقريبا وزن آن ها سنگين مي باشد. ظروف چدن در نوع لعاب دار و بدون لعاب در بازار موجود است. در زمان خريد دقت كنيد حتما چدن بدون آلومينيوم را خريداري كنيد. از اين ظروف مي توان براي پخت و پز در زمان طولاني استفاده كرد زيرا در برابر حرارت بالا هم از مقاوت بالايي برخوردارند قابلمه هاي چدني قابل استفاده در فر هم مي باشند. معايب ظروف چدني وزن بالاي آن، عدم استفاده در ماشين ظرفشويي، عدم تنوع رنگي و همچنين در صورت خشك نكردن امكان زنگ زدگي در آن وجود دارد.

قابلمه سراميكي

قابلمه هاي سراميكي به نسبت مدل هاي قبلي جديدتر هستند كه قيمت هاي نسبتا بالايي هم دارند. روكش اين قابلمه ها نچسب مي باشد و در مقابل خراش تقريبا مقاوم هستند و حرارت را به خوبي و به طور يكنواخت انتقال مي دهند قابلمه هاي سراميكي عاري از هرگونه مواد مضر مي باشند و نسبت به مواد غذايي اسيدي و قليايي هيچ نوع واكنشي از خود نشان نمي دهند. يك ايرادي كه قابلمه هاي سراميك دارند، شكننده بودن آن ها مي باشد. در زمان خريد قابلمه، سراميكي دقت كنيد كه لعاب سربي در آن به كار نرفته باشد.

قابلمه هاي مسي

قابلمه هاي مسي، ساخت دست هنرمندان كشورمان مي باشند كه در گذشته هم از آن استفاده زيادي مي شد دوام اين قابلمه ها، نسبتا بالا مي باشد اما در مقابل مواد اسيدي و نمك واكنش نشان مي دهند كه به مرور باعث تغيير رنگ مي شود. قيمت قابلمه هاي مسي بسيار بالا مي باشد و در صورتي كه در آن لايه هاي قلع به كار رفته باشد هر چند وقت يكبار بايد قلع اندود شوند.

قابلمه هاي مسي

خريد قابلمه هاي آلومينيومي

در ساخت قابلمه هاي آلومينيومي از فلز آلومينيوم استفاده شده است. حرارت را به طور يكنواخت و با سرعت بالايي انتقال مي دهد. در مقابل مواد اسيدي از خود واكنش نشان مي دهند. با وزن سبكي كه دارد استفاده را براي افراد راحت كرده است. قابل استفاده در فر هم مي باشد. ظروف آلومينيومي را به هيچ عنوان در ماشين ظرفشويي قرار ندهيد. در ضمن اين ظروف در برابر خط و خش هيچ مقاومتي ندارند.

 قابلمه هاي گرانيتي

روكش قابلمه هاي گرانيتي با لعابي شبيه به سنگ گرانيت است و ساختار اصلي آن ها فلز مي باشد. اين ظروف نچسب هستند وغذا به ندرت در آن مي سوزد. نسبت به مواد غذايي هيچ واكنشي ندارند و تغيري در طعم و مزه غذا ايجاد نمي كنند. امكان ايجاد خط و خش در اين ظروف وجود دارد. چنانچه قصد خريد قابلمه هاي گرانيتي را داريد حتما سراغ محصولات با كيفيت و مطمئن برويد.

 قابلمه هاي گرانيتي

روش هاي نگهداري و استفاده درست از قابلمه ها

همانطور كه در مطالب بالا مطالعه كرديد، شناخت انواع قابلمه ها و مشخصه هاي هركدام از آن ها مي تواند كمك بزرگي در زمان خريد براي شما باشد. اما روش هاي نگهداري و استفاده درست از اين ظروف هم حائز اهميت است و به ماندگاري بالاي محصولات شما كمك مي كند كه در مطالب پايين اشاره كوچكي به اين نكات كرده ايم.

روش نگهداري قابلمه استيل

شعله مناسب را انتخاب كنيد تا حرارت باعث تغيير رنگ آن نشود. براي شستن ظروف استيل به هيچ عنوان از سيم ظرفشويي و سفيدكننده استفاده نكنيد فقط با سركه و آبليمو تميز كنيد. براي اينكه ظرف شما تغيير رنگ ندهد زماني كه آب براي جوشيدن غذا گذاشتيد داخل قابلمه نمك بريزيد.

روش نگهداري قابلمه تفلون پس از خريد

براي هم زدن غذا از قاشق و كفگير هاي مخصوص استفاده كنيد. از سيم يا اسكاچ زبر به هيچ عنوان استفاده نكنيد. بعد از استفاده اگر پوشش تفلون قابلمه از بين رفته بود تحت هيچ شرايطي از آن استفاده نكنيد اين كار سلامت شما را به خطر مي اندازد.

روش نگهداري قابلمه مسي

پس از خريد قابلمه مسي قبل از استفاده حتما دوليوان شير داخل آن بجوشانيد تا ظروف شما تغيير رنگ ندهد. براي تميز كردن اين ظروف از پودر لباسشويي و آبليمو استفاده كنيد. مي توانيد از سس گوجه هم براي روشن تر شدن بدنه قابلمه استفاده كنيد. مواد غذايي اسيدي و قليايي و همچنين شيرين و روغني را در اين ظروف براي زمان طولاني نگهداري نكنيد.

روش نگهداري قابلمه چدن بعد از خريد

قابلمه را روي حرارت زياد قرار ندهيد. براي شستن از يك تكه اسفنج نرم و مايع استفاده كنيد. قابلمه خالي را روي حرارت قرار ندهيد. از قاشق هاي چوبي براي هم زدن استفاده كنيد.

روش نگهداري قابلمه چدن بعد از خريد

روش نگهداري قابلمه سراميكي

اين ظروف را به هيچ وجه روي هم قرار ندهيد يا بين آن ها يك تكه فوم بگذاريد زيرا شكننده هستند. قابلمه سراميكي را خالي روي حرارت قرار ندهيد. براي هم زدن غذا از قاشق چوبي استفاده كنيد.

کلام آخر

ما در ارائه اين مطالب سعي كرديم اطلاعات جامعي در مورد راهنماي خريد قابلمه و روش هاي نگهداري آن ها در اختيار شما قرار دهيم. اما همه چيز بستگي به سليقه افراد دارد كه از وسيله خود به چه شكلي مراقبت كنند تا عمر كالاي خود را بالا ببرند. با ورود به سایت نفیس 24 می توانید اقدام به خرید تمامی لوازم خانگی مورد نیاز خود کنید.