5/5 - (1 امتیاز)

شاید شما هم به قول قدیمی ها “دستتون به کم نمیره”. همیشه تو خریدها به بیشتر خریدن و کم نبودن فکر می‌کنید. تو این زمان هست که خانم خونه دردسر نگهداری رو به دوش میکشه. اگر کالاهایی که خرید کردید کمتر خراب میشن مشکلی تو نگهداری اونها ندارید. ولی چنانچه میوه و مواد خوراکی خرید می‌کنید حتما فکر جا دادن تو بهترین قسمت یخچال برای بیشتر موندن و یخ نزدن اولین فکر شماست. اگر قصد افزایش زمان نگهداری میوه و سبزی رو دارین این مطلب رو تا انتها مطالعه کنید.

سبزی خوردن از خوراکی‌های محبوب کنار غذا در نزد ما ایرانی هاست. طعم و خواص درمانی آن بر هیچکس پوشیده نیست. ولی به‌محض ورود به یخچال و فرآیند یخ‌زدگی، لذت استفاده در وعده های بعد کم می‌شود. اینجاست که فناوری به کمک ما می‌آید.

یخچال‌های روز دنیا بر اساس نیازهای ما طراحی می‌شوند. محفظه‌های مختلف در طول زمان به آن‌ها اضافه شده است. جای تخم مرغ، محفظه نوشیدنی یا بار، محفظه آبریز و غیره. کشو و محفظه تازه نگهداری میوه و سبزیجات با ابداع یک روش ساده زمان نگهداری این مواد خوراکی را چند برابر بیشتر می‌کند. با تنظیم دمای محفظه می‌توانید زمان ماندگاری مواد داخلی آن را برای تازگی بیشتر تغییر دهید. پس اگر دستتان به کم نمیرود اول یخچالی با این ویژگی برای نگهداری بیشتر مواد غذایی خود خرید نمایید.

افزایش زمان نگهداری میوه و سبزی

افزایش زمان نگهداری میوه و سبزی

برای افزایش زمان نگهداری میوه و سبزی چندین مرحله وجود دارد:

یخچالتان را سرد نگه دارید

یکی از اساسی‌ترین قوانین برای تازه نگه داشتن مواد غذایی در یخچال این است که هرچه یخچال سردتر باشد، دوام مواد غذایی بیشتر خواهد شد. دمای یخچال باید بین ۱ تا ۴ درجه سانتیگراد باشد تا هم کیفیت و هم سلامت مواد غذایی حتی برای شیر که ماندگاری کمی دارد، تضمین شود.

مواد غذایی را تا جای امکان دور از در یخچال بچینید

در روز‌هایی که به دلیل شیوع کرونا مجبوریم تمام روز در خانه بمانیم، باز و بسته شدن در یخچال‌ها بسیار بیشتر از دیگر روز‌ها اتفاق می‌افتد و به همین دلیل احتمال گرم شدن فضای درون یخچال‌ها بسیار بالاست. دمای یخچال را کنترل کنید و از سرمای آن مطمئن شوید. تا جایی که می‌توانید مواد غذایی را دورتر از در بچینید تا در اثر باز و بسته شدن‌های در یخچال، دیرتر گرم شوند.

مواد غذایی خود را گروه‌بندی کرده و از یکدیگر جدا کنید

دوام همه میوه‌ها و سبزی‌ها به یک اندازه نیست بنابراین نمی‌توان همه را در یک کشوی یخچال قرار داد. اگر همه میوه‌ها و سبزی‌ها را در یک مکان بگذاری، طول عمر برخی از آن‌ها کوتاهتر می‌شود. مثلا سیب، گوجه فرنگی، سیب زمینی، خربزه و هلو از جمله مواد غذایی هستند که گاز اتیلن زیادی تولید می‌کنند. گاز اتیلن را می‌توان هورمون طبیعی رسیدن و حتی پوسیدگی میوه‌ها و پژمردگی گل‌ها و سبزیجات دانست. در مقابل مارچوبه، سیر، پیاز، کلم بروکلی، گل کلم، هویج، لوبیا سبز، فلفل و توت فرنگی از جمله مواد غذایی هستند که در مقابل گاز اتیلن بسیار حساسند. اگر می‌خواهید این مواد را در یخچال بگذارید، محصولات با گاز اتیلن بالا را در یک کشو بگذارید و از وسایلی استفاده کنید که این گاز را جذب می‌کنند و باعث افزایش ماندگاری مواد غذایی می‌شوند.

