سنسور ژيروسكوپ چيست؟

يكي از مهمترين سنسور هاي تلفن همراه، سنسور ژيروسكوپ مي باشد كه اكثرا افراد آن را با سنسورهاي شتاب سنج اشتباه مي گيرند. در واقع اين سنسور، كامل كننده سنسور شتاب سنج است كه شتاب سنج را براي پيدا كردن جهت درست قرارگيري موبايل، كمك مي كند. وظيفه شتاب سنج، در تلفن هاي همراه، تشخيص به موقع سرعت گردش زاويه و شتاب مي باشد.

براي اينكه فرق بين شتاب سنج و ژيروسكوپ را به درستي متوجه شويد، براي شما مثالي آورده ايم. حتما براي شما هم پيش آمده هنگام بازي با تلفن همراه، زماني كه جهت گوشي را تغيير مي دهيد و به سمت چپ و راست حركت مي دهيد، هر چيزي كه در بازي وجود دارد و شما آن را كنترل مي كنيد، فرد يا يك ماشين هم همزمان با تغيير جهت شما حركت مي كند. اين حركت توسط سنسور شتاب سنج انجام مي شود و سنسور ژيروسكوپ در اينجا كمك مي كند كه دقت اين كار بالا برود.

در واقع نبود ژيروسكوپ در تلفن هاي همراه باعث پايين آمدن دقت در بازي ها مي شود. وجود اين سنسور، موجب ضبط و ذخيره حركات زاويه اي در شش بعد مي شود. دليل آن، دقت فوق العاده بالاي اين سنسور است. اكثر تلفن هاي همراه از اين سنسور بهره مند هستند. نخستين بار كمپاني اپل از اين سنسور در گوشي هاي ايفون 4 استفاده كرد و توجه بسياري از افراد را به خود جلب كرد. ناگفته نماند از اين سنسور علاوه بر گوشي هاي همراه در صنعت هواپيمايي هم به استفاده شده است كه از آن براي تشخيص دقيق ارتفاع استفاده مي كنند.

وظيفه سنسور ژيروسكوپ در تلفن هاي همراه چيست؟

سنسور ژيروسكوپ دو وظيفه مهم در تلفن هاي همراه دارد. اولين مورد، تشخيص حركات چرخشي و دومين وظيفه آن تشخيص تغييرات جهت گيري مي باشد. تشخيص دقيق اين نكات، خارج از توان افراد مي باشد. وجود اين سنسور كمك شاياني به افراد مي كند.

وظيفه سنسور ژيروسكوپ در تلفن هاي همراه چيست؟

انواع مختلف سنسور ژيروسكوپ

سنسور ژيروسكوپ انواع و اقسام مختلفي دارد كه هريك از اين سنسور ها، عملكرد و ويژگي هاي مختلفي دارند كه در ادامه به آن ها اشاره خواهيم كرد.
ژيروسكوپ اوپتيكال، ژيروسكوپ مكانيكي و ژيروسكوپ Gas- Bearing. در ميان اين سنسور هاي مختلف ژيروسكوپ، نوع مكانيكي آن از لحاظ كاربردي بسيار رايج مي باشد. از اين سنسور در صنعت ناوبري موشك و هواپيمايي استفاده مي شود. در واقع جهت يابي درست و چرخش توپ، توسط اين سنور انجام مي شود.

سنسور ژيروسكوپ اپتيكال اغلب در فضا پيماها و موشك هاي پيشرفته به كار برده شده است. اين سنسور، موجب تشخيص دقيق مسير و جهت ها مي شود. در ساختار ژيروسكوپ هاي اپتيكال، از دو كابل فيبر نوري استفاده شده است كه از آن در جهات مختلف كمك مي گيرد. ژيروسكوپ هاي گاز سوز يا Gas- Bearing كه عملكرد آن ها با گاز مي باشد. از اين ژيروسكوپ در تلسكوپ هاي ناسا استفاده مي شود. نحوه عملكرد اين سنسورها به اين صورت است: هنگامي كه گاز با فشار توليد مي شود، موجب به تعليق درآمدن قطعات معلق سنسور مي شود كه نهايتا عمليات مكان يابي با موفقيت انجام مي شود.

