همانطور که میدانید با پیشرفت به سرعت تکنولوژی، تلویزیون‌های قدیمی کم کم تبدیل به تلویزیون‌های نازک، لوکس و با فناوری ال سی دی شدند که امروزه در دسته زیبا ترین نمایشگرها از نظر نوع طراحی قرار دارند. در این مقاله امروز قصد داریم درباره عوامل موثر در کیفیت تلویزیون صحبت کنیم.

برنامه های مشاهده شده در تلویزیون پس از طی فرآیند خاص خود برای ما به نمایش گذاشته می شود که ممکن است به نظر برسد کیفیت تصویر آن بسیار پایین است.

به طور کل برای سنجش کیفیت تصویر تلویزیون پارامترهایی وجود دارد که به شرح مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت. این موارد ذکر شده نیز هنگام خرید تلویزیون به شما کمک خواهد کرد.

تاثیر رزولوشن در کیفیت تصویر تلویزیون

پنل و صفحه نمایش نمایشگرها از تعداد زیادی پیکسل تشکلیل شده اند که مجموع آن‌ها یک تصویر را برای شما به نمایش می گذارند که نام آن رزولوشن می باشد و متشکل از 3 رنگ آبی، قرمز و سبز یا همان ترکیب رنگ RGB می باشند.

در واقع رزولوشن از مهمترین عوامل در کیفیت تصویر می باشد. هنگامی که کیفیت تصویر FULL HD وارد عرصه تکنولوژی شد، در واقع به این معنی بود که تعداد پیکسل ها در این مدل نمایشگرها افزایش پیدا کرده است.

هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، کیفیت نیز افزایش می یابد.

معمولا واحد اندازه گیری زرولوشن با تعداد پیکسل ها در خط افقی در عمودی می باشد. به عنوان مثال هنگامی که می گویند رزولوشن یک نمایشگر 1920 در 1080 می باشد در واقع تعداد پیکسل در عرض صفحه نمایش 1920 و در طول 1080 می باشد.

این اعداد ذکر شده تعداد پیکسل های یک تلویزیون با فناوری FHD یا همان فول اچ دی می باشد. امروزه رزولوشن های دیگری نیز تولید شده است که بهترین کیفیت‌ها را در بازار ارائه می‌دهند.

تعداد پیکسل‌های رزولوشن UHD یا همان 4K چهار برابر کیفیت FULL HD با اعدادی چون 3840 در 2160 می باشد. امروزه کیفیت تصویر 8K نیز آمده که تعداد پیکسل‌های این رزولوشن نیز 4 برابر 4K می باشد.

عامل موثر دیگر در کیفیت تصویر کنتراست می باشد.

کیفیت تصویر

کنتراست تصویر

کنتراست نیز از پارامتر های بعدی موثر در کیفیت تصویر تلویزیون می باشد. هرچه این نسبت بالاتر باشد تصویر واقعی تری را مشاهده خواهیم کرد.

در واقع کنتراست تفاوت و فاصله بین عمق سیاهی تا سفیدی و یا فاصله روشنی تا تاریکی می باشد که هرچه این فاصله بیشتر باشد تصویر بهتری مشاهده خواهید کرد.

معمولا کنتراست دارای یک عدد می باشد؛ اما برخی کمپانی ها این اعداد را اعلام نمی کنند. مورد بعدی موثر در کیفیت تصویر اهمیت ساختار LED و OLED می باشد.

کیفیت تصویر

ساختار OLED و LED

ساختار فنی ال ای دی و OLED نیز از عوامل موثر در کیفیت تصویر می باشد که جدیدترین نوع نمایشگر ها می باشد. کمپانی ال جی امروزه همچنان مشغول تولید این فناوری می باشد و دیگر هیچ نمایشگری با ساختار فنی LCD از سوی این کمپانی تولید نخواهد شد.

نمایشگرهای LED

در ساختار نمایشگر های LED برای بخش نور پس زمینه آن از بک لایت استفاده شده است که در نمایشگرهای ال سی دی این فناوری وجود ندارد. وجود این فناوری باعث ایجاد تصویر روشن‌تر با کنتراست بالاتری شده است.

