سيستم هاي صوتي هميشه در حال به روز شدن هستند و ما هر روز شاهد تكنولوژي هاي جديدي در اين سيستم ها هستيم. توليد كنندگان محصولات صوتي سعي بر اين دارند تا با اضافه كردن امكانات و آپشن هاي جديد و به روز، كيفيت صدا را براي شما دو چندان كنند. در جهت همين امر شركت دالبي يك نسخه پيشرفته از صداي فراگير با عنوان تکنولوژی دالبی اتموس را در اختيار شما عزيزان قرار داده است. ما در ادامه اين مطالب در مورد صداي دالبی و اثرات آن بر سيستم هاي صوتي و تلويزيون ها را براي شما توضيح خواهيم داد.

تکنولوژی دالبی اتموس

تکنولوژی دالبی اتموس يك فناوري سيستم خروجي صداي فراگير است كه در سال 2012 از طريق آزمايشگاه هاي دالبی به يك استاندارد مشخصي رسيده است. در اكثر سيستم هاي صوتي پيشرفته تقريبا استانداردها رعايت شده است اما قابليت مهمي كه در تکنولوژی دالبی وجود دارد و آن را از ساير سيستم هاي صوتي ديگر برتر كرده است، نبود كانال صدا در اين سيستم مي باشد كه شي يا جزء جايگزين آن شده است. اين سيستم، داراي قابليت پخش صداهاي سه بعدي تا 360 درجه در يك فضايي غير واقعي مي باشد. در اين سيستم، صداها مي توانند به راحتي از بين اشياء گذر كنند دليل آن هم نقشه برداري سه بعدي محيطي مي باشد.

تکنولوژی دالبی اتموس به قدري فراگير و پيشرفته است كه شما نمي توانيد حتي فكرش را هم بكنيد كه چه صداهايي را مي توان از اين سيستم شنيد. به حركت پر زدن يك پروانه كوچك دقت كنيد، آيا در حالت عادي شما صداي پر زدن اين پروانه را مي شنويد؟ خير، اين سيستم آنقدر حرفه اي است که با پخش صداهايي از اين قبيل به راحتي ذهن شما را فريب مي دهد. براي پخش صدای دالبی شما به يك بلندگو سازگار و يا ساندبار و همينطور يك تلويزيون يا پخش كننده اي كه از تکنولوژی دالبي اتموس پشتيباني ميكند احتياج داريد. برند هاي زيادي از این تکنولوژی در محصولات خود استفاده می کنند. مانند تلويزيون هاي برند سامسونگ، تلویزیون های ال جي و … كه شما مي توانيد آن ها را تهيه كنيد.

تکنولوژی دالبی اتموس

سيستم هاي دالبی 5.1 و 7.1 كاناله

در اين سيستم ها، براي تشخيص و جداسازي بهتر صدا از چند اسپيكر متفاوت استفاده مي شود و هر كدام از اين ها در شرايط خاصي قرار مي گيرند. چيزي كه به صداها جهت مي دهد، همان كانال صدا مي باشد. اما در تکنولوژی دالبی اتموس صداي هر بلندگو پس از پخش صداهاي مختلف در فضاي محيط تنظيم مي شود و موقعيت قرارگيري بلندگو، بر طبق همين عملكرد قرار مي گيرد. در واقع تکنولوژی دالبی فقط با اضافه كردن چند بلندگوي سرپوشيده اين امكان را فراهم مي كند كه صداها به صورت عمودي پخش شوند و با قابليت Atmos3D، يك موقعيت جغرافيايي مناسب را در اختيار شما قرار مي دهد.

