این روزها با کوچکتر شدن متراژ خانه ها نظافت منزل و بخش های آن خیلی راحت تر شده است؛ اما همچنان گردوخاک قرار نیست هیچ وقت دست از سر شما بردارد.

اجاق گاز چرب صحنه ایست که هر روز با آن مواجه می شوید و یخچال بهم ریخته همیشه جلوی چشتان است؛ لباسشویی جرم گرفته ام که از ناراحت کننده ترین بخش ها هنگام نظافت منزل می باشد. تمام این‌ها انتظار شما را می کشند.

بالاخره تصمیم خود را گرفته و شروع به کار می کنیدغ اما سر درگم می شوید که از کجا باید شروع کنید. در ادامه این مطلب ما قصد داریم بهترین روش های نظافت منزل را با شما در میان بگذاریم.

داشتن یک برنامه ریزی برا شروع نظافت منزل امر مهمی‌ست. اگر یک برنامه دقیق برای خانه تکانی خود داشته باشید بهترین روش‌ها را می توانید پیدا کنید. اولین گام و بهترین گام برای نظافت منزل شروع از بخش آشپرخانه‌ست.

نظافت آشپرخانه

آشپزخانه از وقت گیرترین بخش خانه تکانی می باشد که اگر با برنامه ریزی دقیق پیش بروید می توانید این زمان را کمتر کنید و کمتر خسته شوید.

نظافت کابینت و ظروف

بهترین قدم در ابتدا شستن ظروف داخل کابینت ها می باشد تا در زمانی که نیاز دارند تا خشک بشوند بتوانید بقیه طبقات و داخل کابینت ها را پاک کنید. حتی می توانید برای بهم نریختن و شلوغ نشدن آشپزخانه از ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

داخل کابینت ها را حتما با یک دستمال از جنس میکروفایبر و مواد شوینده استفاده کنید تا گردوخاک داخل کابینت ها و چربی های روی آن را پاک کنید. اگر جنس کابینت های شما از نوع گلاس می باشد میتوانید از شیشه پاک‌کن کمک بگیرید.

شیشه پاک‌کن این جنس کابینت ها را براق می کند.

نظافت منزل

نظافت هود، اجاق گاز و مایکرو

برای نظافت اجاق گاز می توانید از گازپاک‌کن های موجود در بازار شوینده استفاده کنیدو اما برای تمیز کردن آن ابتدا پنجره ها را پاک کنید و سپس سراغ صفحه و شعله ها بروید. کافیست مقداری اسپری گازپاک‌کن به آن بزنید و پس از 5 دقیقه آن را با یک دستمال پاک کنید.

در مقاله دیگری ما به طور کامل تمامی روش های نوین و موثر و ساده را برای برق انداختن اجاق گاز توضیح داده ایم. بهتر است سری به این مطلب بزنید.

اما برای نظافت مایکرو و یا فر می توانید از ترکیب طبیعی صابون، لیمو، سرکه و مقداری آب استفاده کنید. این مخلوط را داخل یک ظرف ریخته و در مایکرو و یا فر قرار دهید و آن را روشن کنید. این کار هم به چربی زدایی دستگاه کمک کرده و هم باعث رفع بوی بد آن می شود.

سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب تمامی قسمت های داخل آن را پاک کنید.

اما مهم ترین بخش نظافت منزل و یا آشپزخانه، تمیز کردن هود آشپزخانه می باشد.

ابتدا قسمت هایی که قابل جدا شدن می باشد را بشویید و آن قسمت هایی که جدا نمی شوند معمولا دارای چربی های سرسخت می باشند که برای از بین بردن آن ها هم می توانید از گازپاک‌کن استفاده کنید.

نظافت منزل
نظافت منزل

نظافت یخچال فریزر

یخچال به علت ارتباط مستقیم با موادغذایی، با سلامتی ما نیز ارتباط زیادی خواهد داشت. پس نظافت آن را جدی بگیرید و حساسیت زیادی نشان دهید. برای نظافت یخچال ابتدا یخچال را خالی کنید و مراحل زیر را دنبال کنید.