تلویزیون های ال ای دی از نظر نوع چینش به سه دسته Edge، Direct و FULL Array تقسیم شده اند که در نوع edge لامپ های ال ای دی در گوشه صفحه، در نوع direct به صورت خطی و موازی و در نوع full array نیز به صورت بلوک بلوک قرار دارند.

در اکثر ال ای دی ها از نوع edge و در برخی نیز از نوع direct استفاده می شود؛ اما نمیتوان گفت که کدام مدل دارای برتری نسبت به بقیه می باشد.

اما امروزه با اضافه شدن قابلیت جدید به تلویزیون ها کنتراست و کیفیت تلویزیون ها افزایش پیدا کرده است که یک ویژگی مهم در تلویزیون ها با نام Local Dimming می باشد. با این ویژگی شما می توانید نور پس زمینه را کنترل کنید.

عوامل موثر دیگری در کیفیت تصویر وجود دارد و آن هم نوع پنل نمایشگرها می باشد. پنل نمایشگرها دارای 2 نوع VA و IPS می باشد که هر کدام به نحوی در کیفیت تصویر تلویزیون موثراند.

در پنل های VA، کریستال مایع به صورت عمودی قرار دارد. اما در پنل‌های IPS کریستال مایع به صورت افقی قرار دارد که این مدل دارای زاویه عبور نور پس زمینه بهتری نسبت VA می باشد و مقاومت بالایی نیز دارد.

پنل IPS کیفیت تصویر بیشتری نیز دارد. کمپانی ال جی برای تلویزیون های سطح بالا از تکنولوژی پنل IPS استفاده می کند.

نمایشگرهای OLED

در این نوع از نمایشگرها منبع تامین نور پس زمینه حذف شده و هر پیکسل موجود در صفحه نمایش به صورت جداگانه دارای منبع نور از خود می باشند که کیفیت تصویر بالاتری نسبت به پنل های LED دارند.

همچنین سرعت تصویر در نمایشگرهای OLED بسیار بالا می باشد.

کیفیت تصویر

 سرعت انطباق تصویر | عامل موثر دیگر در کیفیت تصویر نمایشگرها

به تعداد فریم‌های نمایش داده شده در تصویر در یک ثانیه سرعت تصویر یا سرعت انطباق تصویر گفته می شود. این تعداد باید تعداد قابل قبولی باشد تا به سرعت دلخواه رسیده و تصویر کند و یا تند نمایش داده نشود.

پس اگر سرعت تصویر بالا باشد به مراتب کیفیت تصویر بالاتری را تجربه خواهیم کرد. این سرعت دارای عدد می باشد و با PMI اندازه گیری خواهد شد.

مجصولات پبشنهادی نفیس 24

تعداد رنگ

تعداد رنگی که یک صفحه نمایش می تواند بسازد و برای شما به نمایش بگذارد نیز از عوامل موثر دیگر در کیفیت تصویر نمایشگرها می باشد. معمولا تلویزیون‌ها دارای 16 میلیون رنگ برای ارائه می باشند که امروزه با پشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید این تعداد در نمایشگر ها بسیار بیشتر شده و تا میلیارد ها رنگ می توانند تولید کنند.

چناچه تلویزیون شما قابلیت HDR نیز داشته باشد، کیفیت تصویر بالاتری را تجربه خواهید کرد.

سخن آخر

در این مطلب آموختیم چه عواملی می توانند در کیفیت تصویر یک تلویزیون موثر باشند تا بتوانیم یک انتخاب آگاهانه هنگام خرید تلویزیون جی پلاس داشته باشیم. به عنوان مثال تلویزیون های زیر از کمپانی ال جی تمامی پارامتر های لازم را برای بالاترین کیفیت موجود در جهان را دارا می باشند.

تلویزیون جی پلاس 43 اینچ Full HD مدل GTV-43MH414N

تلویزیون جی پلاس 75 اینچ مدل GTV-75MU722N

تلویزیون جی پلاس 40 اینچ FullHD مدل GTV-40MH416N

هر سه این تلویزیون‌ها از فناوری OLED بهره میبرند که برای خرید هر کدام و یا اطلاع از ویژگی هر یک و یا اطلاع از قیمت آن ها و همچنین مقاسه آن ها می توانید روی آن کلیک کنید.