كابل اپتيكال چيست؟

كابل اپتيكال يك رابط نوري است و به دليل اينكه اكثر دستگاه هاي جديد و پيشرفته مجهز به پورت اپتيكال هستند، در میان افراد بسیار پر کاربرد می باشد. در زبان انگليسي optical به معناي نور يا هرچيزي كه مرتبط با نور باشد است. در نتيجه كابل optical يعني كابل نوري كه مخصوص صداهاي ديجيتال مي باشد. راه هاي انتقال صداهاي ديجيتالي از راه های مختلفی امكان پذير است. اولين راه توسط كابل HDMI مي باشد كه در مقالات قبلي به آن اشاره كرديم. دومين روش، كابل كواكسيال است و سومين راه استفاده از كابل اپتيكال مي باشد. كارايي و عملكرد كابل اپتيكال بسيار مناسب تر از كابل كواكسيال است به اين دليل كه بسيار منعطف بوده و توسط نويز و اختلالات الكترونيكي، تاثير منفي بر نور ندارد.

سيگنال صوتي در كابل اپتيكال توسط صفر و يك با يك منبع نوري داخل كابل حركت مي كند. به اين صورت كه هرگاه شما به داخل كابل نگاهي بياندازيد متوجه يك نور قرمز خواهيد شد. البته در مواقعي كه سيگنال از آن عبور نكند هيچ نور قرمزي به چشم نمي خورد. اين كابل به اين منظور طراحي شده كه صدا ها را از طريق تلويزيون به يك دستگاه ديگر مانند آمپلي فاير انتقال دهد. سيگنال صدا در حالت عادي يك جريان الكتريكي مي باشد. در نتيجه ابتدا بايد صدا به نور تبديل شود تا قادر به عبور از كابل باشد. سيگنال هاي صوتي داخل دستگاه فرستنده، تبديل به نور شده و پس از آن با استفاده از كابل اپتيكال به گيرنده ارسال خواهند شد كه در گيرنده دوباره به صدا تبديل مي شوند.
طراح اصلي اين كابل شركت توشيبا مي باشد.

كابل اپتيكال چيست؟

كابل اپتيكال چه كاربردهايي دارد؟

قطعا با نكاتي كه در مطالب بالا اشاره كرديم تا حدودي از كارايي اين كابل مطلع شده ايد. در كابل هاي قديمي تر صداي دو كاناله از طريق كابل قرمز و سفيد عبور مي كرد. كابل هاي قرمز و سفيد مخصوص صدا و فيش زرد مخصوص تصاوير بودند. اما امروزه به دليل اينكه از تعداد حجم كابل ها كاسته شود، كل حجم صدا از داخل يك كابل عبور مي كند. كابل اپتيكال هيچ تغييري در كيفيت صدا ايجاد نمي كند و بسيار كم جا و كم حجم است.

اكثر دستگاه هاي جديد و ايكس باكس و پلي استيشن، محهز به پورت اپتيكال هستند و شما به راحتي قادر خواهيد بود صداهاي اين دستگاه را به تلويزيون يا هر دستگاه ديگري انتقال دهيد. كابل HDMI صدا و تصوير را به صورت هم زمان انتقال مي دهد. اما گاهي اوقات شما نياز داريد كه صدا را به طور مجزا انتقال دهيد. به طور مثال قصد داريد صداي دستگاه ايكس باكس فقط از سيستم صوتي منزل پخش شود نه از طريق تلويزيون. در چنين مواردي بايد از كابل optical استفاده كنيد.

پورت اپتيكال چيست؟

قطعا يك كابل اپتيكال براي كارايي و عملكرد و پخش و انتقال اطلاعات بايد به يك وسيله متصل شود. هم دستگاه فرستنده و هم گيرنده بايد مجهز به پورت اپتيكال باشند. پورت فرستنده و گيرنده در ظاهر هيچ تفاوتي با يكديگر ندارند اما قسمت هاي داخلي آن كاملا با يكديگر متفاوت است. يك مدار در داخل فرستنده طراحي شده كه سيگنال هاي صوتي را به نور تبديل کرده و به پورت منتقل مي كند. همچنين در قسمت گيرنده هم يك مدار طراحي شده كه باعث مي شود نور به صدا تبديل شود. در صورتي كه دستگاه فرستنده شما روشن باشد در داخل پورت اپتيكال آن يك نور قرمز به چشم مي خورد.

پورت اپتيكال چيست؟

مزاياي پورت نوري اپتيكال

اين پورت ديجيتال نوري، مختص ارسال سيگنال هاي صوتي ديجيتال است که براي دستگاه هاي مختلف استفاده مي شود. اين وسيله تمام صداهاي دالبي و ديجيتال و همچنين پورت هاي چند كاناله را پشتيباني مي كند و بيشتر مناسب افرادي مي باشد كه علاقه مند به سيستم هاي فراگير صوتي هستند.

روش هاي استفاده از كابل اپتيكال

اگر قصد استفاده از كابل optical را داريد، حتما بايد دستگاه فرستنده و گيرنده شما مجهز به پورت اپتيكال باشند كه بر روي دستگاه فرستنده لغت optical out و بر روي گيرنده optical in نوشته شده است. در قسمت فيش اين كابل يك درپوش پلاستيكي هست كه بايد آن را جدا كنيد. كانكتور اپتيكال هم يك جهت مشخص دارد كه بايد جهت آن به درستي قرار گيرد. اين نكته را به ياد داشته باشيد كه هنگام اتصال كارت اپتيكال به در گاه پورت حتما بايد يك صداي واضحي به گوش برسد تا از جاي گيري آن مطمئن شويد.

پورت اپتيكال چيست؟

خرید كابل اپتيكال

كابل اپتيكال در بازار تنوع و قيمت هاي مختلفي دارد كه با توجه به برند ها و كيفيت هاي مختلف، قيمت آن هم تغيير خواهد كرد. كابل اپتيكال متشكل از يك هسته شيشه اي مي باشد كه نور را از خود عبور مي دهد با مطالبي كه در مورد كابل نوري اپتيكال در اختيار شما عزيزان قرار داديم شما مي توانيد به راحتي از اين وسيله براي انتقال صدا استفاده كنيد. براي تشخيص كابل هاي اپتيكال مي توانيد از عبارت هاي optical port، Digital Audio و Toslink كه بر روي آن نوشته شده است استفاده کنید. شما عزيزان مي توانيد با مراجعه به فروشگاه اينترنتي نفيس 24 و ملاحظه انواع محصولات و سيستم هاي صوتي و تصويري همچنين مقايسه اين محصولات با يكديگر اقدام به خريد كنيد.