افزایش زمان نگهداری میوه و سبزی

نحوه عملکرد محفظه مخصوص میوه و سبزی‌جات برای افزایش زمان نگهداری میوه و سبزی

این کشو یا محفظه مخصوص میوه و سبزی به این منظور داخل یخچال سامسونگ تعبیه شده که شما سبزیجات، میوه ها و صیفی جات خود را در آن قرار داده و با توجه به نوع آن ها دمای مورد نیاز را تنظیم کنید. به زبان ساده شما می توانید دمای یخچال را بسیار بالا بره تا به دیگر مواد غذاییتان آسیب نرسد، اما دمای محفظه مخصوص را روی دمای متعادل قرار دهید تا سبزیجات شما به طراوت روز اول باقی بماند؛ یا بالعکس.

افزایش زمان نگهداری میوه و سبزی

با توجه به اینکه میوه و سبزیجات های مختلف با سرعت یکسان فاسد نمی شوند، دمای این محفظه قابل تنظیم روی عدد دلخواه و مد نظر شما می باشد. به عنوان مثال برخی صیفی جات نیاز به رطوبت بیشتر داشته و یا برخی نسبت به رطوبت حساس می باشند؛ با توجه به نوع میوه و سبزی می توانید دمای مناسب را تنظیم کنید. نکته قابل توجهی در اینجا وجود دارد! آن هم این است که مسلما دمایی که کاهو نیاز دارد تا تازه باقی بماند با دمای مورد نیاز برای میوه ها متفاوت است. ما به شما پیشنهاد می کنیم تا میوه ها را در کنار سبزیجات قرار ندهید و آن ها را به صورت مجزا قرار دهید. به همین دلیل سامسونگ به فکر قرار دادن دو کشو یا محفظه مخصوص میوه و سبزی افتاده است.

درجه نگهداری میوه و سبزیجات

زنجبیل، موز، لیمو، گریپ فروت، آناناس، هندوانه و طالبی نیاز به ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد دما، فلفل، انار، خیار، لوبیا، نخود، بادمجان و پرتقال نیاز به ۴ تا ۱۰ درجه سانتی گراد دما، میوه های بریده شده صفر تا ۴ درجه سانتی گراد دما برای تازه باقی ماندن دارند. همچنین هویج، زرد آلو، کاهو، سیر، انگور، ذرت، کلم، توت فرنگی، خرمالو، گیلاس، سیب، هلو و گلابی نیز صفر تا ۲ درجه سانتی گراد دما برای تازه باقی ماندن نیاز دارند. حال با مطلع شدن از دمای مورد نیاز برای هر مواد غذایی می توانید به راحتی دمای محفظه مخصوص میوه و سبزی را تنظیم کنید.

یکی از اولین تولیدکنندگانی که این کشو یا محفظه مخصوص میوه و سبزی را در محصولات خود تعبیه کرد، کمپانی سامسونگ می باشد که مطمئنا همه ما حداقل یک بار نام این کمپانی به گوشمان خورده است. کمپانی بازرگانی کره ایی سامسونگ در سال 1938 راه اندازی و تاسیس شد که به علت کیفیت بالا و برنامه ریزی های دقیق صورت گرفته توسط مدیر مسئولیت پذیر آن، به راحتی در مدت زمان کوتاه به عنوان 10 برند برتر در کره معرفی شد. دوران مدیریت نوین این شرکت توسط پسر بیونگ (موسس این کمپانی) شکل گرفت که او برای تبلیغات خود از شعار ” اول کیفیت ” استفاده می کرد.