فر كانوكشن

مهمترين قسمت هر خانه، آشپزخانه آن است كه با انواع وسايل مختلفي كه در آن جا وجود دارد كارهاي روزمره ما پيش مي رود. يكي از اين وسايل برقي كاربردي، فر هاي توكار هستند كه به تنوع غذايي ما كمك مي كنند. اين فر ها علاوه بر اين كه سرعت عمل ما را در آشپزي بالا مي برند در كنار اجاق گاز دستيار خوبي براي پخت انواع غذا ها هستند. هنگام برگزاري مراسم و ميهماني ها هميشه از مشكل كمبود شعله هاي گاز يا فشار كم آن ها رنج مي بريم.

وجود يك فر پيشرفته با سرعت پخت بالاي مواد غذايي، كمك بزرگي به ما خواهد كرد. به نوع پيشرفته فر هاي توكار كه به فن مجهز هستند، فر كانوكشن گفته مي شود. در فر هاي فن دار يا آون، گرما به طور يكنواخت توسط فن به تمام نقاط غذا مي رسد اما در فر هاي معمولي اين حرارت و گرما فقط از سمت ديواره ها منتقل مي شود.

از اين رو دما به طور يكنواخت پخش نمي شود و در هر نقطه، يك درجه متفاوت دارد. در اين فر ها، هواي داخل فر گردش دارد و به تمام قسمت هاي غذا پخش مي شود و غذا سريع تر به مرحله پخت مي رسد. در ادامه اين مطالب با ما همراه باشيد تا اطلاعات بيشتري در مورد فر كانوكشن و نحوه عملكرد آن در اختيار شما عزيزان قرار دهيم.

نحوه عملكرد فر كانوكشن

تصور كنيد در يك روز سرد زمستاني كه باد در حال وزيدن است، قطعا ما سرماي بيشتري را حس مي كنيم تا زماني كه هيچ بادي نباشد. عملكرد فر كانوكشن هم به همين صورت است. در فر هايي كه داراي قابليت كانوكشن هستند، گرما و حرارت بسيار بالاتر است و كاملا به طور يكسان و يكنواخت به تمام قسمت هاي فر پخش مي شود.

در فر هاي معمولي كه فاقد كانوكشن هستند، گرما و حرارت از ديواره هاي آن منتشر مي شود كه در چنين شرايطي، حرارت در هر نقطه متفاوت است در نتيجه مواد غذايي به يك اندازه و يكنواخت نمي پزند. اين مشكلات در فر هاي كانوكشن برطرف شده است.

نحوه عملكرد فر كانوكشن

دلايل مختلف استفاده از فر كانوكشن

قطعا استفاده از هر وسيله اي، دلايل مختلفي دارد كه براي رفع نياز افراد مي باشد. از فر كانوكشن هم براي كارهاي مختلف استفاده مي شود كه در مطالب زير به چند مورد از آن ها اشاره خواهيم كرد.

  • مواقعي كه زمان كمي براي آشپزي داريم، فر كانوكشن به دليل سرعت بالاي پخت مواد غذايي، گزينه مناسبي مي باشد. گرما در اين نوع فر ها به طور كاملا مستقيم به روي مواد غذايي تاثير مي گذارد كه اين اتفاق سرعت پخت مواد غذايي را تا بيست و پنج درصد افزايش مي دهد.
  • در فر كانوكشن به دليل گردش يكنواخت حرارت در داخل فر، دما يكسان مي باشد كه به طبع تمام قسمت هاي مختلف غذا به يك اندازه مي پزند. در فر هاي معمولي هواي گرم در تمام قسمت ها يكنواخت نيست.

نحوه عملكرد فر كانوكشن

  • فر هاي معمولي نمي توانند به درستي رطوبت موجود در غذا را بگيرند. اين رطوبت داخل فضاي فر باقي مي ماند كه سرعت گريل يا برشته كردن مواد غذايي را پايين مي آورد يا به كل مانع از برشته شدن مواد غذايي مي شود. اما در فر كانوكشن اين اتفاق بر عكس رخ مي دهد. هواي داغ و خشك فن كانوكشن، رطوبت مورد نياز مواد غذايي را حفظ كرده و سرعت گريل شدن مواد را بالا مي برد.
  • در فر كانوشن به دليل دماي پايين و سرعت بالاي پخت مواد غذايي، ميزان مصرف انرژي كاهش مي يابد كه در مصرف انرژي هم صرفه جويي مي شود اما در فر هاي معمولي اينگونه نيست.