سيستم هاي دالبی 5.1 و 7.1 كاناله

نحوه استفاده از تکنولوژی دالبی اتموس

شما هر اندازه كه براي خريد يك سيستم و تجهيزات سخت افزاري آن هزينه كنيد به همان اندازه قابليت و ويژگي هاي مناسب دريافت مي كنید و مي توانيد نهايت استفاده را از سيستم خود ببريد. براي اينكه سيستم شما بتواند از تکنولوژی پشتيباني كند بايد يك هزينه اوليه را بپردازيد و يكسري تجهيزات و لوازم كاربردي را براي سيستم خود آماده كنيد.
در مرحله اول، يك گيرنده صوتي تصويري كه از تكنولوژي دالبي اتموس هم پشتيباني كند نياز داريد كه هزينه خيلي بالايي هم ندارد.

در مرحله دوم به چند بلندگو نياز داريد تا از نهايت ظرفيت هاي تکنولوژی دالبی استفاده كنيد. شما با توجه به فضايي كه داريد و هزينه اي كه مي خواهيد بپردازيد تعداد و نوع بلندگوها را انتخاب كنيد با اينكه دالبی اتموس اين قابليت را دارد كه به بلندگوهاي عادي هم متصل شود اما بهتر است كه شما از بلندگوهاي فراگير Surround استفاده كنيد. با وجود قابليت Dolby Atmos 3D، اگر كمي بيشتر هزينه كنيد مي توانيد با خريد بلندگوهاي بيشتر، تعدادي از آن ها را با نقشه برداري در سقف نصب كنيد و بيشترين لذت را از تکنولوژی دالبی اتموس تجربه كنيد.

در مرحله آخر شما براي پخش فايل ها و محتويات خود با تکنولوژی دالبی اتموس به يك بلوري پلير يا هر سيستم سازگاري كه مناسب دالبی اتموس باشد نياز داريد. اكثر بلوري پلير هايي كه در بازار لوازم خانگي وجود دارند از اين تكنولوژی پشتيباني مي كنند. در ضمن كنسول هاي ايكس باكس هم قابليت پشتيباني از دالبی اتموس را دارند و باعث مي شود در زمان پخش فيلم و بازي نهايت لذت را ببريد.

تکنولوژي دالبی اتموس در تلفن هاي همراه

تکنولوژی دالبی اتموس در تلفن هاي همراه از طريق اتصال به هدفون صورت مي گيرد اين سيستم با هدفون در تبلت هاي Lenovo هم عمل مي كند. اگرچه مانند يك سيستم صوتي فراگير عمل نمي كند اما صداهايي را از طريق شيء با رندر دوتايي هدفون توسط گرما منتقل ميكند.

براي مثال اگر شما صداي انفجار يك ماشين را بشنويد، اگر اين ماشين در طرف راست شما باشد شما صدا را بلندتر و به وضوح مي شنويد اما گوش سمت چپ صداي كمتري را مي شنود. دليل آن اين است كه صدا بايد دور تا دور سر شما بچرخد و شما ناخود آگاه سر خود را به سمتي مي چرخانيد كه انفجار رخ داده است. اما تکنولوژی دالبی با تغيير اين روش این امکان را فراهم می کند تا در هنگام استفاده از هدفون در تلفن همراه، صدا را از جهت های مختلف بشنوید. اين عملكرد با ايجاد صداي فراگير از بلندگوهاي جدا صورت مي گيرد.

سخن پایانی

در آخر مي توان گفت تکنولوژی دالبی اتموس يكي از حرفه اي و پيشرفته ترين تكنولوژی هاي صوتي مي باشد كه با معمولي ترين دستگاه ها هم سازگاري دارد به شرطي كه تجهيزات اوليه مربوط به آن را فراهم كنيد. شايد تا به امروز اطلاعات دقيق و كاملي در مورد اين تكنولوژی نداشتيد، اما پس از مطالعه اين مطالب، در هر زمان و مكاني، اگر فردي از شما سوال كند كه تکنولوژی دالبي اتموس چیست به راحتي مي توانيد اطلاعاتتان را در اختيار آن شخص قرار دهيد.
اولين بار سينما ها از اين تكنولوژي استفاده كردند. و در حال حاضر تلويزيون هاي سوني، سامسونگ، ال جی و همچنين بعضي از تلفن هاي همراه، مجهز به تكنولوژی دالبی مي باشند.