با کیفیت HD بیشتر آشنا شوید

کیفیت HD مخفف شده ی کلمه ی High definition می باشد، که مربوط به سیستم های تصویریی است که دارای وضوح تصویر و کیفیت بالایی هستند. سیستم های HD در مقایسه با سیستم های استاندارد یا همان SD، دارای کیفیت بالاتر و بهتری هستند، همه ی تلویزیون های اچ دی دارای این کیفیت بالا و خوب هستند، اما داشتن این نوع از تلویزیون به تنهایی باعث نمی شود که تصاویر را با این کیفیت خوب مشاهده کنیم؛ بلکه برای تماشا کردن فیلم ها با کیفیت اچ دی شروط دیگری نیز لازم است، این شروط عبارتند از اینکه در ابتدا فیلمی که قصد تماشای آن را داریم حتما با کیفیت اچ دی تهیه شود، شرط بعدی این است که دستگاهی که برای پخش فیلم در نظر گرفته ایم، فیلم را با کیفیت مورد نظرمان پخش کند.

کیفیت این سیستم ها بر روی وضوح تصویری 720*1280 می باشد که تصاویر در این کیفیت، بهبود یافته و سطح بالا هستند، این در حالی است که سیستم هایی که کیفیت SD یا استاندارد دارند، وضوح تصویر هایشان بر روی 480*720 است، که بیشتر فیلم های قدیمی تر و زمان گذشته با این وضوح کیفیت ساخته شده اند. مقدار رزولوشن و کیفیت تصویر به تعداد پیکسل های موجود در تصویرمان مربوط می شود، هرچه عدد رزولوشن بزرگ تر باشد نشان دهنده کیفیت بالای تصویر است. در این نوع کیفیت هرچقدر که صفحه نمایشگر ما کوچکتر باشد تراکم پیکسل های تصویر بالا رفته و کیفیت بهتر می شود و هرچقدر صفحه نمایشگر ما بزرگتر باشد تراکم پیکسل ها کمتر می شود.

حرف i در کیفیت HD به چه معنا می باشد؟

حرف i برگفته شده از ابتدای کلمه ی interlace می باشد که نشانگر این است که این فرمت تمام خطوط ها و پیکسل هارا در یک زمان پردازش نخواهد کرد و ابتدا یک تعدادی از پیکسل ها مورد پردازش قرار می گیرند و اندکی بعد باقی مانده ی پیکسل ها آماده پردازش می شوند. برای مثال پیکسلی را تصور کنید که 1 تا 8 عدد دارد، در این جا در حالت پردازش interlace ابتدا پیکسل های عدد زوج 2 4 6 8 مورد پردازش قرار می گیرند و بعد از مدت کمی پیکسل های عدد فرد 1 3 5 7 پردازش می شوند. با این روش همه ی پیکسل ها با یک اختلاف زمان کوتاهی نسبت به یکدیگر پردازش می شوند‌.

اما لازم است ذکر کنیم که این روش یک ایراد دارد و آن هم این است که هنگام تغییر اندازه تصویر و تغییر فریم ها لرزشی ایجاد می شود که ممکن است برای شما ناخوشایند به نظر برسد.

حرف P در کیفیت HD چه معنایی دارد؟

فرمت P نوع توسعه یافته ی فرمت i می باشد، که در تلویزیون های نسل جدیدتر قابل مشاهده است.

به طور کلی تفاوت اصلی فرمت p با فرمت i در نوع پردازش کردن خطوط و پیکسل ها می باشد، به این صورت که در فرمت p همه ی پیکسل ها و خطوط هم زمان پردازش می شوند و به همین دلیل است که تصویر هایی که بر پایه ی این فرمت هستند هیچ گونه لرزش و مشکلی را ندارند، اصطلاحا فاقد هرگونه Flicker می باشند.

نکته مهم این است که برای فیلم های با کیفیت بالا اگر از کابل HDMI استفاه کنیم نتیجه بهتری را روی کیفیت تصویر مشاهده می کنید؛ این در حالی است که در کیفیت SD استفاده از این نوع کابل تفاوتی بر روی کیفیت فیلم و تصاویر بوجود نمی آورد.

کیفیت HD

تاریخچه تلویزیون های اچ دی

در تاریخ سوم ژوئن سال 1989 میلادی کشور ژاپن اولین برنامه ی HDTV را پخش کرد که تصویری از بندر نیویورک و همچنین مجسمه ی زیبای آزادی بود، بعد از آن نخستین تلویزیون با این کیفیت بالا در سال 1998 وارد بازار شد، مردم بسیار از این نوع پیشرفت تکنولوژی خوشحال و راضی بودند،

و اینکه تصاویر و صداها را با کیفیت بالا مشاهده کنند بسیار برایشان لذت بخش بود.

ایستگاه های پخش کننده ی عمومی و تجاری نحوه استفاده از تلویزیون های خود را بیان می کنند. این کیفیت از استاندارد فشرده کردن و فرمت فایل MPEG2 استفاده می کند.

دوربین های مداربسته با کیفیت بالا

کیفیت اچ دی تنها مخصوص تلویزیون ها نیست بلکه مربوط به محصولات دیگری از جمله دوربین های مداربسته نیز می باشد.

دوربین های مدار بسته با کیفیت HD دوربین هایی با کیفیت بالا و خوب به شمار می روند، تصاویر این دوربین ها دارای وضوح تصویر 720*1280 هستند که به آن ها 720p نیز می گویند، پس زمانی که با شما در باره کیفیت 720 صحبت می کنند منظور همین کیفیت اچ دی است.

کیفیت اچ دی برای دوربین های مدار بسته، کیفیت مورد قبولی به شمار می رود، که امکان زوم کردن روی تصویر ها و تماشای جزئیات را برای شما امکان پذیر می کند. فیلم ها و تصاویر تهیه شده با این کیفیت دارای حجم کمی هستند، و پهنای باند و فضای ذخیره سازی کمتری را نسبت به کیفیت های بالاتر اشغال می کنند؛ برای همین دلیل است که استفاده از دوربین های مدار بسته با کیفیت HD در بین مردم بسیار رواج پیدا کرده است.

یکی از مزیت های استفاده کردن از این دوربین ها این مورد می باشد که شما می توانید به راحتی این دوربین ها را برجای دوربین های آنالوگ و قدیمی و تی وی لاین ها قرار دهید، و نیازی به صرف هزینه های جدید برای کابل کشی کردن نمی باشد.

کیفیت HD

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 تمامی محصولات تصویری از جمله نمایشگر های HD را با ضمانتنامه های اصلی روی سایت خود قرار داده است تا شما خریداران گرامی با مراجعه به این سایت از قیمت ها و مشخصات آن ها مطلع شده و به راحتی با چند کلیک ساده نسبت به خرید آن ها اقدام کنید. نکته ی مهم در خرید از سایت نفیس 24 این است که اگر خرید شما بالای یک میلیون تومان باشد و همچنین ساکن شهر تهران باشید، ارسال محصول خریداری شده به صورت رایگان می باشد؛ و اما دیگر مشتریان عزیز، چه در شهر تهران و چه در شهرستان ها می توانند پرداخت خود را درب منزل انجام دهند.