نزديك شدن به فصل گرما، ما را وادار به استفاده از تجهيزات و لوازم سرمايشي ميكند. يكي از اين لوازم خنك كننده، پنكه ميباشد كه هنوز هم اكثر افراد در كنار تجهيزات پيشرفته تر از آن استفاده ميكنند. پنكه دستگاهي است كه میتواند انرژي الكتريكي را به انرژي مكانيكي تبديل كند. اين عمليات با جريان برق صورت ميگيرد. امروزه خريد پنكه و استفاده از آن خيلي كمتر شده است و بيشتر افراد به دليل مصرف بالاي انرژي و بالا رفتن هزينه برق مصرفي، كمتر به سمت اين وسيله روي مي آورند. اما هنوز هم هستند، افرادي كه از اين وسيله براي خنك كردن محيط استفاده ميكنند. در ادامه مطالب قصد داريم راهنماي خريد انواع پنكه و ويژگي هاي آن را براي شما عزيزان شرح دهيم با ما همراه باشيد.

نحوه عملكرد موتور الكتريكي پنكه

موتور الكتريكي پنكه، متشكل از يك آرميچر و يا سيم پيچ است كه جريان برق را از خود عبور ميدهد. اين آرميچر بين دو قطب آهن ربا قرار دارد. زماني كه جريان برق از اين سيم عبور ميكند سيم پيچ شروع به چرخيدن ميكند. در هر دو سمت سيم پيچ، دو عدد حلقه فلزي وصل شده كه روي هر دوي آن ها يك تيغه كربن قرار دارد تا جريان الكتريسيته را به سيم پيچ انتقال دهد.

سيم پيچ به يك محور فلزي وصل شده و اين قطعه هم از يك سمت به چند پره كه از جنس فلز مي باشد متصل شده است. زماني كه موتور در حال حركت است پره هاي فلزي هم مي چرخند و هوا را دريافت و دوباره با چرخش پره ها منتقل مي كنند به اين شكل هواي محيط به جريان مي افتند.

قبل از اقدام به خريد پنكه با انواع آن آشنا شوید

پنكه يك وسيله مصرفي پر كاربرد مي باشد كه به دليل حمل و جا به جايي آسان، هنوز هم خيلي از افراد از آن استفاده ميكنند. از پنكه بیشتر براي محيط هايي كه رطوبت دارد استفاده ميشود. پنكه ها به شكل صنعتي و خانگي در بازار لوازم خانگي وجود دارند كه نوع خانگي آن ها به شكل روميزي، سقفي و ديواري ميباشد كه در مدارس، محيط هاي اداري، فروشگاه هاي كوچك و… استفاده ميشود. پنكه هاي صنعتي هم معمولا براي محيط هاي بزرگتر مثل كارخانه و گارگاه ها استفاده ميشود. چنانچه قصد خريد پنكه را داشتيد و به بازار محصولات خانگي مراجعه كرديد، حتما با دو نوع آن، پره دار و بدون پره مواجه خواهيد شد كه در مورد هر کدام از آن ها براي شما توضيح خواهيم داد.

انواع پنكه هاي پره دار

انواع پنكه هاي پره دار

خريد پنكه هاي روميزي

مدار الكتريكي اين نوع پنكه ها داراي تايمر است. بر روي صفحه كليد اين دستگاه چند دكمه وجود دارد كه توسط آن ميتوانید پنكه را خاموش، روشن و يا روي دور تند، متوسط و كم قرار دهید. ويژگي مهم اين مدل ها، حمل و جا به جايي راحت آن ها است. قابليت ديگري كه بيشتر اين پنكه ها دارند، وجود پایه های بلند در آن ها است. بلند بودن پايه براي زماني ميباشد كه بخواهيد ايستاده از آن استفاده كنيد.

خريد پنكه هاي ديواري

پنكه هاي ديواري از لحاظ ظاهري شباهت زيادي به نوع روميزي دارند. تنها تفاوت آن ها، محل قرار گيري اين دستگاه است كه روي ديوار نصب مي شود. خريد پنكه هاي ديواري براي افرادي كه در خانه فرزند كوچك دارند مناسب ميباشد و كودك از خطرات احتمالي به دور خواهد بود. تنها ايرادي كه ميتوان به اين مدل ها گرفت، اين است كه ديگر مدام نمي توانيد آن را جا به جا كنيد زيرا به ديوار پيچ ميشوند. هدايت اين دستگاه با كنترل از راه دور امكان پذير مي باشد.

