اگر آشپزخانه شما مجهز به یک ماشین ظرفشویی می باشد که در همه لحظات خوش میهمانی هایتان شما را همراهی می کند و از شر شستن ظروف مخصوصا قابلمه و تابه شما را خلاص می کند، پس نگه داری از آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

مسلما شما دوست ندارید که این دستگاه پر کاربرد که در همه مواقع شما را یاری می کند، از کار بیفتد و یا به درستی کار نکند؛ در این مقاله نفیس 24 سعی دارد تا شما را با یکی از نکات پر اهمیت درباره نگهداری از ماشین ظرفشویی و رفع بوی بد ماشین ظرفشویی آگاه کند.

قطعا شما برای خرید ماشین ظرفشویی جدیدتان هزینه های زیادی پرداخت کردید و با توجه به اوضاع اقتصادی امروزه و همچنین بحران های مالی در هر خانواده، خرید مجدد این دستگاه امر معقولی به نظر نمی آید. این درست است که ماشین های ظرفشویی ظروف شما را بسیار تمیز شسته و با دقت از آن ها مراقبت می کند.

اما ممکن است بعد از مدتی حس کنید که ماشین ظرفشویی دلبندتان بوی بدی دارد و هر بار که در آن را باز می کنید، این بو شدید تر است. مسلما در این شرایط علاقه ایی به سپردن ظروف دلبندتان به این ظرفشویی بد بو ندارید. شما بهترین جا را برای کمک انتخاب کردید.

با استفاده از این ترفند های بسیار ساده و با استفاده از وسایلی که در منزل دارید به راحتی می توانید از این دستیار آشپرخانه خود مثل روز اول استفاده کنید. برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی ادامه این مطلب را بخوانید.

بوی بد ماشین ظرفشویی

چند ترفند ساده برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

همانطور که در کمی قبل گفتیم، این مراحل بسیار ساده می باشند و فقط لازم است تا به ترتیب و با دقت انجام شوند. گام اول پاکسازی بخش هایی ست که بوی بد از آنجا نشأت گرفته است. با این امر ذرات اضافی غذا که در اثر شستن ظروف ایجاد شده و مسلما فاسد هم می باشند، پاکسازی می شوند.

گام دوم از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی توسط مواد طبیعی می باشد. به کمک لیمو و جوش شیرین تمامی بخش های ظرفشویی خود را پاکسازی کنید تا از شر بوی بد آن خلاص شوید.

به عنوان مثال، محفظه های داخلی، واشر، فیلتر و سبد ها از بیشترین بخش هایی هستند که می توانند مبدا بوی بد ظرفشویی گران قیمت شما باشند. پس با پاکسازی و نظافت با دقت و صحیح هر یک از این بخش ها، به رفع بوی بد ماشین ظرفشویی تان نزدیک تر شوید.

همانطور که می دانید، اکثر لوازم برقی آشپزخانه، مخصوصا لوازم برقی شستشو و نظافت، دارای فیلتر می باشند؛ کار فیلتر ها در ظرفشویی به دام انداختن تکه ها و ذرات کوچک  ناشی از غذا می باشد. اضافات و آب باقی مانده پس از امر شستشو با کمک شلنگ تخلیه، تخلیه شده و فیلتر فضولات را در خود نگهداری می کند.

پس نتیجه می گیریم که فیلتری که پر از ذرات اضافی و فاسد شده غذا باشد، قطعا می تواند یکی از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی شود. این فیلتر معمولا در قسمت پایینی ظرفشویی قرار دارد. به کمک یک مسواک کهنه با دقت این فیلتر را پاکسازی کنید، زیر شیر آب آن را با ملایمت هر چه بیشتر بشویید و از قرار گرفتن صحیح این فیلتر در جای خود به درستی مطمئن شوید.

این امر را به صورت دوره ایی و مداوم و با توجه به تعداد دفعات روشن شدن ظرفشویی تکرار کنید.

 

معرفی برند های برتر ماشین ظرفشویی

نکته: هرگز ظروف را بدون وجود فیلتر در ماشین ظرفشویی، نشویید.

بوی بد ماشین ظرفشویی

محفظه داخلی را پاکسازی کنید

محفظه داخلی ماشین ظرفشویی ممکن است به علت تعداد دفعات شستشوی بیش از حد دچار جرم و کپک بیش از حد شود. پس به روش بسیار ساده، سبد ها را خارج کنید، دیواره ها، تمام سطوح و حتی سبد ها را با استفاده از یک اسفنج نرم و یا پارچه، به همراه مایع شوینده به خوبی نظافت کنید.

