يكي از سالم ترين خوراكي ها ميوه خشك مي باشد كه با خشك شدن، ارزش غذايي ميوه كم نخواهد شد. اين ميوه ها، بهترين انتخاب براي پذيرايي از ميهمان است. اما شايد ميوه خشك را هميشه در منزل نداشته باشيد و معمولا افراد به دليل حفظ سلامت خود ترجيح مي دهند خودشان در منزل ميوه خشك تهيه كنند. در گذشته تهيه اين ميوه هاي خشك، كمي مشكل و زمان بر بود به دليل اينكه بايد بايد چندين روز در فضاي باز مقابل نور خورشيد ميوه ها را پهن ميكردند تا خشك شوند. امروزه اكثر افراد از بخاري و رادياتور براي خشك كردن ميوه ها استفاده مي كنند. اما اين روش قديمي و خيلي هم به صرفه نيست. در ضمن فضاي كمي براي خشك كردن وجود دارد. با روي كار آمدن دستگاه ميوه خشك كن كار افراد براي آماده سازي اين ميوه هاي خشك راحت تر شد.

اين وسيله در آشپزخانه شما بسيار پركاربرد بوده و به شما اين امكان را مي دهد، انواع و اقسام ميوه ها و سبزي ها را در كمترين زمان ممكن خشك كنيد و از سلامت آن ها اطمينان داشته باشيد. زماني كه يخچالتان پر شده از انواع ميوه ها و شما نمي توانيد تمام اين ميوه ها را يكجا ميل كنيد پس از چند روز متوجه تغيير رنگ و حالت در آن ها خواهيد شد كه اگر اين دستگاه را در منزل داشته باشيد، فورا اقدام به خشك كردن ميوه ها كرده و از خراب شدن آن ها جلوگيري مي كنيد. شما مي توانيد اين ميوه هاي خشك را تا سال ها نگهداري كنيد و هر بار با خوردن آن ها لذت ببريد.

نحوه استفاده از دستگاه ميوه خشك كن

اين محصول، توسط المنت و برق كار مي كند. به كمك موتور يا فن دستگاه و گردش هوا ي گرم داخل اين دستگاه به طور يكنواخت گرما به تمام بخش ها منتقل شده و شروع به خشك كردن ميوه ها مي كند. شايد خيلي از شما سوال كنيد كه آيا مي توان از فر به جاي دستگاه ميوه خشك كن استفاده كرد؟ شايد خشك كردن ميوه ها توسط فر امكان پذير باشد اما آن كيفيت و رنگ و روي دستگاه مخصوص خود را ندارد. زيرا معمولا وسعت كلي دماي فر ها بسيار داغ است و ميوه شما قبل از خشك شدن، ممكن است تغيير رنگ دهد و يا بسوزد. بنابر اين اگر جزو افرادي هستيد كه مدام از ميوه هاي خشك در حجم بالا تهيه مي كنيد كنيد خريد اين وسيله، گزينه مناسبي مي باشد.

نحوه استفاده از دستگاه ميوه خشك كن

آيا دستگاه ميوه خشك كن فقط براي خشك كردن ميوه ها كاربرد دارد؟

به طور كل اين محصول، يك دستگاه خشك كن مي باشد كه قادر است هر نوع ماده اي را خشك كند. چون بيشتر افراد با هدف خشك كردن ميوه به سمت اين دستگاه مي روند، اين وسيله هم با نام دستگاه ميوه خشك كن شناخته شده است. اما در واقع اين دستگاه، علاوه بر ميوه ها قادر است انواع سبزيجات، غلات، گوشت، آجيل و حتي مي توانيد از اين وسيله براي خشك كردن انواع گل ها هم استفاده كنيد. علاوه بر تمام اين قابليت ها، شما مي توانيد با اين محصول، انواع خمير ها و همچنين ماست تازه را تهيه كنيد. هر ماده غذايي كه براي آماده سازي نياز به دماي بسيار كم و مداوم داشته باشد، انتخاب اين وسيله گزينه خوبي براي تهيه اين مواد غذايي مي باشد.

مزاياي دستگاه ميوه خشك كن

دستگاه ميوه خشک كن آب موجود در بافت ميوه ها را مي گيرد اما تمام ويتامين ها و مواد مغذي داخل ميوه، حفظ خواهد شد. مهمترين ويژگي اين دستگاه خانگي اين است كه شما كاملا از سلامت ميوه ها با خبر هستيد. در ضمن ميوه هاي خشك صنعتي ممكن است داراي نمك يا مواد افزودني و نگهدارنده مختلف باشند كه طعم اصلي ميوه را از بين مي برند. اما شما در منزل مختاريد هر بلايي كه دلتان مي خواهد سر ميوه ها بياوريد و از سلامت آن ها اطمينان كامل داشته باشيد.