خريد پنكه هاي سقفي

پنكه هاي سقفي، تقريبا قديمي ميباشند كه از سقف آويزان شده و با چرخش كامل و سريع هواي محيط را خنك ميكنند. معمولا پنكه هاي سقفي سه پره هستند كه از نوع تك فاز خازن مي باشند. براي كنترل از راه دور اين نوع پنكه ها، كليد هايي با يك صفحه بر روي ديوار نصب مي شوند كه توسط آن ميتوان دستگاه را كنترل كرد. در هنگام نصب به ارتفاع آن دقت كنيد تا دردسر ساز نشود.

خريد پنكه هاي سقفي

 

معرفي پنكه هاي بدون پره

اگر در خانه كودك داريد و قصد خريد خريد پنكه ها ي بدون پره را داريد نگران نباشيد و ترديد نكنيد .اين مدل ها به دليل نبود فن، خطري براي كودكان ندارند و ايمني لازم را دارد. داراي يك پايه استوانه اي ميباشد كه داخل آن يك موتور پر قدرت قرار دارد كه هوا را از طريق جداره هاي حلقه موجود بر روي پايه به داخل برده و با قدرت چندين برابر خنك ميكند.

مزيت خريد پنكه هاي بدون پره

  • مجهز به تكنولوژي Air Multiplier ميباشند كه شدت هوا را چندين برابر ميكند.
  • نبود پره هاي چرخشي، براي حفظ ايمني و جلوگيري از خطرات احتمالي براي كودكان ميباشد.
  • فاقد هيچ گونه لرزش و صداي زياد است.

راهنماي خريد پنكه و توجه به نكات مهم آن

عملكرد و كارايي درست دستگاه اولين نكته اي مي باشد كه بايد در زمان خريد پنكه به آن دقت كنيد. هوايي كه دستگاه به بيرون منتقل ميكند طبق متر مكعب در دقيقه اندازه گيري ميشود كه بر اساس اندازه فضا صورت ميگيرد. پره هاي فلزي، گردش هواي بهتري نسبت به پره هاي پلاستيكي دارند در نتيجه، انتخاب دستگاهي با تيغه هاي فلزي در زمان خريد، عملكرد بهتري براي شما خواهد داشت. استفاده از دستگاه بايد آسان و بدون دشواري باشد. پنكه هايي كه داري ريموت كنترلي با دكمه هاي لمسي و ديجيتالي ميباشند، استفاده را براي افراد راحت تر كرده اند. كم بودن صداي دستگاه، نكته مهي در زمان خريد پنكه ميباشد. البته هر اندازه دستگاه قدرت بالايي داشته باشد ممكن است به نسبت آن صدا هم بيشتر شود اين ميزان صدا در انواع پنكه ها متفاوت است.

قابليت تميز كردن راحت دستگاه از ديگر ويژگي هاي يك پنكه خوب مي باشد. به دلیل اینکه دستگاه، مدام در معرض هواي محيط قرار ميگيرد، قطعا گرد و غبار و آلودگي هاي زيادي را به خود جذب ميكند. پس طراحي آن بايد طوري باشد كه نظافت آن راحت باشد. توجه به وزن و سايز دستگاه هم از نكات مهم در هنگام خريد پنكه ميباشد. شما بايد دستگاهي را متناسب با متراژ فضاي مورد نياز خود انتخاب كنيد و اگر مدام قصد جا به جايي آن را داريد حتما به وزن آن توجه كنيد.

راهنماي خريد پنكه و توجه به نكات مهم آن

 

سخن پاياني

با پيشرفت تكنولوژي و روي كار آمدن تجهيزات سرمايشي و گرمايشي جديد، شايد استفاده از پنكه يك روش قديمي به حساب بيايد. اما به دليل استفاده راحت و حمل آسان، این دستگاه هنوز طرفداران خود را دارد. ما در ارائه اين مطالب، سعي كرديم  راهنماي خريد پنكه را در اختيار شما عزيزان قرار دهيم. اگر قصد خرید پنکه را دارید، می توانید با ورود به فروشگاه نفیس 24 اقدام به خرید کنید. علاوه بر این میتوانید محصولات برند های مختلفی از جمله برند بنس، برند آبسال، محصولات برند سام و بسیاری دیگر از برند های مطرح را مشاهده کنید.