با این روش بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین می برید.

واشر ها

ماشین های ظرفشویی به علت رابطه مستقیم با فضولات غذا، ممکن است چربی ها و ذرات زیر را در واشر های خود جایی داده که این امر پس از گذشت زمان کوتاه باعث فاسد شدن ان ها شده که به دنبال آن نیز بوی بدی را ایجاد می کنند.

این چربی ها و ذرات فاسد شده در واشر ها، به دلیل مرطوب بودن این بخش ها باعث ایجاد بوی نا مطبوع می شود.

راه حل

واشر ها را خارج کرده و تمامی قسمت های سطح خارجی و داخلی را به خوبی پاکسازی کنید تا بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببرید. این نکته را هم فراموش نکنید که قبل از قرار دادن واشر ها در جای خود، حتما آن ها را خشک کنید.

تمامی این مراحل را با ملایمت انجام داده تا به دلیل حساس بودن واشر ها به آن ها آسیبی نرسانید. چرا که پارگی و آسیب دیدگی واشر ها می تواند عملکرد دستگاه را دچار اختلال کند.

بوی بد ماشین ظرفشویی

چند مورد خانگی ساده برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

همانطور که کمی قبل در این مقاله گفتیم، مواد طبیعی و خانگی بسیار ساده نیز برای رفع بوی بد ماشن ظرفشویی نیز وجود دارد که ما در ادامه قصد داریم با شرح این روش ها به شما کمک کنیم تا بوی بد را از وسایل برقی محبوبتان دور کنید.

سرکه سفید، جوش شیرین، مرکبات و لیمو، استفاده از خوشبوکننده و … از مواردی هستند که به سادگی بوی بد ظرفشویی را از بین برده و ما قصد داریم در ادامه این مطلب به شرح آن ها بپردازیم.

مورد اول، سرکه سفید می باشد که بهترین مواد طبیعی برای ضد عفونی کردن همه چیز و جذب بوهای نا مطبوع می باشد. کافیست تا یک فنجان سرکه سفید را در دستگاه ریخته و ماشین را روشن کرده تا یک دور بدون ظروف، ماشین ظرفشوییتان کار کند.

با این روش بسیار ساده و آسان بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببرید.

نکته: در این روش حتما از حرارت بالای آب استفاده کرده و زمان شستشو را حدالامکان پایین آورید.

مورد دوم، استفاده از جوش شیرین می باشد؛ در این روش هم باید مقداری جوش شیرین را داخل ماشین ظرفشویی ریخته و اجازه دهید دستگاه یک دور کامل بدون ظروف کار کند.

لیمو نیز از دیگر موارد برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی می باشد؛ به هیچ عنوان از این معجزه غافل نشوید. کافیست تا یک عدد لیمو را از از وسط نصف کرده و در قسمت پایینی دستگاه خود قرار داده و کوتاه ترین زمان شستشو را انتخاب کنید. لازم است تا در این مورد هم دمای آب بسیار بالا باشد.

با این روش بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببرید.

خوشبو کننده ها نیز از موارد بعدی برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی می باشد؛ خوشبو کننده های مخصوصی برای دستگاه های ظرفشویی وجود دارد که به یکی از سبد ها وصل شده که تا مدت ها می تواند بوی خوش ظرفشویی شما را تضمین کند.

البته به توصیه کارشناسان تخصصی نفیس 24 بهتر است تا ابتدا به رفع بوی بد ماشین ظرفشویی تان بپردازید، سپس از خوشبو کننده ها استفاده کنید.

بوی بد ماشین ظرفشویی

خرید ماشین ظرفشویی از نفیس 24

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24 به منظور کاهش ترافیک های شهری و جلوگیری از اتلاف وقت گران بها شما عزیزان، این فروشگاه مجازی را راه اندازی کرده تا شما بتوانید به راحتی و با چند کلیک سده به خرید اینترنتی لوازم خانگی خود بپردازید.

برای خرید ماشین ظرفشویی در ظرفیت های مختلف و برند های متفاوت و معروف چون ال جی، سامسونگ، بوش و غیره و همچنین مقایسه آن ها حتما به سایت ما سر بزنید.

سخن آخر

رفع بوی بد ظرفشویی یکی از اقداماتی ست که برای طولانی تر کردن عمر دستگاه انجام می دهید. موارد دیگر مهمی نیز وجود دارد تا عمر دستگاه دلبندتان را افزایش دهید. برای اطلاع از آن ها به مطالع دیگر مقالات نفیس 24 سر بزنید.