شما با خريد دستگاه ميوه خشك كن مي توانيد در مصرف ميوه ها صرفه جويي كنيد. مثلا اگر زماني حجم زيادي از ميوه در يخچال است، قطعا مي دانيد كه در يك مدت كوتاه، نمي شود اين حجم از ميوه ها را خورد. پس از چند روز احتمال فاسد شدن آن ها زياد است. شما مي توانيد قبل از اينكه ميوه ها خراب شوند آن ها راا خشك كنيد. ماندگاري ميوه هاي خشك، خيلي بيشتر از ميوه تازه مي باشد. ميوه هاي خشك با قيمت هاي بالايي به فروش مي رسند. اما اگر شما خودتان اين ميوه ها را در منزل تهيه كنيد در هزينه هاي خود هم صرفه جويي كرده ايد.

مزاياي دستگاه ميوه خشك كن

كار كردن با دستگاه ميوه خشك كن بسيار آسان مي باشد. البته كه هر وسيله اي روش و قلق مشخصي دارد. اما استفاده از اين وسيله بسيار راحت است. چون دستگاه به مرور و به آرامي ميوه ها را خشك مي كند، احتمال خرابي و سوختن مواد خيلي كم مي باشد.

توجه به نكات مهم در هنگام خريد دستگاه ميوه خشك كن

در هنگام خرید ميوه خشك كن يكسري نكات مهم هستند كه بايد به آن ها دقت كنيد تا يك محصول با كيفيت را خريداري كنيد. در مطالب زير به چند نكته مهم اشاره شده است:

توزيع گر ما و دماي يكنواخت

خشك كردن ميوه با دستگاه ميوه خشك كن كاردشواري نيست، فقط نياز به دمايي يكنواخت و مداوم دارد. دستگاه بايد گرما را به طور مساوي به تمام قسمت ها پخش كند تا نتيجه نهايي درست باشد. پس هنگام خريد به اين نكته دقت كنيد. در ضمن سعي كنيد، دستگاهي را انتخاب كنيد كه نوع جريان آن ها افقي باشد تا گرما را بهتر توزيع كند.

اندازه و گنجايش مناسب دستگاه ميوه خشك كن

دستگاه ميوه خشك كن اندازه و گنجايش هاي مختلفي دارد. شما با توجه به نياز خود و مقدار ميوه هايي كه خشك مي كنيد، اندازه مورد نظرتان را انتخاب كنيد.

 

ميزان توان مصرفي دستگاه ميوه خشك كن

توان مصرفي هر وسيله به هر اندازه كه كم باشد، انرژي و برق كمتري هم مصرف مي كند. اما متاسفانه عملكرد دستگاه، كند و آهسته تر خواهد شد. يك دستگاه ميوه خشك كن با توان مصرف بالا، قطعا ميوه ها را سريع تر خشك مي كند. اما هم هزينه بيشتري دارد و هم انرژي زيادي مصرف مي كند. معمولا توان مصرفي اين دستگاه هاي خانگي، چيزي حدود 300 تا 1000 وات مي باشد كه اين توان به نحوه كار موتور فن و المنت هاي حرارتي دستگاه مربوط مي شود. هنگام خريد دقت كنيد تعداد فن ها در هر دستگاه مختلف است.

شكل هاي مختلف سيني ميوه خشك كن

معمولا اكثر دستگاه هاي ميوه خشك كن داراي سيني هاي چهارگوش و به صورت كشويي هستند كه استفاده آن ها راحت تر است. بعضي از مدل ها ه طبقاتشان روي هم قرار مي گيرند هنگام خريد به نحوه قرار گيري سيني ها دقت كنيد.

شكل هاي مختلف سيني ميوه خشك كن

راهنمای خرید

دستگاه ميوه خشك كن شايد يك وسيله ضروري نباشد اما جزو وسايل كاربردي در آشپزخانه به حساب مي آيد. در بازار محصولات خانگي، انواع مدل ها و برند هاي مختلف اين محصول از جمله برند فلر، برند ناسا الكتريك و برند پارس خزر به فروش مي رسد كه از گذشته هم محصولات آن در منازل ما وجود داشت.
شما مي توانيد با مراجعه با فروشگاه اينترنتي نفيس 24 لوازم خانگي مورد نياز خود از جمله دستگاه ميوه خشك كن را تهيه كنيد.