هنگامي كه براي خريد کولر گازی اقدام مي كنيد، بهتر است اطلاعات کافی درباره نحوه عملكرد كولر گازي را داشته باشید. هميشه اين نكته را به خاطر بسپارید که هرچقدر در مورد مسائل فني و تجهيزات يك دستگاه اطلاعات بیشتری داشته باشيد، در زمان خريد، نصب و راه اندازي و حتي نظافت و شست و شوي آن بهتر عمل خواهید کرد. يك فرد آمريكايي به نام ويليس هاويلند كرير، تصميم به ساخت كولر هاي گازي را گرفت اين شخص در سال 1902 ميلادي، كار مهمي را براي شركت بوفالو که در آن جا مشغول به کار بود انجام داد.

او توانست تمام سيستم هاي حرارتي و تهويه كارخانه را اصلاح كند. ويليس هاويلند كرير بعدها موفق شد اولين كمپاني خود را با نام كرير در سال 1906 تاسيس كند و در همان سال ها اولين دستگاه تصفيه هوا را اختراع كرد. در ادامه مطالب در مورد هريك از قسمت هاي مهم كولر گازي و نحوه عملكرد آن براي شما توضيحاتي خواهيم داد. با ما همراه باشيد.

 

معرفي و شناخت قطعات اسپيلت

اولين نكته اي كه بايد در مورد ساختار يك اسپيلت بدانيم، شناخت قطعات آن مي باشد. شناخت اين قطعات، كمك بزرگي به آگاهي و شناخت كامل به نحوه عملكرد دستگاه مي كند. پس در ابتداي امر بايد قطعات يك كولر گازي را به درستي بشناسيد. قطعات اسپيلت عبارتند از:

▪️برد الكترونيك
▪️كمپرسور
▪️الكتروموتور فن يونيت داخلي و خارجي
▪️كندانسور دستگاه
▪️شير آب چهار راه
▪️پروانه فن يونيت داخلي و خارجي
▪️شير رفت و برگشت
▪️پمپ تخليه آب كولر گازي
▪️اينورتر

نحوه عملكرد كولر گازي

وظيفه كولر گازي، خنك كردن فضاي محيط مي باشد. با پيشرفت هاي امروزي در زمينه توليد وسايل سرمايشي و گرمايشي، به كولر هاي گازي يك قابليت جديد هم اضافه شده است قابليت توليد گرما در فصل هاي سرد سال و همچنين امكان تصفيه هوا در اين كولر هاي جديد وجود دارد. هنگامي كه براي خريد اسپيلت به بازار مي رويد، حتما با صحبت هاي فروشنده متوجه اين تغيير خواهيد شد.

نحوه كار اسپيلت به اين شكل است كه كمپرسور مكش، گاز را گرفته و آن را به سمت كندانسور هدايت مي كند. كندانسور از تجمع تعدادي لوله مسي با صفحه آلومينيومي مي باشد كه براي توليد سرما، گرماي گازهاي داخل لوله را جذب مي كند و براي توليد گرما بر عكس عمل مي كند.

نحوه عملكرد كولر گازي

آشنایی با نحوه عملكرد الكتروموتور فن

وظيفه الكترو موتور فن، حركت و كنترل پروانه هاي يونيت داخلي و خارجي مي باشد. اين عمل موجب حركت و گردش گاز ها از يونيت داخلي به خارجي و همچنين از يونيت خارجي به داخلي مي شود. تمام اين كارها زير نظر برد الكترونيك كولر گازي انجام مي شود. مهمترين وظيفه برد الكترونيك، كنترل عملكرد سيستم هاي اسپيلت مي باشد. به هر اندازه قطعات اين برد و امكانات كولر گازي بيشتر باشد قطعا قيمت اسپيلت هم بالا تر مي رود.

وظيفه اينورتر و نحوه عملكرد آن در كولر هاي گازي

اينورتر يك نوع مبدل برق مي باشد كه موجب بهينه سازي مصرف برق مي شود و به مرور در طولاني مدت باعث كم شدن استهلاك دستگاه شما مي شود. نحوه عملكرد اينورتر در اسپيلت ها به اين شكل است كه باعث ميشود اگر زماني دستگاه براي يك مدت زمان طولاني كار كند، مانع توقف آن شده و همچنین از كم شدن دور موتور جلوگيري مي كند. واگر احيانا تغييري در دما ايجاد شد دور موتور افزايش پيدا كند. وجود اينورتر، يكي از ملزومات مهم در زمان خريد اسپيلت مي باشد كه تقريبا عمده ترين ملاك قيمت دستگاه به وجود اين قسمت بستگي دارد. از فناوری اینورتر در ماشین های لباسشویی نیز استفاده می شود که در این مورد، به طور مفصل در مقاله ای دیگری صحبت کرده ایم. برای مطالعه می توانید اینجا کلیک کنید.

وظيفه اينورتر و نحوه عملكرد آن در كولر هاي گازي

نحوه عملكرد گرمايش كولر گازي به چه صورت مي باشد؟

يكي از فوائد خريد اسپیلت، قابليت گرمايشي آن ها مي باشد. كولر هاي گازي قديمي در گذشته فقط براي خنك كردن فضاي محيط استفاده مي شدند. اما قابليت گرمایشی این محصول، كار افراد را راحت كرده است. در واقع شما با خرید اسپیلت با يك تير دو نشان می زنید. روش كار اين دستگاه، براي توليد گرما به اين صورت است كه گازهاي داخل كمپرسور گرم شده و سپس از طريق شير چهار طرفه به اواپراتور و لوله هاي مسي منتقل مي شود. سپس به كمك فن يونيت داخلي، باد گرم توليد شده به فضاي محيط منتقل مي شود.

مهمترين ویژگی این امکان در اين است كه در حالت سرمايش اسپيلت، بعد از اينكه دماي اتاق تنظيم شد كمپرسور خاموش مي شود و اگر دستگاه شما مجهز به اينورتر باشد در حالت دور آهسته كار مي كند. اما در حالت گرمايشي اسپيلت، بعد از اينكه دماي اتاق تنظيم شد، فن داخل دستگاه خاموش مي شود و عمليات برفك زدايي كندانسور شروع مي شود و دوباره كولر عمليات گرمايشي را آغاز مي كند.

نحوه عملكرد گرمايش كولر گازي به چه صورت مي باشد؟

سخن پاياني

با توضيحاتي كه در مورد نحوه عملكرد كولرگازي و قطعات آن به شما داديم اميدواريم در زمان خريد اسپيلت با آگاهي و اطلاعات كامل محصولي مطمئن و با كيفيت را خريداري كنيد. فروشگاه اينترنتي نفيس 24، براي ارائه خدمات به شما مشتريان عزيز محصولات سرمايشي و گرمايشي با كيفيت مناسب، براي استفاده در فصول مختلف از سال در اختيار شما عزيزان قرار داده است. شما مي توانيد با مراجعه به سايت نفيس24، اقدام به خريد كنيد.