تفاوت اصلي فر كانوكشن با فر هاي معمولي

هم فر كانوكشن و هم فر هاي معمولي، قادر هستند با گاز يا برق كار كنند اما تفاوت اصلي در اين دو نوع فر، در ميزان و نحوه انتشار گرما مي باشد كه در هر دو متفاوت است. در فر هاي معمولي منبع حرارت ثابت است اما در فر هاي كانوكشن توسط فن، هواي گرم به تمام نقاط منتقل شده و درحال چرخش است. دماي فر هاي معمولي معمولا 30 درجه خنك تر از فر كانوكشن است.

نكات مهم هنگام استفاده از فر كانوكشن

نكات مهم هنگام استفاده از فر كانوكشن

  • در فر كانوكشن دما به صورت يكنواخت و با سرعت بيشتري بالا مي رود كه براي پختن غذا، درجه حرارت را بايد 25 درجه كاهش دهيد. غذا هايي كه براي پخت نياز به زمان بيشتري دارند دما را تا سي درجه سانتي گراد كم كنيد.
  • در فر كانوكشن سعي كنيد از ظروفي كه لبه هاي كوتاه تر دارند استفاده كنيد تا دما به راحتي به سطح غذا برسد و هوا به درستي در جريان باشد.
  • اگر براي پخت غذا از فر هاي كانوكشن استفاده مي كنيد، به طور مرتب غذا را چك كنيد زيرا دما در اين نوع فر ها به سرعت بالا مي رود و احتمال اينكه غذا زودتر از موعود به مرحله پخت برسد وجود دارد. كه اگر به موقع غذا را خارج نكنيد، احتمال سوختن آن وجود دارد.
  • به دليل اينكه در فر كانوكشن غذا به سرعت پخته مي شود، ممكن است سطح روي غذا خيلي زودتر گريل شود و احتمال اينكه غذا هنوز به مرحله پخت نرسيده باشد وجود دارد. پس در فر هاي كانوكشن به هيچ عنوان از فويل هاي آلومينيومي براي پوشاندن سطح غذا استفاده نكنيد. از اين جهت كه در جريان نحوه مراحل پخت غذا باشيد و بتوانيد مرتبا آن را چك كنيد.

سخن پایانی

هدف ما از ارائه اين مقاله، آشنايي شما عزيزان با فر كانوكشن و نحوه عملكر اين دستگاه بود. در بازار محصولات خانگي، انواع مختلفي از فر هاي برقی و گازی وجود دارند كه نوع كانوكشن آن با فن كار مي كند و به دليل پخت غذا در دماي معمولي، باعث صرفه جويي در مصرف انرژي مي شود. پس قطعا بهترين گزينه براي افرادي مي باشد كه به طور مداوم براي پخت مواد غذايي از فر استفاده مي كنند.

در بازار محصولات خانگي، انواع مختلفي از فر هاي كانوكشن در برند هاي مختلف معتبر وجود دارند كه شما مي توانيد با توجه به نياز و بودجه اي كه در نظر داريد محصول مورد نظر را انتخاب كنيد. فروشگاه اينترنتي نفيس 24، مرجع بزرگ لوازم خانگي با راه اندازي اين مجموعه بزرگ، شما عزيزان را در جهت خريد كالاي مورد نياز خود ياري مي كند. شما خريداران گرامي مي توانيد با مراجعه به فروشگاه نفيس 24، كالاي مورد نظر خود را انتخاب و خريد كنيد.

اين فروشگاه با سابقه درخشان خود براي جلب رضايت مشتريان، گزينه پرداخت درب منزل را در هنگام خريد محصولات قرار داده است.لازم به ذكر است هزينه ارسال محصولات خريداري شده براي مشتريان تهراني رايگان مي باشد.