كاربردهاي مختلف سنسور ژيروسكوپ چيست؟

در مطالب بالا به وجود سنسور ژيروسكوپ در تلفن هاي همراه و صنعت هواپيما سازي اشاره كوتاهي كرديم. در اين بخش سعي داريم در باره كاربردهاي مختلف اين سنسور در گوشي هاي همراه مطالبي را براي شما عزيران ارائه دهيم ما را همراهي كنيد.

عكاسي 360 درجه با سنسور ژيروسكوپ

براي اينكه بتوانيد با تلفن همراه خود عكاسي 360 درجه انجام دهيد، نيازمند سنسور ژيروسكوپ هستيد. اين سنسور موجب اتصال پي در پي تصاوير هنگام عكاسي در تلفن همراه مي شود. در نتيجه شما يك نوار بلند 360 درجه از تصاوير مرتبط به هم خواهيد داشت.

عكاسي 360 درجه با سنسور ژيروسكوپ

كمك به بازي هاي حركتي

از زمان ورود گوشي هاي ايفون 4، اين سنسور تبديل به يك سنسور مهم و كاربردي در تلفن هاي همراه شد. سنسور ژيروسكوپ اين امكان را به شما مي دهد تا بتوانيد با گوشي موبايل خود و حركت در جهت هاي مختلف بازي را كنترل كنيد.

مسيريابي دقيق با سنسور ژيروسكوپ

در محيط هايي كه امكان اتصال به اينترنت وجود ندارد مانند تونل هاي جاده اي، اختلال در روند سيگنال ها به وجود مي آيد و مسير يابي به درستي انجام نمي شود. در چنين شرايطي، وجود سنسور ژيروسكوپ به مكان يابي دقيق كمك مي كند.

مسيريابي دقيق با سنسور ژيروسكوپ

پيشگيري از حركت و لرزش دوربين هنگام تصوير برداري

شايد بارها براي شما هم اين اتفاق افتاده باشد كه هنگام تصوير برداري توسط تلفن همراه با كوچكترين لرزش، كيفيت تصوير برداري پايين آمده است. اما با بهره مندي از سنسور ژيروسكوپ اين مشكل تا حدودي رفع شده است. اين سنسور تمام لرزش ها را به خوبي تشخيص داده و آن ها را از روي تصاوير پاك مي كند.

برنامه هاي مختلف مجهز به سنسور ژيروسكوپ كه مي توان در تلفن همراه نصب كرد

ژيروسكوپ با دقت بالايي كه دارد به كاربران يك هيجان و تجربه لذت بخش از استفاده برنامه هاي مجهز به اين سنسور مي دهد. بسياري از برنامه ها و بازي ها، بدون وجود سنسور ژيروسكوپ در تلفن همراه عمل نمي كنند. در مطالب زير به تعدادي از اين برنامه ها كه توسط اين سنسور عمل مي كنند اشاره خواهيم كرد.

برنامه هاي اندرويدي كه از سنسور زيروسكوپ استفاده مي كنند:

 • Sound meter
 • Androsensor
 • Light meter free
 • smart Thermometer
 • Heart Rate monitor
 • Clinometer
 • Metal Sniffer
 • Wifi Analyzer

برنامه هاي آیفون كه از سنسور زيروسكوپ استفاده مي كنند:

 • iBeer
 • Slip Time
 • Sky Views

جمع بندي

با اطلاعاتي كه در اختيار شما عزيزان قرار داديم، قطعا از نحوه عملكرد سنسور ژيروسكوپ و كاربرد هاي آن در تلفن هاي همراه مطلع شده ايد. اين سنسور با دقت بالايي كه دارد به جهت و مسيريابي درست و همچنين از بين بردن لرزش هاي ناگهاني كمك فرواني كرده است.

فروشگاه اينترنتي نفيس 24 مرجع بزرگ لوازم خانگي با ارائه انواع محصولات برتر دنيا، شما عزيزان را در جهت خريدي مطمئن ياري مي كند. شما مشتريان عزيز مي توانيد با مراجعه به فروشگاه اينترنتي نفيس 24 و مقايسه برند هاي مختلف در جهان، اقدام به خريد محصولاتي مانند: گوشی موبایل آیفون، گوشی موبایل برند سامسونگ و برند هاي مختلف ديگر كنيد.