با شروع فصل زمستان یکی از دغدغه های فکری همه نحوه شستن لباس های زمستانی می باشد. برخی ترجیح می دهند تا لباس را با دست بشویند و برخی هم پس از شستن آن ها در ماشین لباسشویی متوجه شدند که به لباس هایشان آسیب رسیده است.

اما امروزه تولید کنندگان لوازم خانگی با تولید ماشین لباسشویی های جدید به این فکر افتادند تا به نحوی این مشکل را حل کرده تا قدمی به سوی جلب رضایت مشتری بردارند. این اقدام نیز ایجاد یک برنامه شستشو ویژه برای لباس های زمستانی می باشد.

اگر به برنامه های ماشین لباسشویی خود دقت کرده باشید و حتی اگر لباسشویی شما جدید باشد، حتما نام Wool و Hand Wash به چشمتان خورده است. این برنامه ها کاملا مناسب شستن لباس های زمستانه و بافتنی می باشند.

ماشین لباسشویی

البته اگر هم ماشین لباسشویی شما قدیمی بوده و یا از نوعی می باشد که این 2 برنامه را در خود ندارد، می توانید با سپردن لباس های زمستانی‌تان به خشکشویی از آن ها محافظت کنید. برخی از لباس های پشمی و یا سبک را با دست بشویید حتما تا آسیب نبینند.

اما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که چنگ زدن لباس های زمستانی بیش از حد باعث از بین رفتن فرم لباس ها می شود. همچنین دقت داشته باشید که لباس های زمستانه خود را هنگام شستشو با دست زیر شیر آب نگیرید؛ چندین بار تشت را خالی و پر کنید تا لباس های ارزشمندتان کش نیاید.

در ادامه این متن نفیس 24 قصد دارد تا چند نکته درباره شستن لباس های زمستانی با ماشین لباسشویی و یا دست را برایتان شرح دهد.

شستشوی لباس های زمستانی با ماشین لباسشویی

نکته اول این است که پس از شستن لباس های زمستانی به هیچ عنوان آن ها را نتکانید. برای آبگیری آن ها کافیست تا به آرامی روی استند رخت آویز آن ها را پهن کنید و در جایی در سایه قرار دهید تا آفتاب باعث از بین رفتن رنگ آن ها نشود.

قبل از تمام این اقدامات، برای شستن لباس ها در لباسشویی اگر جنس آن از نوع زمستانی می باشد، حتما دور خشک کن را روی دور مناسب تنظیم کنید. بهتر است پایین ترین دور خشک کن را انتخاب کنید تا به شمکل بر نخورید.

ماشین لباسشویی های ال جی اغلب دور خشک کن 400 را دارا می باشند و برخی هم 600. اما به یاد داشته باشید که برای خشک کردن لباس های زمستانی به هیچ عنوان دور خشک کن را روی 1200 و 1400 تنظیم نکنید.

نکته بعدی استفاده نکردن از مایع سفید کننده برای شستشوی لباس های زمستانی می باشد. حتی اگر لباس ها رنگ روشن داشته باشند، استفاده از مایع سفید کننده برای لباس های پشمی و زمستانه مضر است.

ماشین لباسشویی

نحوه شستشو پالتو خز یا پالتو پوست در لباسشویی

به هیچ وجه برای شستن لباس های خز دار و یا لباس های پوست، از ماشین لباسشویی استفاده نکنید و همچنین به هیچ عنوان برای شستشو با دست از آب با درجه بالا استفاده نکنید. برای خشک کردن پالتو های خز و یا پوست، آن ها را به چوب لباسی آویزان کنید و در معرض هوای آزاد قرار دهید تا بدون آسیب خشک شوند.

پس از خشک شدن پالتو بخش خز آن را حتما با یک برس یا مسواک آن را مرتب کنید.

شسشتن پالتوی چرم طبیعی و چرم مصنوعی متفاوت است. ممکن است مواد شوینده به جنس چرم مصنوعی آسیب برساند و پالتوی شما را از بین ببرد.

به منظور شستن پالتوی چرم طبیعی، باید از خشک شویی ها کمک بگیرید. قبل از شستشوی لباس چرم دستورالعمل شستشوی لباس را بخوانید و یا از فروشنده راهنمایی بگیرید. با توجه به جنس و نوع چرم طرز شستشوی چرم‌ها متفاوت است.

ماشین لباسشویی

نحوه شستشو بارانی در ماشین لباسشویی

قبل شستشوی بارانی و یا کاپشن خود در ماشین لباسشویی حتما برچسب راهنمای روی لباس را مطالعه کنید تا نسبت به جنس پارچه میزان حرارت آب و نوع پود شستشو را انتخاب کنید.
پیشنهاد نفیس ۲۴ به شما برای شستشو هرچه بهتر بارانی، استفاده از شوینده های ملایم و استفاده نکردن از آب با حرارت بالا می باشد.
همچنین هرگز از اتو برای خشک کردن بارانی استفاده نکنید؛ این امر مسلما موجب آسیب به رویه بارانی و ذوب آن می شود.
به طور کل بهترین روش برای خشک کردن البسه های زمستانی، قرار دادن آن ها در هوای آزاد می باشد.
پالتو های پشمی، پوستی، خز دار، بارانی و کاپشن دارای جنس بسیااااااار حساسی می باشند که اگر قصد ندارید آن ها را با ماشین لباسشویی بشویید، حتما البسه خود را به یک خشکشویی قابل اعتماد بسپارید که مجبورا با پالتوی شکیل و گران قیمتتان خداحافطی نکنید.
نکته دیگر قبل از شستشو البسه زمستانی این است که پیش از شست و شو حتما و حتما راهنمای شستشو هر نوع الیافی را مطالعه کنید.
به عنوان مثال اگر راهنمای پالتو ها و لباس های پشمی را مطالعه کرده باشید، حتما میدانید که این نوع اباس را نباید داخل لباسشویی قرار دهید؛ این امر موجب آسیب به بافت پشمی خواهد شد.
با توجه این که پالتو های پشمی دیرتر از دیگر الیاف خشک میشوند، بازهم توصیه نفیس ۲۴ به شما این است اجازه دهید این نوع پالتو در هوای آزاد خشک شود و برای خشک کردن آن از اتو و یا خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید.

نحوه شستشو هودی و البسه اسپرت

هودی ها و البسه اسپرت مردانه و زنانه معمولا در ممکن است از الیاف های مختلفی تهیه شده باشد و لزوما پشمی نباشد. سویشرت‌ها اصولا از جنس نخ هستند ولی اکثر آن ها داخلشان از مواد پشمی تهیه شده است؛  به همین علت بهتر است با آن ‌ها ملایم ‌تر رفتار کنید و با برنامه های شستشو مناسب در ماشین لباسشویی شسته شوند.

برای شستشو لباس های اسپرت در لباسشویی حتما به نکات زیر توجه کنید:

گام اول: بهتر است از شوینده ‌های ملایم استفاده کنید تا بافت پشمی سویشرت آسیب نبیند. سویشرت‌ های رنگی را با هم در ماشین لباسشویی نیندازید تا دچار تداخل رنگی نشوند. درجه‌ ماشین لباسشویی باید متعادل باشد.
هر یک از فصل‌ ها لباس مخصوص به خود را دارد. در فصل زمستان و سرد شدن هوا لباس های زمستانی هواداران زیادی پیدا می کنند ولی بسیاری از ما روش نگهداری و شستشو لباس های زمستانی را نمی دانیم در این مطلب شما را با نحوه نگهداری و شستشوی لباس های زمستانی آشنا کردیم.