 • موادغذایی که بیش از 3 ماه در داخل آن بودند را دور بریزید.
 • واشر ها را تمیز کنید.
 • قفسه ها را به خوبی و با دقت بشویید.
 • قسمت بیرونی را حسابی برق بیندازید.

ما قبلا در مقاله دیگری درباره نظافت صفر تا صد یخچال به طور دقیق صحبت کردیم این که برای اطلاعات بیشتر کافیست تا روی آن کلیک کنید و مطالب را مطالعه کنید.

نظافت لباسشویی و ظرفشویی

برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی می توانید از سرکه سفید با ترکیب آب ولرم استفاده کنید. برخی از افراد نیز از ترکیب های شیمیایی استفاده می کنند که نفیس 24 استفاده از شوینده های شییمیایی را به شما پیشنهاد نمیکند.

چرا که لباسشویی ها رابطه مستقیم با پوست ما و ظرفشویی ها رابطه مستقیم با غذاهای ما دارند.

پس از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی به علت باقی ماندن آب در آن باعث جرم بستن آن می شود که حتما باید آن را با یک پارچه نخی خشک کنید.

نظافت سینک ظرفشویی

برای رفع سیاهی سینک ظرفشویی و نظافت آن جوش شیرین از بهترین گزینه هاست که پس از آن برای برق انداختن آن می توانید از سرکه استفاده کنید.

نظافت اتاق خواب ها

شلوغ ترین و پر وسیله ترین بخش خانه اتاق خواب هاست. بهتر است برای نظافت آن ها ابتدا از قفسه ها شروع کنید.

 • قفسه ها را از بالا به پایین مرتب کنید و حتما یک کیسه زباله برای وسایل دور انداختنی و یک سبد برای لباس‌های کثیف داشته باشید.
 • وسایلی که استفاده نمی شوند و لباس های کهنه را دور بریزید.
 • روتختی و بالش ها و پتوها را بشویید و تخت را گردگیری و مرتب کنید. برای راهنمای کامل شستشو پتو با لباسشویی یا دست کلیک کنید.
 • وسایل و گردوخاک های تلنبار شده در زیر تخت را هم فراموش نکنید.
 • پرده‌ها را جدا کنید و بشویید و در این مدت پنجره ها را پاک کنید. پاک کردن پنجره ها و شیشه ها با روزنامه قدیمی همیشه کارساز بوده است.
 • دیوارها و کف اتاق ها را نیز با مواد شوینده و یک سطل آب با طی نخی پاک کنید و اجازه دهید تا خشک شود.
 •  دنئرذتبزاات
نظافت منزل
نظافت منزل

نظافت پذیرایی

با اینکه پذیرایی منزل معمولا مساحت بیشتری نسبت به بقیه بخش ها دارد اما نظافت آن چندان دشوار نیست. مراحل زیر را برای نظافت منزل به ترتیب پیش ببرید.

 • با یک دستمال نم دار و میکروفایبر تمامی لوازم را گردگیری کنید.
 • پرده ها را شسته و پنجره ها را پاک کنید.
 • با یک دستمال مرطوب مبلمان و صندلی های میز ناهارخوری را نظافت کنید و با یک اسفنج به آنها و فرش ها شامپ. فرش بکشید.
 • با اسپری مخصوص چوب مبلمان و وسایل چوبی را برق بیندازید.
 • رومیزی ها و کوسن ها را شسته و اتو کنید.
 • لوستر ها را نیز با یک دستمال مرطوب گردگیری کنید.
 • کف را جارو، فرش ها را جمع آوری و زیر آن را با مواد شوینده بشویید.
نظافت منزل
نظافت منزل

نفیس 24 به شما توصیه می کند که برای خانه تکانی و نظافت منزل چند روز متوالی در نظر بگیرید. انجام دادن تمام مراحل بالا در یک زمان کوتاه، باعث خستگی و آسیبات جسمی می‌شود.